5 kritérií pre výber strešnej krytiny na váš dom

10.07.2018  |     

Šikmá strecha je už overená tradícia, ktorá je konštrukčne i finančne náročná, možno však pod ňou vytvoriť zaujímavý obytný priestor. Na to, aby vám v ňom bolo príjemne, treba myslieť už vopred pri jej projektovaní. Zásadný vplyv na optimálnu klímu pod strechou má jej zateplenie, dômyselné vetranie i tienenie v letných mesiacoch.

Sklon strechy

Patrí k najdôležitejším parametrom pri výbere krytiny. Šikmá strecha má definovaný sklon strešných rovín od 10° do 45°, pričom za optimálny sa považuje 45° sklon zaručujúci správny odtok vody a nezadržiavajúci sneh. Na strechy s malým sklonom sa používajú plošné krytiny. Krytinu z malorozmerných prvkov je ideálne použiť od sklonu 22°. Pri väčšom sklone strechy je výber krytín veľmi široký. Možno si zvoliť neprofilové betónové alebo keramické škridly, krytiny z umelej alebo prírodnej bridlice alebo asfaltový šindeľ. Výber krytiny potom záleží aj od estetického hľadiska a finančných možností.

Hmotnosť

Krytiny sa podľa hmotnosti delia na ľahké a robustné. Ľahké krytiny vážia od 5 do 22 kg na meter štvorcový – patria sem asfaltové šindle, plechové, plastové alebo vláknocementové krytiny. Ich životnosť je o niečo kratšia ako pri ťažkých krytinách. Hmotnosť robustných krytín sa pohybuje približne od 39 do 70 kg na meter štvorcový, majú dlhú životnosť a väčšiu odolnosť proti extrémom počasia. Patria sem keramické a betónové škridly alebo prírodná bridlica.

 

Mrazuvzdornosť

Alebo inak schopnosť strešnej krytiny odolávať teplotným zmenám, ktorá sa skúša podľa STN EN metódou zodpovedajúcou zemepisnej zóne. Slovensko patrí do zóny B, takže škridla nasiaknutá vodou musí vyhovieť 150 skúšobným cyklom, počas ktorých sa striedavo zmrazuje a rozmrazuje. Nebezpečenstvo vyššej nasiakavosti spočíva v tom, že viac vody v tele škridly sa v zime zmení na ľad, pričom zväčší svoj objem, a môže tak škridlu poškodiť.

Farba

Dôležitú úlohu pri pasívnej ochrane pred účinkami tepla zohráva aj farba a povrchová úprava strešnej krytiny. V zásade platí, že tmavšie a čierne povrchy infračervené žiarenie pohlcujú a prehrievať sa bude nielen krytina samotná, ale aj priestor pod ňou. Z tohto hľadiska sú teda vhodnejšie svetlejšie farby a krytiny s vyšším leskom. Ak však túžite po tmavých odtieňoch krytiny, vyberajte z tých kvalitnejších, ktoré sú schopné odrážať infračervené žiarenie.

Povrchová úprava

Pri výbere povrchovej štruktúry krytiny je podstatné aj to, v akej oblasti žijete. V oblastiach s častými snehovými zrážkami sa odporúča krytina s hladkým povrchom, po ktorej sa sneh ľahšie zošmykne, a tak zbytočne nezaťažuje strechu. Krytiny s drsnejším povrchom lepšie zadržiavajú zrážky, prach a iné nečistoty, častejšie ich tiež osídľujú machy.

TEXT. Miroslava Maceková
FOTO: archív firiem 
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál

Tagy:
strešné krytiny šikmé strechy škridle

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky