Hodnotíme vikiere, ktoré sa vám páčia?

14.09.2011  |     

Vikier je konštrukcia zvislo osadeného okna, ktorá vystupuje z roviny strechy – poskytuje človek prirodzený výhľad na okolie a zväčšuje vnútorný priestor. Vikier však zásadným spôsobom ovplyvňuje aj architektúru domu. To si, žiaľ, mnohí stavebníci neuvedomujú. Vikier nie je len otázkou pohľadu z interiéru, ale aj z exteriéru. Pokiaľ je pôvodným zámerom architektonického diela, je to väčšinou v poriadku. No pri premene prázdnej strechy v starších domoch môže dodatočné vytvorenie vikierov znehodnotiť architektúru domu.

 

Zaslúžili by si už rekonštrukciu, no dúfam, že ostanú v podobnom šate a s rovnakým charakterom, aký dominuje celému domu. Rozhodne vás nepichne v očiach, ak sa na ne pozriete.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
35 % nie
áno 65 %

Hlasovalo: 304


 

Vikiere ako rozohraný prvok architektúry radových domčekov. Veľmi pekné stvárnenie, proporcie a materiály, ktoré sú odrazom technicky vyspelých čias.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
71 % nie
áno 29 %

Hlasovalo: 313


 

Nové materiály a technológie ponúkajú aj nové možnosti stvárnenia vikiera. Tento spôsob presvetlenia podkrovia sa asi nedá nazvať klasickým vikierom, je to však zaujímavý prvok v architektúre domu.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
76 % nie
áno 24 %

Hlasovalo: 268


 

Pekný príklad jednoduchého stvárnenia vikierov, ktoré sa prispôsobili charakteru domu materiálom aj proporciami.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
18 % nie
áno 82 %

Hlasovalo: 295


 

Správne zvolené proporcie, veľkosť a typ vikierov, ktoré sú v tomto prípade prirodzenou súčasťou striech.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
25 % nie
áno 75 %

Hlasovalo: 321


 

Netuším, či tento „skvost“ je nápadom architekta alebo domácich, no určite viem, že tento pokus nevyšiel. Predpokladám však, že zámer dostať dostatok svetla do podkrovného priestoru prehnane vysokými oknami zmaril čudný prvok, ktorý iba tieni.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
90 % nie
áno 10 %

Hlasovalo: 256


 

Prehľad ľudovej a akejsi súčasnej slovenskej architektúry na jednej streche. Takéto vikiere by som hľadala skôr na streche drevenej chalupy na našom vidieku, samozrejme bez tých oblúčikov. Ľudia, čo vás vedie k vytvoreniu takýchto „umeleckých diel“?

Páčia sa Vám tieto vikiere?
75 % nie
áno 25 %

Hlasovalo: 229


 

Dokážem pochopiť, ak priestorová požiadavka v interiéri prevládne nad exteriérovým stvárnením. V tomto prípade by som však bola zvedavá, na čo bola potrebná taká veľká a vysoko nasadená „čapica“. Pohľad na túto strechu je pichľavý.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
56 % nie
áno 44 %

Hlasovalo: 241


 

Vikier, ktorý je prirodzenou súčasťou architektúry už v jej návrhu, bude prirodzene pôsobiť aj po niekoľkých storočiach. Škoda, že už vymreli generácie majstrov, ktorí sa vedeli pohrať s každým detailom a záležalo im na tom, ako sú ľudia spokojní s ich prácou a čo tu po nich ostane ďalším generáciám.

Páčia sa Vám tieto vikiere?
13 % nie
áno 87 %

Hlasovalo: 306


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.


Foto: Bramac, Daniel Veselský a archív redakcie
Zdroj: Kamila Ďuríková

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 3/2019 v predaji


Zo starého domu parádny loft
Predplatné

 

Najnovšie príspevky