Fasáda očami farebných mágov

21.08.2017  |     

Svet farieb Baumit Life sa zhmotnil v novej webovej stránke baumitlife.com. Je plná farebných odtieňov, inšpirácií, trendov a psychológie. Svet Trendy a Psychológia nám pomohli vytvoriť profesionálni farební mágovia. Poďme sa pozrieť na svet farieb práve ich očami.

Svet farieb očami Axela Venna

Profesor Axel Venn je expertom na farby, umenie, dizajn a estetiku. Zanalyzoval 888 farieb Baumit Life a vytvoril 8 inšpirujúcich psychologických zásad, ktoré premenil na jednotlivé farebné rady. Svoj vzťah k farbám označuje ako vzťah bez tabu: farby nepotrebujú žiadne intelektuálne, estetické alebo emocionálne odôvodnenie. Vytvoril farebné palety, ktoré si vystačia bez dogmatických cieľov a nie sú závislé ani od jednotlivých období, ani od trendov. 

Trendy v oblasti farieb podľa Silvie Cejpkovej

Architektka a konzultantka farieb Silvia Cejpková používaním princípov harmónie farieb pomáha dosiahnuť efektívne využitie farieb v rôznych návrhoch v architektúre, aj v interiéroch. Pre náš farebný svet Baumit Life vytvorila 12 trendov, z ktorých každý vytvára inú atmosféru. 

Silvia, čím si sa inšpirovala pri výbere farieb pre trendové palety?
Inšpirovali ma  konkrétne farby vo vzorkovníku Baumit. Pri prezeraní ma niektoré odtiene zaujali na prvý pohľad – pričom som cielene hľadala farby, ktoré budú použité na fasádu. Niektoré odtiene farieb výrazne komunikujú esenciu istej atmosféry, štýlu, nálady. Následne k týmto nosným farbám som vybrala také, ktoré ich harmonicky doplnili. Výsledkom je 12 paliet, z ktorých každá vytvára inú atmosféru. Ak skombinujete farby a materiály v rámci jednej palety, môžete tvoriť so sebadôverou profesionála – všetky farby a materiály v jednom trende spolu navzájom ladia.

Vytvorila si 12 trendových paliet. Máš k niektorej z nich bližšie ako k ostatným? Ktorá je tvoja najobľúbenejšia?
Zo všetkých kombinácií mám radosť, pretože medzi farbami je harmónia a vyjadrujú konkrétny štýl, či výraz. Pre mňa sú momentálne najobľúbenejšie Dynamic Life a Desert Rose Life. Dynamic Life je vytvorená z veľmi svetlých farebných odtieňov ku ktorým sú v kontraste chladné sýte farby. V prípade Dynamic Life úlohu hlavnej farby použitej iba na malé plochy - môže hrať chladná, žiarivá žltá alebo chladná modrozelená, doplnkovou farbou je svetlosivá. Desert Rose vznikla skombinovaním viacerých farieb v stredných tónoch. Výsledne kombinácie nie sú výstredné - bez problémov splynú s okolím, ale zaujmú rafinovanou kombináciou pieskovej, sivých tónov a pieskovoružovej.  

Silvia, aký má vplyv typ architektúry na výber farby?
Pri výbere farby nás štýl architektúry vedome aj podvedome ovplyvňuje. Moderné, jednoduché línie a objem majú iný výraz a sú podporované odlišnými farebnými kombináciami ako domácky pôsobiace vidiecke domy s vyrezávaným dreveným zábradlím a okenicami. Preto pri výbere farby domov začlenených v prírode podvedome siahame po priateľských a teplých odtieňoch a moderná architektúra má v prevažnej miere farby vyjadrujúce purizmus a odstup. Preto aj v trendoch nájdete palety, ktoré sa hodia na veľmi odlišné štýly. Je vhodné, ak je pri výbere farby zohľadnená aj architektúra, pretože potom stavba vytvára jednoznačný a čitateľný celok.

Môžeš nám prezradiť ako správne vytvárať kombinácie farieb tak, aby spolu ladili? Máš na to nejaké osvedčené princípy?
Niektorí ľudia vedia prirodzene vycítiť súvislosti medzi farbami a vytvárajú krásne kombinácie, podobne ako vedia ľudia s absolútnym hudobným sluchom hrať aj bez teórie hudobného vzdelania. Napriek veľkému záujmu o farby som sa ladenie farieb formálne doučila až pár rokov po absolvovaní Fakulty architektúry na doplnkovom vzdelávaní psychológie farieb vo Veľkej Británii. Pri kombinovaní farieb existujú princípy – pomer nasýtenia, podtón farieb, ktoré určujú, či dané odtiene spolu ladia. Nie je pravidlo, že farba A (povedzme hnedá) a farba B (napríklad modrá) sa nesmú spolu kombinovať – vždy záleží na odtieni farieb. 

Foto a Text: Baumit
www.baumitlife.com

ZDROJ PR článok spoločnosti Baumit, spol. s r.o.

Tagy:
fasády Baumit fasádne omietky farby na dom

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky