Ako presvetliť detskú izbu

30.06.2015  |     

Deti potrebujú zdravé vnútorné prostredie a dostatok prirodzeného svetla, aby sa mohli správne vyvíjať a čerpať potrebnú energiu. Preto treba dbať, aby ich izby boli plné denného svetla a čerstvého vzduchu.

V detských izbách sa nielen hrá, pripravujú sa tu tiež do školy, či tvoria zaujímavé dielka. Je preto nevyhnutné zabezpečiť k všetkým týmto aktivitám dostatočný prísun denného svetla. 

Denné svetlo pre lepšiu náladu

Tým, že strešné okná privádzajú do miestnosti až dvakrát viac denného svetla ako fasádne, sú vhodným riešením pre detskú izbu. Podľa štúdie, ktorú dala vypracovať spoločnosť VELUX, môže denné svetlo zvýšiť sústredenie a schopnosť učiť sa u detí až o 15 %. Aby bol dostatok svetla zabezpečený aj pri aktivitách vykonávaných pri stole, treba ho umiestniť čo najbližšie k oknám. Popritom musíme zohľadniť aj to, či je dieťa pravák alebo ľavák a tomu prispôsobiť orientáciu stola – aby si rukou pri písaní neclonilo. 

Čerstvý vzduch pre zlepšenie nálady

Nahromadený vydýchaný vzduch je v detskej izbe nežiaduci. Počas dňa sa doň vylučujú rôzne častice z nábytku, či stavebných materiálov. Ľudskou činnosťou prirodzene dochádza aj k tvorbe vlhkosti v interiéri. Ak sa vlhkosť spoľahlivo neodvedie von, môže viesť ku vzniku alergií, či astmy. Čerstvý vzduch je tiež základným predpokladom pre lepší spánok. Preto by sa počas leta mali v detskej izbe otvárať okná aspoň dvakrát denne – ráno po zobudení a večer pred spaním. Pokojne však aj častejšie.

Svetlé farby pre viac detskej radosti

Pre optické otvorenie detskej izby sa odporúča využívať najmä kombinácie svetlých farieb. Samozrejme, výraznejšie farby vytvoria kontrast a je dobré využiť ich na dekoratívnych doplnkoch, ako sú vankúše, obliečky, koberec, či rolety. Rolety okrem toho, že ozvláštnia interiér a dodajú mu hravosť, majú praktickú funkciu pri regulácii prísunu denného svetla do interiéru. 

Tienenie pre príjemnú vnútornú klímu

Počas letných mesiacov má podkrovie často tendenciu k prehrievaniu. Preto sa treba zamyslieť nad tým, ako čo najúčinnejšie zamedziť vstupu prebytočného tepla dnu. Riešením môže byť inštalácia vonkajších markíz, ktoré možno veľmi jednoducho umiestniť na okno. Vďaka priehľadnému materiálu umožňujú výhľad von z izby, pričom teplo dnu nevpustia a teplotu udržiavajú až o 6°C nižšiu ako v exteriéri. Interiér možno tiež hravo doplniť aj zatemňujúcimi vnútornými roletami, ktoré zabezpečia v detskej izbe úplnú tmu v noci, aj počas popoludňajšieho spánku. 

 

VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o.
Zdroj: PR článok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky