Úsporné bývanie v súlade s prírodou

08.10.2019  |  

O EKO bývaní a návrate k tradičným materiálom v stavebníctve počujeme takmer na každom kroku. A zrejme to nebude len tak, pre nič za nič. Pozitívom je, že výrobcovia stavebných materiálov, developerské firmy aj individuálni stavitelia tomuto hlasu načúvajú a prispôsobujú mu svoju činnosť.

Úplne iný pocit 

Takto zvyčajne znie prvá veta, ktorú povedia ľudia, keď vojdú do domu, postaveného z ekologických materiálov v energeticky pasívnom štandarde. Je v ňom príjemne. Ani teplo ani zima. Materiály a technológie, použité na jeho stavbu sú v súlade s prírodnými zákonmi a preto si dom udržuje stabilnú teplotu, má dostatok prirodzeného svetla a svojim obyvateľom tak poskytuje bývanie vo vyváženej a zdravej klíme. Treba však počítať s tým, že stavba takéhoto domu je trošku finančne náročnejšia. Nie nadarmo sa hovorí, že remeslo má zlaté dno a majstrov, ktorí dokonale ovládajú a poznajú prácu, múdrosť a skúsenosti našich predkov rozhodne nie je veľa. No nejde tu len o majstrov, ale aj o nové stavebné prvky, ktoré sú výsledkom zdokonaľovania a zúročenia poznatkov z minulosti tak, aby boli prispôsobené nárokom dnešných staviteľov, teda aby sa z nich stavalo rýchlo a efektívne.

Zníženie nákladov

I keď je nadobúdacia cena takéhoto domu vyššia, bývanie v ňom môžeme s čistým svedomím považovať za úsporné. Len na energiách môžete ušetriť aj stovky eur ročne. Elektrickú energiu získate napríklad zo zariadení využívajúcich alternatívne zdroje energie.

Nikdy nie je neskoro 

Možno si položíte otázku, čo je zlé na mojom staršom tehlovom dome? A máte pravdu. Nič. Dom postavený z tehál môže byť rovnako energeticky úsporný, ako napríklad drevodom či tzv. krtkodom. Rozdiel je jedine v technológiách, ktoré sa pri ich stavbe využívajú a o ktoré môže byť váš, pôvodný dom, obohatený. 

Rekonštrukciou získate zo staršieho domu funkčný, energeticky úsporný domov. Ak sa vám zdá prestavba zložitá a radšej by ste mali nový dom, ktorý je už od projektu plánovaný ako nízkoenergetický, môžete si vybrať z ponuky rôznych spoločností, ktoré sa venujú stavbám práve takýchto domov. Kúpa či výstavba nového je, ako sme už spomínali v článku vyššie, finančne náročnejšia. Ani táto situácia nie je neriešiteľná. Na trhu je ponuka výhodných úverov stále aktuálna. Stačí sa informovať u obchodných zástupcov finančnej spoločnosti, poskytujúcej úvery na kúpu, výstavbu alebo modernizáciu vášho bývania.

Nezabúdajme na byty 

Samozrejme, bývanie v rodinnom dome nemusí vyhovovať každému. Vedeli ste však, že aj v bytoch môžete bývať úsporne a ekologicky? Na Slovensku pribúda čoraz viac bytových domov, ktoré využili výhodný spôsob financovania ich obnovy. Obnova bytového domu nemusí znamenať len jeho zateplenie. Rovné strechy si priam žiadajú, aby sa z nich stali zelené oázy. Vegetatívne strechy prispievajú k ozdraveniu mestskej klímy, znižujú spotrebu energie na kúrenie či klimatizovanie, zlepšujú odvodnenia dažďovej vody, izolujú budovu od zvukov a v neposlednom rade pôsobia veľmi esteticky. 

Inšpirácie pre vás

Ľudia sa radi podelia o dobrú skúsenosť. Vznikajú tak krásne príbehy, ktoré si môžete prečítať na stránke časopisu DOMa. Okrem skutočných príbehov skutočných ľudí tam nájdete mnoho dobrých rád a nápadov. Aby ste ich aj vy mali vždy poruke, môžete si ho stiahnuť do svojho telefónu prostredníctvom aplikácie cez Google Play alebo App Store. Nebude vás to stáť vôbec nič a navyše môžete vyhrať hodnotnú cenu. 

ZDROJ PR článok spoločnosti Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Tagy:
úsporné bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Človek mieni - život Človek mieni - život mení x

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky