Tapetový trend sa vracia: Ktoré tapety sú IN?

21.12.2017  |     

Podobne ako trendy v oblečení, aj móda v dekoráciách bývania má etapy a obdobia. Po rokoch príde čas, kedy sa oprášia staré prvky, jemne pretavia do novej podoby a stanú sa absolútnymi módnymi hitmi. V dekorovaní interiérov veľké znovuzrodenie prežívajú tapety.

Výhody moderných tapiet

Obľúbenosť tapiet súvisí priamoúmerne s rastúcim trendom minimalizmu. Vďaka tapetám sa mnohí majitelia snažia jednoduchému a chladnému štýlu vyhnúť. Namiesto sivej monotónnosti uprednostňujú živé farby a vzory. 

Moderné tapety majú mnoho výhod oproti tým, ktoré poznáme z dávnejších čias. Vďaka nim veľmi rýchlo premeníte interiér, urobíte ho útulnejší alebo sviežejší, romantickejší, či originálnejší – podľa toho, akú tapetu vyberiete. Veľkou výhodou je ich ľahká odstrániteľnosť. Už to nie je to úporné olupovanie tapiet, spolu s omietkou ako kedysi.

Najvýraznejšie trendy

Vďaka tapetám môžete vo svojej domácnosti reflektovať aktuálne módne trendy. Podľa interiérových dizajnérov v budúcom roku najviac „poletia“ kvety rôznych veľkostí a farieb a rastlinné motívy. Naďalej bude pokračovať tropický trend s potlačou divých zvierat, exotických vtákov, obyvateľov džungle. 

 

Pokiaľ staviate na elegancii, nič nemôžete pokaziť geometrickými vzormi – špeciálne dizajnu art deco alebo s mäkkým kovovým vzhľadom.

Aj keď máte radi industriálny štýl a minimalizmus môžu vám tapety spríjemniť bývanie. Zvoľte si vzor v podobe tehál, kameňov, betónu, či dreva. 

Horúcim trendom v interiéroch sú tiež kovové prvky. Tapeta, ktorá dokáže odrážať svetlo dodá izbe ďalší rozmer a špeciálnu atmosféru. Lesklé a kov napodobňujúce tapety sú skutočne veľmi trendy.

Ako si vybrať tú správnu?

Začnite úvahou nad účelom izby, do ktorej chcete tapetu dať. Ak je to menšia alebo tmavšia miestnosť rozjasnite ju svetlou kovovou tapetou. Do detskej izby alebo inej miestnosti, kde je vysoká frekvencia ľudí, zvoľte radšej tapetu s výraznejšími farbami a vzormi, ktoré dokážu skvele zakryť otlačky prstov, znečistenie, či pokusy malých výtvarníkov. Samozrejme, riešením je aj umývateľná tapeta aspoň v úrovni do ktorej deti dočiahnu. Je to však drahšia alternatíva. 

Ak máte v pláne tapetou prekryť nezrovnalosti na stene, zvoľte matné vzorované alebo textúrované tapety. 

Pri výbere farby dbajte na to, že farba má vplyv na náladu obyvateľov, preto by mala byť zladená s účelom miestnosti. Obývacia izba a spálňa by mali byť pokojné, relaxačné miestnosti, preto zvoľte upokojujúce farebné odtiene. Naopak, pracovňa či kuchyňa môžu byť energickejšie, detská izba hravá, pestrá, veselá. Všetko závisí od vašich preferencií a od toho, či kombinujete viac farieb a používate vzory. 

 

Kombinujte, ale opatrne

Tapeta má skvelé uplatnenie pri oživení funkčných stien, ktoré takto dokážu úplne zmeniť charakter izby. Dokonca niektorí ľudia začínajú používať tapety aj na strop, a ak vyberiete tú správnu, môže to byť veľmi zaujímavé. Ak chcete dosiahnuť originálny a výrazný vzhľad, nebojte sa skombinovať viacero typov tapiet, ktoré spolu farebne ladia. Napríklad časť miestnosti môžete otapetovať jednofarebne a časť, ktorú chcete zvýrazniť vzormi, darebne ladiacimi s jednofarebnou základovou tapetou.  Takéto spestrenie môžete použiť na viacerých miestach. Opatrní buďte pri výbere tapiet s veľkými vzormi, všímajte si ako budú pracovať v priestore.

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock

Tagy:
tapety vliesové tapety dekorovanie interiérov moderné tapety tapety na stenu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky