Ako si overiť technický stav nehnuteľnosti?

03.07.2017  |     

Mám záujem kúpiť starý domček na krásnom pozemku, ale nie som si istý cenou a jeho technickým stavom. Poradíte mi, na koho sa mám obrátiť, aby mi pomohol pri rozhodovaní? Nechcem kúpiť „mačku vo vreci“. O odbornú radu sme požiadali finančného špecialistu zo spoločnosti Broker Consulting.

Na dokonalé posúdenie stavebnotechnického stavu nehnuteľnosti pred kúpou vezmite so sebou odborníka – certifikovaného inšpektora, ktorý vypracuje správu o jej stave a tzv. preukaz nehnuteľnosti. Ten obsahuje zoznam chýb aj rizík, ktoré môžu v budúcnosti priniesť problémy. Okrem toho uvedie postup a cenu ich odstránenia. Takúto službu s názvom BROKER INŠPEKCIA ponúkame v spolupráci so spoločnosťou NEMOPAS, ktorá má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti a overené know-how. Preveruje viac ako 100 rizík, ako sú statika budovy, úniky tepla, izolácia proti vode, hluk, škodlivé látky, kvalita povrchov atď. Zároveň poukáže aj na pozitívne stránky nehnuteľnosti. Máte pritom 3-ročnú záruku na budúci výskyt chýb na nehnuteľnosti – vzťahuje na chyby, ktoré sú v správe z inšpekcie uvedené ako také, ktoré nenastanú.

BROKER INŠPEKCIA má význam nielen pri kúpe, ale aj pri predaji nehnuteľnosti. Získate ňou:
• podrobný vizuálny prieskum nehnuteľnosti, ktorý vám pomôže znížiť riziko skrytých porúch a chýb, 
• konzultáciu týkajúcu sa nevyhnutných opráv a výšky nákladov na ne,
• pomoc pri posúdení, či predajná cena odzrkadľuje technický stav nehnuteľnosti, aj odhad jej hodnoty po odstránení porúch,
• posúdenie nehnuteľnosti z pohľadu lokality, infraštruktúry, vplyvu možnej zástavby, geologických pomerov a pod.

Ako kupujúci budete vedieť, či nehnuteľnosť bude spĺňať vaše predstavy, a získate predstavu o prípadných investíciách na jej uvedenie do želaného stavu. Predávajúcemu pomôže pri stanovení správnej ceny a zaručí transparentný predaj. Pri predaji s technickým preukazom nehnuteľnosti sa tiež vyhne prípadným dodatočným reklamáciám.

Potrebujete poradiť v otázkach kúpy alebo predaja nehnuteľnosti, stavby domu, výberu materiálov alebo technológií?

Napíšte nám na poradime@jaga.sk.

PRIPRAVILA ERIKA KUHNOVÁ 
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky