Keď sa rozhodnete pre svetlovod

19.09.2013  |     

Skúste si teraz predstaviť, že do miestnosti bez okien prúdi denné svetlo. Nie je to „chyták“ ani úloha pre členov Mensy. Takýto malý zázrak totiž dokáže svetlovod, ktorý privedie denné svetlo do tmavých priestorov.

Svetlovod z rúk dizajnéra

Ross Lovegrove navrhol dizajn interiérovej časti štandardného svetlovodu VELUX. Táto časť sa skladá z číreho akrylového disku, ozdobného stropného prstenca z vysoko odrazivého plastu a reflexnej kvapky, ktorej povrch je tiež vysoko odrazivý. Reflexná kvapka je nielen esteticky zaujímavým prídavným doplnkom svetlovodu, ale aj reguluje množstvo denného svetla prichádzajúceho do interiéru a rozptyľuje ho svetelnými odrazmi. Reflexná kvapka je spojená s akrylátovým diskom oceľovým drôtom, ktorého dĺžka sa dá ľubovoľne nastaviť a tak reguluje smer a tok svetla.  Ross Lovegrove sa nechal inšpirovať nápadom „spútať“ prirodzené denné svetlo a vniesť jeho čistotu a pozitívne vlastnosti do interiéru. 

Luxus denného svetla

Svetlovod sa skladá z troch na seba nadväzujúcich častí: rámu s pevným zasklením umiestneným v streche, pevného tubusu a difuzéra, ktorý rozptyľuje svetlo po miestnosti. Svetlovod je možné umiestniť do akejkoľvek strešnej krytiny so sklonom 15 až 60°. Dĺžka tubusu je v základnom vyhotovení nastaviteľná od 1,4 do 1,9 m. Maximálna efektívna dĺžka je 6 m a dá sa dosiahnuť predlžovacími dielmi. Priemer tubusu je 25 cm alebo 35 cm, na jeho vnútornej strane je nanesená vysoko odrazová vrstva. V miestnosti tubus zakončuje kruhový difuzér s akrylátovým dvojsklom vzhľadovo pripomínajúci stropné svietidlo. Zaujímavým funkčným detailom svetlovodov môže byť nosič úspornej žiarovky priamo v ich tubuse, čím sa spája funkcia denného a umelého osvetlenia do jedného prvku. Svetlovod môže riešiť aj problém so zaistením ventilácie, ktorý sa veľmi často vyskytuje v nedostatočne osvetlených miestnostiach.  

Kvalita denného svetla je závislá od použitých materiálov celej zostavy svetlovodu.

Čo zohľadniť pri plánovaní svetlovodu?

Pri plánovaní miesta montáže svetlovodu je potrebné zohľadniť tieto faktory:
• umiestniť kupolu svetlovodu na južnej, najslnečnejšej, časti strechy a vyhýbať sa tieneným miestam, 
• zaviesť svetlovodovú rúru čo najkratšou a najjednoduchšou cestou, čo zaručí väčšie množstvo dopadajúceho svetla, 
• zabudovať rúru tak, aby bola maximálne napnutá (svetlovod s pružnou svetlovodovou rúrou).  
Pri výbere počtu a veľkosti svetlovodov do miestnosti je potrebné zohľadniť:
• veľkosť, tvar, a najmä výšku miestnosti,
• spôsob rozmiestnenia svetlovodov,
• farby a štruktúru povrchu stien, stropu a dlážky,
• plánované rozmiestnenie nábytku a dodatočného zariadenia (v závislosti od charakteru a funkcie úžitkových priestorov).

Hlavné kritériá pri výbere svetlovodu

Na základe čoho si vybrať dobrý svetlovod?

Poradila nám Elena Adamcová zo spoločnosti SOLA SYSTEM SLOVAKIA

1 Skutočne denné svetlo – zachovanie farebného spektra 
Svetlovod je optické zariadenie, ktoré odrazom v tubuse prenáša denné svetlo z exteriéru do interiéru. Kvalita tohto odrazeného denného svetla je výrazne závislá od použitých materiálov celej zostavy svetlovodu, ktorá by mala dosahovať dostatočný svetelný výkon v akomkoľvek počasí zachovať v interiéri reálne farby. Zatiaľ čo zrkadlové materiály vyrábané pokovovaním hliníka vytvárajú nežiaduce modré alebo žlté svetlo (v závislosti od hrúbky a kvality postriebrenia), Spectralight Infinity, používaný v tubusoch firmy SOLA SYSTEM SLOVAKIA, je materiál na báze polymérov, zachovávajúci farebné spektrum až na úrovni 99 %. 

2 Dobrý svetelný výkon v každom počasí
Návrh správneho typu svetlovodu má zabezpečovať dostatočný svetelný výkon počas celého dňa aj pri zamračenej oblohe. Na dosiahnutie stabilného svetelného výkonu sú okrem už spomínaného odrazového materiálu tubusu rozhodujúce aj zberná optická kopula na streche a rozptyľujúci interiérový difuzér. Svetelné lúče sú podľa svojej intenzity buď lámané do odrazového tubusu, alebo odrážané späť do exteriéru (pri prudkom slnečnom svetle, napríklad v lete napoludnie). Optická kopula príjem denného svetla reguluje a v kombinácii s dizajnovým interiérovým difuzérom vytvára predpoklady na pocitovo príjemné denné svetlo. 

3 Tepelnoizolačné vlastnosti
Dobrý svetlovod nielen správne svieti, ale nespôsobuje ani nekondezáciu a  energetické straty v domácnosti. Svetlovody certifikované podľa EN ISO 12567 na tzv. U-parameter (súčiniteľ prechodu tepla) celej svetlovodovej zostavy majú v závislosti od priemeru a dĺžky svetlovodu hodnotu U = 1,3 až 0,5 W/(m2. K). Certifikát ako doklad o tepelnoizolačných vlastnostiach svetlovodu by sa mal týkať celého svetlovodu, nie iba jednotlivých častí (najčastejšie iba difuzéra).
Tepelnoizolačné vlastnosti sa často vylepšujú vkladaním izolačného dvojskla alebo trojskla medzi tubusy svetlovodu alebo do difuzéra. Práve tam, kde sa hliník spája so zasklením, však vznikajú tepelné mosty a následne sa kondenzuje vodná para.


Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky