Pekná a tradičná: Palmová strecha ochráni obyvateľov domu aj pred silným vetrom

16.01.2018  |     

Návrat k prírode nemusí vyzerať len ako zrekonštruovaná stodola ďaleko od civilizácie. Podstatne ďalej dotiahli splynutie s prírodou a použitie prírodných materiálov architekti zo štúdia AGRA Anzellini Garcia-Reyes Arquitectos. Ich dom v Apulo pripomína staré chyže so slamenou strechou.

Aby zapadol do prostredia

Prístrešok na okraji mesta Bogota v Kolumbii iste povedie mnohých Európanov k zamysleniu, či sa vôbec v niečom takom dá bývať a prežiť pár dní. Aktuálny trend úniku do prírody však hovorí jednoznačne v prospech podobných stavieb – stávajú sa čoraz vyhľadávanejšími. Architekti sami priznávajú, že táto stavba bola pre nich výzvou a zaujímavou príležitosťou, pretože víkendové domy v prírode majú vždy veľký vplyv na vidiecku krajinu a miestnu kultúru. Jednoducho, nestačí, že sa turistom páčia, dôležité je aj to, ako zapadnú do prostredia.
 

Betón aj prírodné materiály

Na základe týchto skutočností a lokality s bohatými tradíciami sa architekti rozhodli plne prispôsobiť svoj projekt okoliu a nerušiť ho. Koncept tohto projektu preto plne akceptuje a využíva miestne stavebné techniky a architektonické typológie. Samotný dom ma dvojitý obal.
 
Prvým sú betónové dosky uzatvárajúce miestnosti, ktoré zabezpečujú ochranu proti netopierom a hmyzu, druhým je prírodný plášť chrániaci miestnosti určené na bývanie, stravovanie a varenie. Samozrejme, betón v tejto forme vyzerá trošku inak ako u nás moderný surový.

Z miestnej palmy

Strešná konštrukcia tvaruje celý vnútorný priestor. Je riešená z laminovaného dreva, bambusových výhonkov a z miestnych zdrojov palmy Amarga. Efektný a estetický spôsob inštalácie palmových listov nazývaný Apretado je odolný aj voči silnému vetru, funguje ako skvelá tepelná izolácia, a listy nie je problém vymeniť v prípade potreby každých 15 či 20 rokov. 
 

Na rôzne účely

Napriek veľmi jednoduchému vzhľadu tento dom poskytuje všetko potrebné pre pohodlné bývanie. Vedľa každej spálne sa nachádza samostatná kúpeľňa so sprchou a s výhľadom na záhradu. K dispozícii je aj medzipodlažie, na ktoré vedú strmé schody z hlavnej obytnej miestnosti. 

V exteriéri domu nechýba ani bazén. Architektom sa takto premyslenou formou podarilo vytvoriť jednoduchý dom využiteľný rôznymi spôsobmi. Ako víkendový a oddychový dom, alebo ako jednoduchý palmový prístrešok.
 

Dom v Apulo v skratke

Architektonické štúdio: AGRA Anzellini Garcia-Reyes Arquitectos
 
Lokalita: Anapoima, Colombia 
 
Dizajnérsky tím: Martin Anzellini, Stefano Anzellini, Maria Inés Garcia-Reyes 
 
Plocha: 109 m2
 
Rok realizácie: 2017
 
 
Sabína Zavarská
Foto: Claudia Quintana & Martin Anzellini

Tagy:
tepelné izolácie prístrešky palmové strechy slamené strechy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky