Ako záhradníčiť eko

27.08.2013  |     

Jednoducho: recyklovať, recyklovať, recyklovať! Skôr ako niečo nadobro odsúdite do koša, pouvažujte, či sa vám predsa len nenúka druhá šanca na využitie „odpadu“.

Oporné kruhy 

Z prútia (ideálne je viničové) si ľahko vyrobíte opory okrasných tekvičiek, fazuľky, ale aj popínavých letničiek. Prútie skrúťte do kruhov, pevne zviažte a navlečte na oporné kolíky, ktoré ste predtým zatĺkli do pôdy v potrebnej vzdialenosti (podľa priemeru kruhov). 

Keď taške doslúžia uši

Netreba ju hneď vyhodiť. Vysteľte jej dno novinami, naplňte ju substrátom a vysaďte si priesady šalátu, kalerábu, cibuľky sadzačky alebo zo dve-tri kríčkové rajčiny. Kúsok svetlého a teplého miesta sa v záhrade vždy nájde. Toto riešenie je vhodné aj pestovanie zeleniny na balkóne. Po zbere úrody môžete substrát dať do kompostu a tašku naozaj vyhodiť.

Ak máte v zásobe odpílené kmene starých stromov, môžete ich použiť na lemovanie mierne vyvýšeného záhona, napríklad s tekvicami.

Plávajúce záhony

Hromadia sa vám ostrihané konáriky? Kým sú čerstvé a ohybné, využite ich. Kolíky vysoké 50 až 70 cm zatlčte do pôdorysu ľubovoľného tvaru (napríklad v tvare člna s rozmermi 2 × 1 m) a pomedzi ne prepletajte konáre. Na záhon postupne vrstvite pôdu zo záhrady, pokosenú trávu alebo kompost. Ak ho stihnete naplniť v tomto roku, môžete si naň vysadiť pestrofarebné letničky (aksamietnice, gazánie, astry, petúnie) alebo zeleninové priesady (zeler, mangold, šalát).  

„Automatické“ zavlažovanie si ľahko vyrobíte z PET fliaš – dno odrežte, do vrchnáka vyvŕtajte zopár otvorov, fľašu zapichnite do substrátu hrdlom dole a nalejte do nej vodu. Tá sa bude uvoľňovať postupne. 


Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka, thinkstock.com
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Zeleninu môžete kombinovať s bylinkami Záhrada v súlade s prírodou x

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky