6 praktických tipov, keď chcete bývať pod šikmou strechou

13.11.2018  |     

Na čo všetko je potrebné myslieť pri stavbe či renovácii obytného podkrovia, aby život v ňom bol pohodlný a zdravý? Ponúkame vám niekoľko tipov.

Masívna strecha

Jednou z nevýhod murovaných domov s typickým obytným podkrovím je konštrukcia strechy ľahkého typu, ktorá má na svedomí okrem iného aj nízku tepelnú akumuláciu, malú tuhosť v rovine strechy, slabú zvukovú izoláciu či náchylnosť na poruchy. Tieto nevýhody sa strácajú pri použití masívnej šikmej strechy z panelov HELUZ, ktorá sa pri meraniach na experimentálnom pasívnom dome prejavila pozitívne.

Napriek veľkým oknám orientovaným na juh bola pod strechou počas horúceho leta aj bez vplyvu tieniacich prvkov príjemná teplota. Samotná nosná časť strechy tvorí veľmi dobrý podklad na kotvenie roštu pod strešnou krytinou, medzi ktorý sa vkladá tepelná izolácia. Jej montáž je veľmi jednoduchá a strecha je výhodná aj z pohľadu statiky, keďže dom s masívnou strechou možno považovať za veľmi odolný a málo náchylný na vznik statických problémov.

 

Skôr ako sa pustíte do budovania podkrovia, oslovte statika. 

Mal by posúdiť, či múry a stropy prízemia podkrovie vôbec unesú.

Najvýhodnejšie sú sklony striech od 35 do 55 stupňov.

Na podkrovné byty je vhodná najmä sedlová strecha, ktorá ponúka väčšiu úžitkovú plochu. 

Poriadna izolácia

V obytnom podkroví je dôležitý aj tepelný komfort počas celého roka. Vplýva naň v prvom rade správne zvolená a precízne zhotovená tepelná izolácia. „Jednou z chýb, ktorú majstri pri zatepľovaní šikmej strechy robia, je príliš tenká alebo nesúvislá izolácia. Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes sú však potrebné aspoň dve vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm,“ vraví aplikačný manažér z Knauf Insulation Karol Tužinský.

Vhodné sú napríklad produkty z minerálnej vlny, ktoré majú pružné vlákna, takže dokonale vyplnia medzikrokvový priestor. Pri ukladaní treba dbať, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by mohli vytvoriť tepelné mosty. Strešná konštrukcia v podkroví by mala byť vzduchotesná a izolácia zo strany interiéru by mala byť prekrytá parotesnou zábranou.

Nielen izolácia šikmej strechy je dôležitá. 

Myslite aj na dostatok svetla, tienenie a vhodnú strešnú krytinu.

Efektívne kúrenie

Kúrenie v podkroví možno napojiť na existujúcu vykurovaciu sústavu v dome, ale častokrát je vhodnejšie inštalovať iba lokálne vykurovacie telesá alebo postaviť nové kúrenie s vlastným zdrojom tepla. Skôr než začnete uvažovať o zavedení vykurovacej sústavy do podkrovia, mali by ste urobiť kvalitnú tepelnú izoláciu všetkých stien, stropov a ďalších miest, kadiaľ by mohlo teplo unikať. Na izolácii rozhodne nešetrite. Aj keď sa vám zvýšia počiatočné náklady, prevádzkové náklady sa výrazne znížia.

Dobre tepelne izolovaná miestnosť má podstatne menšiu tepelnú stratu. Z toho vyplýva možnosť použiť kotol s menším výkonom, potrubie môže mať menší priemer a takisto vykurovacie telesá môžu byť menšie. Voľba vykurovania závisí od možností a požiadaviek užívateľov domu. Na vykurovanie sa môže použiť plynové alebo elektrické teleso, kozub či pec.

Protipožiarny sadrokartón

Na výstavbu tradičného podkrovia sú ideálnym stavebným materiálom sadrokartónové systémy. Medzi ich najväčšie výhody patrí rýchla montáž, nízka hmotnosť, prispôsobivosť, regulácia vlhkosti ovzdušia v miestnosti. Sadrokartón spĺňa okrem akustických aj protipožiarne požiadavky, najmä v podkroviach, kde musí byť zabezpečený čas na únik z objektu.

Z hľadiska vplyvu na kvalitu životného prostredia je sadra jedným z najekologickejších materiálov. Aby bolo podkrovie skutočne bezpečné, je potrebné, aby steny v podkroví vykazovali požiarne odolnosti s hodnotami 30 minút a viac. Tieto predpoklady splníte, keď šikminu podkrovia opláštite 15 mm ružovou protipožiarnou doskou Rigips RF (DF). Oproti bežnému sadrokartónu prináša viaceré výhody, napríklad výrazne prispieva k zatepleniu domu, rýchlo a jednoducho sa aplikuje. 

Dostatok svetla

Strešné okno prináša pri rovnakých rozmeroch a v rovnakých podmienkach do interiéru najmenej dvakrát viac denného svetla než fasádne okno, dokonca trikrát viac svetla ako vikier. Preto sa odporúča použiť ho najmä v prípade plytkých striech a tmavých interiérov. Rozhodujúce sú nielen rozmery či počet okien, ale aj ich orientácia na svetové strany. Najvhodnejšie je umiestniť ich na sever či severovýchod.

Ak je okno umiestnené na južnej strane, určite sa nezaobíde bez rolety či fólie, ktorá dokáže pohltiť až 60 % tepla, ktoré bude najmä počas horúcich letných mesiacov sálať dnu. Naopak, počas zimných mesiacov môže byť problémom odstraňovanie snehu zo strešných okien, ktorý miestnosť zatieni. Môžete tomu predchádzať správnym umiestnením vykurovacích telies (najlepšie pod oknom) a tiež vhodnou profiláciou ostenia okna. 

 

Tieniaca technika

Rolety zabezpečia v podkroví optimálny tepelný komfort počas celého roka. V zime znížia únik tepla z interiéru až o 15 %, takže s nimi ušetríte na vykurovaní. V lete zasa bránia prieniku slnečných lúčov, znižujú prienik tepla až o 95 % a zabraňujú tak prehrievaniu interiéru. Stiahnutá roleta v prípade potreby aj výborne zatemní interiér, takže vám v noci nebude do spálne svietiť mesiac ani pouličné lampy.

Počas letných búrok dokáže utlmiť hluk z dažďa a krupobitia až o 3 dB, čo človek v miestnosti vníma ako zníženie hlučnosti o celú polovicu. Účinnou ochranou pred prehrievaním sú aj vonkajšie markízy, ktoré odrážajú slnečné lúče ešte pred dopadom na sklenenú tabuľu a dokážu tým znížiť vnútornú teplotu až o 6 °C. Ich sieťovina je odolná proti poveternostným podmienkam, jej štruktúra prepúšťa svetlo do miestnosti a umožňuje výhľad.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2018

Tagy:
šikmé strechy tieniaca technika podkrovie zobytnenie podkrovia izolácia strechy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky