Otázniky nad separovaním domáceho odpadu

25.10.2012  |     

Aj keď Slovensku sa, našťastie, v rebríčku produkcie domáceho odpadu neušli vrchné priečky, priemerne 333 „vašich“ (aj mojich) kilogramov odpadkov ročne stojí za zamyslenie, minimálne z hľadiska jeho triedenia. V domácnosti bežne ukladáme potraviny do rôznych poličiek, bielizeň neskladujeme v chladničke a kancelárske potreby medzi ponožkami, takže vlastne triedime. Tak prečo sa vyhovárame pri separácii odpadu?

 

Nemám na to čas, obťažuje ma to, nemám to kam ukladať, nie sme na to zvyknutí... Aj vám sú tieto slová povedomé? Smeti však vynášate pravidelne, nie? Ich triedenie vám zaberie len zopár minút navyše. Ide to ľahko, ak máte v kuchyni priestor na odpadky. Stačí si len vybrať správny typ koša, ktorý sa vám navyše môže aj páčiť a nebude drahý. A zelený, modrý a žltý kontajner nájdete naozaj všade. 

Vedeli ste, že...

• recyklácia jedinej hliníkovej plechovky ušetrí elektrinu potrebnú na chod počítača alebo televízie počas troch hodín? Recyklácia hliníka spotrebuje približne len 10 % energie, ktorá je potrebná na výrobu úplne nového. 
• vytriedením 110 ton starého papiera a jeho použitím na výrobu nového sa zachráni 1 hektár 80-ročného lesa. Alebo inak: na výrobu 100-percentného recyklovaného papiera nepotrebujeme spíliť žiaden strom a jedna tona papiera vyrobeného z recyklovaných vlákien ušetrí 26 kubíkov vody, viac ako 31 stromov a 4 000 kWh elektrickej energie? 
• roztavením jednej tony skla a jeho opätovným použitím na výrobu fliaš a nádob ušetríte prostredie od viac ako 300 kg oxidu uhličitého? 
• pri poctivom triedení všetkého, čo možno recyklovať a kompostovať, by sme dokázali zachrániť až približne 80 % odpadov pred ich definitívnym zneškodnením na skládke alebo v spaľovni? A na výrobu novej PET fľaše zo starej nepotrebujeme žiadnu ropu...
• aj pri recyklácii sa, samozrejme, spotrebuje energia, ale oveľa menšie množstvo. 
• recykláciou vznikajú nové pracovné miesta? Kým napríklad pri skládkovaní 1 milióna ton odpadov treba 40 až 60 pracovných miest, pri spracovaní rovnakého množstva odpadkov recykláciou a dotrieďovaním sa uživí 400 až 590 ľudí?

 

eKotipy

Spočítajte si svoju ekologickú stopu na www.hraozemi.cz. Nám vyšlo, že keby každý žil, tak ako my, potrebovali by sme 1,9 planéty. Načase je konať, nielen zamyslieť sa...
 
Plastové fľaše pred vyhodením do kontajtera na plasty stlačte, aby ste zmenšili ich objem. Neplatíte predsa za odvoz vzduchu! 
 
Idete na nákup? Skúste si vziať so sebou tašku a obmedziť tak aspoň trochu spotrebu igelitových tašiek.


Text: Mária Ďurčeková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Talianska značka Riva 1920 Ekologický nábytok dneška x

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky