6 kreatívnych úprav stien v interiéri

08.08.2017  |     

Kreativite sa medze nekladú ani v prípade povrchovej úpravy stien v interiéri. Tehla, drevo, kameň, betón, tapety či rôzne druhy maľovky... Je len na vás, aký „outfit“ svojim stenám doprajete.

1. Tapeta

V ponuke nájdete vliesové, vinylové, papierové aj textilné tapety. Pri aplikácii je dôležité, aby bol podklad zbavený starých tapiet a náterov, suchý a hladký. Tapety na papierovej báze pri aplikácii menia svoj rozmer a lepidlo sa najčastejšie nanáša na ich zadnú stranu a nechá sa mierne vsiaknuť, prípadne sa tapeta inak opatrne zvlhčí.
 
Tapety, ktoré rozmer nemenia, napríklad vliesové a vinylové, prikladáme v pásoch na stenu natretú lepidlom. Počítajte s približne 10 % rezervou materiálu. Presné podmienky aplikácie by mal uviesť výrobca. Je dobré myslieť na to, že pri zvislom vzore miestnosť väčšinou vyzerá vyššia, pri vodorovnom skôr naopak.
 
 

2. Tehla

Štruktúra tehlového lícového muriva prináša do priestoru svojskú vidiecku či industriálnu atmosféru. Vhodná neomietnutá tehlová stena však nie vždy býva práve poruke. Na takéto situácie sú špecialistami tehlové obkladové pásiky. Štruktúrou a farebnosťou sú rovnaké ako tehly, no môžete si vybrať z viacerých odtieňov.
 
Lepia sa priamo na stenu lepiacou maltou určenou špeciálne na tento účel. Výsledný efekt vo veľkej miere závisí od farby a šírky škár. Tie isté pásiky vytvoria so svetlou škárou úplne iný výsledok ako s tmavou. Šírka škár je vecou kreativity realizátora, no neodporúča sa menej ako 10 mm. 
 

3. Obklad 

Steny môžete nielen vymaľovať či vytapetovať, ale aj obložiť kachličkami. Trendom v oblasti kuchynských i kúpeľňových obkladov sú lesklé obkladačky obdĺžnikového tvaru s mierne reliéfnym povrchom v odtieňoch bielej, béžovej a sivej farby, ktorými nemusíte obložiť len nevyhnutný priestor za kuchynskou linkou, ale pokojne ich môžete „potiahnuť“ aj na zvyšnú stenu. Docielite tým skutočne netradičný ráz interiéru, nehovoriac o ľahkej údržbe. S kachličkami z podobnej série, akú použijete na stenu, môžete obložiť napríklad aj kuchynský ostrov.
 
Oproti minulosti je dnes na výber oveľa viac možností, ako skrášliť steny v interiéri. Ich povrchová úprava určí charakter celej miestnosti.
 
Skôr ako sa pustíte do maľovky či obkladania, mali by ste si posvietiť na podklad. Treba odstrániť všetky nerovnosti a praskliny.
 
Konečná úprava stien môže mať aj ďalšie funkcie, ktoré ovplyvňujú vlastnosti vnútornej steny. Sú to akustická, tepelnoizolačná, fungicídna či antistatická funkcia. 
 
Maliarsky náter patrí stále k najpoužívanejšej úprave povrchu stien. Typ náteru treba vyberať podľa toho, na aký účel má slúžiť. 
 

4. Betón

Čoraz častejšie sa aj v interiéri priznávajú betónové konštrukcie. Dostupný je totiž tzv. pohľadový architektonický betón, ktorý vďaka špeciálnym prímesiam spĺňa vysoké technologické aj estetické nároky.
 
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, jeho povrch môže byť rôznorodý. Textúra vzniká odtlačkom debnenia alebo následným opracovaním v mäkkom či tvrdom stave. Štruktúra náhodne vystupujúcich zŕn kameniva či rôznych dutiniek môže byť napríklad výsledkom škrabania, rezania, vymývania, kefovania. Sivý povrch sa v návrhoch industriálne ladených interiérov vyskytuje v súčasnosti veľmi často. 
 

5. Kameň

Obklady z prírodného a umelého kameňa sú na nerozoznanie. Mávajú podobu rôzne veľkých štiepaných kúskov, obkladových pásikov alebo tenkých remienkov. Keďže môžu byť dosť výrazné, pri úprave stien sa často kombinujú s inými materiálmi a formami. Moderné technológie umožňujú vylepšiť niektoré vlastnosti ich dekoratívnych imitácií. Na ich výrobu sa používa predovšetkým celofarebný vibrobetón. Retardéry, ktoré obsahuje, obmedzujú vyplavovanie vápnika a bránia vzniku nežiaducich výkvetov. V prípade umelého kameňa sa rozšírilo aj portfólio farieb, no jemné prirodzené odtiene si svoje prvenstvo držia stále. 
 

6. Drevo

Z interiéru ho nevyhnali žiadne trendy. Dôvodom je jeho prirodzená kvalita, vzhľad, ale aj pocit tepla, ktorý do miestnosti dokáže priniesť. Na zachovanie jeho kvality je dôležité správne prúdenie vzduchu a odvod vlhkosti cez obvodové konštrukcie stavby. Odporúča sa pripevňovať ho na montážne rámy, aby vznikla medzera široká asi 20 – 30 mm. Interiér sa najčastejšie obkladá smrekom, borovicou, smrekovcom, jedľou. Z exotickejších drevín je obľúbený tík. Drevo aj pri vnútornom použití potrebuje pravidelné ošetrovanie, aby sa zvýšila jeho odolnosť a zvýraznila jeho prirodzená krása a štruktúra alebo upravila jeho farebnosť či prekryli vzhľadové nedostatky.
 
 

ODPORÚČAME FARBY DO INTERIÉRU

Colorlak ProInteriér TOP
 
Ide o snehobielu matnú interiérovú farbu, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči oteru za mokra a dá sa opakovane čistiť. To ocenia najmä rodiny s deťmi pre nátery detských izieb, kúpeľní či kuchýň. Samozrejmosťou je vysoká belosť a krycia schopnosť farby a jej dobrá priľnavosť k povrchu, to všetko pri zachovaní paropriepustnosti náteru. Použiť ju môžete na murivo,  omietky, sadrokartón, betón, drevovláknité a drevotrieskové dosky aj tapety.
Helios Spektra Classic Plus 
 
Nová a vylepšená receptúra je zárukou spokojnosti. Biela vnútorná farba na steny sa vyznačuje vysokou belosťou a vysokou krycou schopnosťou. Je matná, paropriepustná a vďaka novej receptúre ľahko aplikovateľná. Je odolná proti suchému oteru a vhodná na sanačné omietky a časté renovácie stien a stropov. Dostupná vo väčšom množstve farebných odtieňov. Odporúča sa riedenie vodou do 15 %.
JUB Jupol Strong
 
Táto farba sa vyznačuje 10-krát väčšou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu farebného filmu, ako aj väčšou umývateľnosťou v porovnaní s bežnými vnútornými maliarskymi farbami. Umožňuje ľahšie čistenie farebného filmu štandardnými domácimi čistiacimi prostriedkami. Ľahko z nej vyčistíte škvrny od kávy, vína, čaju, džúsu, kečupu, stopy mastných rúk, krému na topánky či blata, ale aj detské farbičky.
Poli-Farbe Platinum
 
Vďaka svojim výborným aplikačným vlastnostiam je praktickou pomocníčkou pri skrášľovaní interiérov. Farba pri nanášaní nekvapká a nesteká, pretože má hustú, gélovú štruktúru. Tvorí matný trvácny náter, ktorý je ľahko umývateľný. Neobsahuje formaldehyd a po nátere krásne rozvonia interiér. Je to nadčasová farba pri hľadaní inšpirácie, pomôže dosiahnuť zaujímavý výsledok. Na výber je niekoľko vkusných a moderných odtieňov.
Primalex PPG
 
Off-white je balíček štyroch odtieňov bielej, ktorý pozostáva z holubičej šede, vanilkovej belosti, prírodného ľanu a krémového kapučína. Táto štvorica farieb dokáže premeniť vaše steny na nepoznanie, aj keď ide „iba“ o jemný odtieň bielej. Náter zdôrazní doplnky, ale aj nábytok, ktorý oveľa lepšie vynikne. Pomôže tiež v presvetlenej izbe plnej okien, ktorú potrebujete opticky stmaviť.
BAL Remal Efekt
 
Dekoratívna maliarska farba s kovovým a perleťovým vzhľadom sa používa na dekoratívne nátery všetkých typov minerálnych omietok, drevených podkladov a sadrokartónov v interiéroch a exteriéroch. Práca s ňou je jednoduchá a v krátkom čase s ňou vytvoríte pomocou rôznych maliarskych techník jedinečný vzhľad stien. Farbu môžete aplikovať nielen na steny, ale tiež na drevený nábytok a rôzne doplnky. Na výber je šesť zaujímavých odtieňov. 
 
 
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2017

Tagy:
tapety steny úpravy stien maľovky vliesové tapety vinylové tapety obklady z kameňa

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky