Ako triediť odpad v malom byte

13.11.2012  |     

Plastová či sklená fľaša alebo starý papier po použití a pred cestou do špeciálneho kontajnera či zberného dvora musí obyčajne počkať na sebe podobných priateľov na nejakom prechodnom mieste v domácnosti. Ten, kto má garáž, veľkú komoru alebo kuchynskú linku so špecializovanými výsuvmi na niekoľko druhov separovaného odpadu má vyhraté, ale čo my ostatní?

Šupnite ho do tašky!

Najjednoduchší spôsob, ako ukladať plastové, papierové či hliníkové predmety určené do zberu, je do veľkých vystužených textilných tašiek (vakov) so sympatickou potlačou. Môžu byť umiestnené kdekoľvek – v komore, predsieni alebo aj na polici v kuchyni. Ide o lacné riešenie, šikovná žena ich dokáže ušiť aj zo zvyškov látok v takej veľkosti, ktorú potrebuje, a vo farbe, ktorá ladí so zvyškom interiéru. Tašky na separovaný odpad sa môžu stať zaujímavým a jedinečným doplnkom domácnosti.

Na kolieskach

Tento príklad ukazuje domácnosť, v ktorej treba nosiť triedený odpad ďaleko, čiže to nerobia často, a treba ho dovtedy nejako spratne uskladniť. Pomerne veľké plechové kontajnery na kolieskach sa vysúvajú spod lavice v predsieni, zmestí sa do nich naozaj všetko – od plastov cez starý papier až po topánky v škatuliach (tie však do odpadu nemusia ísť J). Podobné riešenie možno zvoliť aj v obývacej izbe – tu však kontajnery môžu byť napríklad z opracovaného dreva, ktoré ladí s nábytkom v obývačke, alebo z rotangu či iného príjemného materiálu.    

Zakamuflujte ho!

Miesto na triedený odpad vôbec nemusí byť na prvý pohľad nápadné. Drevenú skrinku (nájdenú na smetisku) stačilo zreparovať a teraz sa stala útočišťom separovaného papiera a plastov. Najmä plasty sú pomerne veľké a neskladné a aj po ich stlačení a odstránení prebytočného vzduchu musíme rátať s väčším skladovacím objemom.

text a kresby: Ing. arch. Jana Macinská
Foto: IKEA
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 1/2020 v predaji


30 jarných trendov do interiéru aj záhrady
Predplatné

 

 

Najnovšie príspevky