Trend, ktorý pretrvá – recyklované materiály

26.10.2018  |     

Kým trendy v interiéroch či exteriéroch sa striedajú od provensálskeho po škandinávsky, je tu jeden, ktorý môže ostať večný. A to doslova.

Preferujete obývačku v minimalistikých tvaroch a farbách alebo ste skôr milovníkmi rustikálnych motívov? V oboch prípadoch môže byť vaše zariaďovanie, či doplnky,  tvorené z recyklovaných materiálov. Drevené komody z odpadových zvyškov, dizajnové stoličky z plastových fliaš či podlahy, rohožky a ihriská z ojazdených pneumatík.

Nábytok z recyklovaných materiálov nepodlieha dobe

Stoličky či kuchyňu z rekultivovaného dreva a plastových fliaš predstavila Ikea. Zariadenie vytvorila v spolupráci s architektmi, čím vznikli funkčné, kreatívne a k prírode šetrné produkty. Švédsky gigant si dokonca stanovil cieľ, že do roku 2020  bude pracovať so 100 % recyklovanými materiálmi. Po príklady však nemusíme chodiť do zahraničia.

Už aj na Slovensku vznikajú firmy, ktoré sa venujú výrobe nábytku z recyklovaných materiálov. Z dreveného odpadu tvoria exkluzívne úžitkové doplnky do interiéru či navrhujú komplexné zariadenie. Odpad pre tvorbu nových výrobkov berú zo zberní odpadu alebo stavebných firiem.

Užitočné doplnky môžu vzniknúť aj z pneumatiky

Čoraz viac popularity si získavajú odpadové pneumatiky. Tvorí ich gumová drvina, z ktorej sa vyrábajú gumové koberčeky do áut, gumené obrubníky, mozaikové podlahy do interiéru, či exteriéru, kvetináče či rohože. Pneumatiky sú využiteľné aj ako povrchy pre športoviská, detské ihriská a kúpaliská. Ako to funguje?

Pneumatika sa rozomelie a vyčlení sa z nej kov a textil. Samotná guma sa ekologicky spracováva pomocou mechanického rezania až vznikne granulát. Z neho potom pochádza finálny produkt. Aby však k spracovaniu odpadovej pneumatiky mohlo dôjsť, je potrebné ju zaniesť na správne miesto. Takým miestom sú v súčasnosti pneuservisy alebo iný distribútor či predajca pneumatík vrátane e-shopu. Spätný zber je povinný a vyplýva priamo zo Zákona o odpadoch. 

Orientáciu v tejto problematike a pomocnú ruku pre majiteľov pneumatík, ale i pre pneuservisy, ponúka ELTMA. 

Nezisková organizácia zodpovednosti výrobcov poukazuje na to, že odpadové pneumatiky nie sú len užitočnou druhotnou surovinou, ale ich odovzdanie eliminuje negatívny dopad na životné prostredie.

Recyklácia surovín je cesta nielen ku originálnym bytovým doplnkom, ale najmä k zlepšeniu prostredia, v ktorom každý deň žijeme. www.eltma.sk

Organizácia ELTMA pripravila aj sériu zábavných, ale zároveň edukačných videí so známym hercom a komikom Števom Martinovičom,  ktorý je zároveň  ambasádorom kampane. Cieľom tejto osvetovej kampane je informovať motoristov o ich práve bezplatne odovzdať ojazdené pneumatiky do pneuservisov a predajní. Tie ich musia podľa zákona prijať úplne zadarmo. Séria videí je inšpirovaná rôznymi filmovými žánrami. Prvé video opisuje komplikovaný vzťah Števa Martinoviča a pneumatiky: 

Zvláštnu lovestory nasleduje druhé video, ktoré dýcha temnou atmosférou. Je odovzdanie pneumatiky horor? Nájdite odpoveď spoločne so Števom:

ZDROJ PR článok spoločnosti ELT Management Company Slovakia s.r.o. 

Tagy:
nábytok recyklované materiály reklamná kampaň spracovanie pneumatiky odpadové pneumatiky Recyklácia surovín

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy

Aktuálne číslo
Záhrada 2018/08
v predaji


Viete, ako zazimovať ovocné stromy?
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky