Ako dlho naozaj trvá vybaviť si hypotéku? Niekde je to otázka zopár dní

22.05.2018  |  

Od 1. júla vstupuje do platnosti nariadenie Národnej banky Slovenska, ktoré upravuje poskytovanie hypoték nad 90 % a 80 % hodnoty zabezpečenia. Okrem toho určuje hranicu maximálneho možného zadlženia žiadateľa. Ak teda chcete o úver požiadať ešte pred týmto termínom, prečítajte si, ako sa na všetko pripraviť a kde to vybavíte najrýchlejšie.

Ešte predtým, než vôbec vojdete do banky, je dôležité mať ujasnených niekoľko vecí: či máte záujem o novostavbu, starší dom či byt, či ide o prvé bývanie alebo kúpu nehnuteľnosti vnímate ako investíciu. Nevyhnutné je mať aj predstavu o tom, koľko z mesačného príjmu dokážete vyčleniť na pokrytie nákladov spojených s bývaním. Vo všeobecnosti sa odporúča nemať splátku hypotéky vo výške viac ako 30 % čistého mesačného príjmu.

S čím prísť do banky?

Po ujasnení svojich predstáv prídu na rad nevyhnutné formality. Potrebujete nasledujúce dokumenty:
 
- doklad totožnosti,
- doklady k príjmu: v prípade, že ste zamestnanec, váš príjem overí banka dopytom do Sociálnej poisťovne, podnikatelia dokladujú príjem daňovým priznaním, ak sa banke nepodarí overiť ho elektronicky,
- doklady preukazujúce účel použitia úveru, ako je kúpna zmluva, prípadne rezervačná zmluva. Pri nehnuteľnosti, ktorá sa stavia, je to zmluva o budúcej zmluve, 
- znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti. Ak kupujete byt, môžete využiť aj interné ohodnotenie banky, ktoré je zvyčajne lacnejšie a rýchlejšie ako znalecký posudok.
 
Skompletizovať si všetky potrebné papiere vám síce zaberie istý čas, no ten sa vám vráti v podobe rýchlejšieho a jednoduchšieho poskytnutia úveru na bývanie. Je dobré si tiež vždy vopred zistiť čo najviac informácií o kupovanej nehnuteľnosti, aby vás niečo neskôr nezaskočilo a nezbrzdilo celý proces. Najčastejšie sa stáva, že na liste vlastníctva sa nachádza ťarcha alebo práve prebiehajúci zápis, ktorý banka nevie identifikovať. Pri domoch a novostavbách je zároveň dôležité uistiť sa, že k nim vedie prístupová cesta po verejnej komunikácii alebo je zriadené právo prechodu a prejazdu, ak k domu vedie súkromná cesta. Tieto veci vedia kúpu nehnuteľnosti často nepríjemne skomplikovať.

Koľko času si vyhradiť?

Lehoty, ktoré sú nevyhnutné na všetky úkony spojené s úverom, hrajú momentálne dôležitú úlohu v ponukách slovenských bánk. Časový interval je v tomto prípade naozaj široký, od niekoľkých dní až po viac ako mesiac. Práve proces trvajúci iba niekoľko dní sľubuje Tatra banka. Dôležité je však pripomenúť, že to platí v prípade, že všetky vyššie spomínané dokumenty máte dôkladne pripravené už pri prvej návšteve banky.
 
Tatra banka tiež k hypotéke ponúka 100 % zľavu na poplatok za úver, účet s balíkom Tatra PersonalTB až na tri roky zadarmo a taktiež za klienta vybaví vklad záložných zmlúv do katastra nehnuteľností. Ďalším benefitom je aj uhradenie nákladov súvisiacich s predčasným splatením hypotéky v inej banke v prípade refinančného úveru.
 
Ak sa chcete o HypotékeTB od Tatra banky dozvedieť viac, kliknite sem.
 
ZDROJ: PR článok spoločnosti Tatra banka, a.s.

Tagy:
hypotéky financie na bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky