Štýlovo aj zvonku: Akú fasádu vybrať na dom?

23.07.2018  |     

Nielen interiér, ale aj fasáda domu je akousi vizitkou majiteľa. Jej dizajn sa vďaka moderným technológiám výrazne posunul a na výber je dnes množstvo zaujímavých riešení, do čoho „zaodieť“ svoj dom.

Drevo

Drevené obklady sa využívajú nielen pri drevostavbách, ale čoraz častejšie aj pri murovaných budovách. Na rozdiel od minulosti sa drevené fasády konštruujú výhradne ako dvojplášťové odvetrávané. Za dreveným obkladom voľne prúdi vzduch, takže prípadná vlhkosť má možnosť odvetrať sa, čo predlžuje životnosť celej fasády. Na tieto obklady možno použiť bežné druhy domácich ihličnatých drevín, ako sú smrek, jedľa, borovica či smrekovec, z listnatých je vhodný dub a agát. Pri obkladoch veľmi exponovaných poveternosťou je vhodnejšie používať odolnejšie druhy exotických drevín, ako sú napríklad sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek alebo červený céder. Využíva sa aj termodrevo, ktoré sa vyrába z reziva bežných drevín v špeciálnych sušiacich komorách pri vysokých teplotách. Má výborné termoizolačné vlastnosti, je odolné proti hnilobám a hmyzu a má zníženú nasiakavosť.

Keramika

Keramické fasádne platne majú dlhú životnosť, počas ktorej si dokážu uchovať stálu farbu a sú odolné proti počasiu, machom aj lišajníkom, teda sú prakticky bezúdržbové. Ponúkajú širokú škálu tvarov, farieb a odtieňov. Pri väčších projektoch sa dokonca platne vyrábajú na mieru presne podľa špecifikácie architekta, čo umožňuje jedinečné riešenia fasád. Niektoré modely vytvárajú na fasáde fascinujúcu hru tieňov a optickú zmenu odtieňov farby, čo vzniká prekrytím jednotlivých dosiek v kombinácii s uhlom dopadu svetelných lúčov. Najnovší trend predstavujú fasádne platne, ktoré sú orientované vo zvislom smere.

Kompozit

Ak sa vám páči na fasáde vzhľad dreva, ale bojíte sa jeho rozmerovej a tvarovej nestálosti, možno vás osloví kompozitný materiál, ktorý verne pripomína drevené fasády, najmä tie z exotických drevín. Ich vzhľad dobre zapadá do našej aj ostatnej európskej architektúry a oživuje a zdôrazňuje výnimočnosť stavby. Kombinácia drevenej múčky a plastu vytvára prírodne vyzerajúci obklad s vysokou odolnosťou aj rozmerovou a farebnou stálosťou plastu. Tvorí systém odvetranej fasády, kde sa jednotlivé fasádne dosky prichytávajú na podkladovú konštrukciu. Medzi sebou bývajú spojené tzv. klip systémom.

Hliník

Ak sa vám páči jednoduchá a funkčná architektúra, siahnite po plechu. Hliníkové fasádne obklady majú integrovaný systém odvetrávania, fasáda s nimi dýcha, nevlhne, zároveň obklady zabraňujú úniku tepla, a teda ušetria výdavky za energie. Udržuje sa tak stála teplota domu – v zime neprechladne a v lete sa neprehreje. Takéto obklady sú bezúdržbové a odolné proti požiaru. Na ich prichytenie sú k dispozícii špeciálne spony, s ktorými je montáž veľmi rýchla. A keďže sú ukryté vnútri, nerušia celkový vzhľad fasády. Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch a použiť ich môžete na novostavby aj staršie budovy. 

Omietka

Úlohou vonkajšej omietky je predovšetkým ochrana obvodových stien budovy pred poveternostnými vplyvmi. Jej kvalita priamo súvisí s kvalitou a vzhľadom konečnej povrchovej úpravy vonkajšieho muriva. Kvalitná omietka na dome má teda nielen estetickú funkciu, ale plní aj úlohy v oblasti tepelnej a zvukovej izolácie. Nezanedbateľná je aj jej difúzna schopnosť, vodoodpudivosť a dostatočná pevnosť. Jej výber sa musí prispôsobiť podkladu. Iba dôkladný výber omietky vzhľadom na danosti podkladovej konštrukcie môže zaručiť jej 100-percentnú funkčnosť. 

 

Fasádny obklad môže byť nalepený na podklade, ale lepšie je namontovať ho na nosnú konštrukciu pomocou kotiev. 

Používa sa čoraz častejšie miesto klasickej omietky.

Ak sa údržbou fasády nechcete zaoberať, k dispozícii je samočistiaca omietka alebo samočistiaca farba.

Vybrať si môžete z približne 200 odtieňov.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál

Tagy:
omietky rodinné domy fasáda domu moderné fasády

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky