Betón, farba, tehla, tapeta, tabuľa: Vyberte si povrchovú úpravu stien

12.08.2019  |     

Súčasným trendom sú kreatívne steny, ktoré v interiéri vytvoria jedinečnú atmosféru. V kurze je pohľadový betón i tehla, rôzne štruktúry vytvárané omietaním, popisovateľné steny alebo veľkoformátové tapety pôsobiace ako umelecké diela. Odviažte sa a dajte stenám novú tvár.

Priznaný pohľadový betón

Či už bývate v paneláku, alebo rodinnom dome, môžete „vyzliecť“ steny z nánosov omietok, náterov i vrstiev tapiet a skúsiť nájsť ich podstatu – betón. Priznaný pohľadový betón má okrem estetických aj funkčné výhody. Keďže ide o ťažký stavebný materiál, má oproti tým ľahkým (pórobetón, sadrokartón) lepšie akumulačné vlastnosti, takže udržuje konštantnú teplotu v miestnosti a zabraňuje prudkým teplotným výkyvom.

Povrch betónu pritom môže byť rôznorodý. Ak skutočné betónové konštrukcie nemáte, alebo nie sú veľmi estetické, môžete použiť stierky, ktoré pohľadový betón verne imitujú. Betónová stierka sa aplikuje spolu s maľovaním, a keďže ide o dodatočnú povrchovú úpravu, jej odtieň aj konzistencia sa dajú ovplyvniť prímesami a farbami.

Pohľadový betón dodá miestnosti priemyselný charakter.

Hovorí sa mu aj surový betón, čo je odvodené od francúzskeho pojmu „béton brut“.

Maľovanie stien

Maľovanie stien je najčastejším spôsobom ich finálnej úpravy, pričom farby sa najlepšie kombinujú s inými povrchovými úpravami. Oteruvzdorné farby, z ktorých sa neuvoľňuje žiadny pigment, sú vhodné na menej namáhané steny, napríklad v spálni alebo v obývačke. Na steny v kuchyni alebo kúpeľni sú ideálne umývateľné farby, keďže ich možno kedykoľvek umyť vlhkou handričkou. Ich cena je oproti bežným farbám vyššia, preto je zbytočné používať ich tam, kde stenám nehrozí zašpinenie.

Prečítajte si tiež:

Ako si vymaľovať izbu bez zbytočných chýb

Pri nanášaní farby na neomietnutý povrch je potrebné aplikovať najskôr penetračný náter a potom dve vrstvy farby (pri sadrokartónovom podklade až tri či štyri vrstvy). Kvalitné podklady, nafarbené dvomi až tromi vrstvami interiérovej farby, nie je potrebné penetrovať. Vrchný náter bez problémov priľne aj na takýto povrch. 

Maliarsky náter je najpoužívanejšou povrchovou úpravou stien.

Typ náteru treba vyberať podľa toho, na aký účel má slúžiť.

Tehla a tehlové pásiky

Tehly v architektúre získali za posledné roky úplne nový estetický rozmer. Ak nemáte steny vymurované z tehál alebo odhalené murivo nie je pekné, môžete ich obložiť tehlovými pásikmi. Najčastejšie sa používajú obkladové pásiky z pálenej hliny, prípadne narezané z tehál, ktoré sa na stenu lepia pomocou špeciálnych lepidiel.

Na trhu sú však dostupné aj rôzne imitácie tehál, napríklad odliatky z betónu, pričom podobnosť s pravou tehlou je vysoká. Najmenej autentický je plastový tehlový obklad. Je najlacnejší a jeho výhodou je aj nízka hmotnosť a jednoduchá, relatívne čistá aplikácia. Vhodným podkladom pod pásiky je rovná omietka. Neodporúča sa lepiť ich na tepelnoizolačnú omietku. Pred lepením je potrebné odstrániť z povrchu lokálne nerovnosti a opracovať príliš ostré hrany rohov.

Pred nákupom materiálu pozorujte, kam a kedy v priestore svieti slnko.

Tieňohra tehál a škár vynikne pri šikmom dopade slnečných lúčov či umelého svetla.

Tapety

Pri výbere tapety nezáleží len na samotnom vzore, ale aj na jej materiáli, pretože od toho sa odvíja spôsob jej  aplikácie. Najjednoduchšie sa pracuje s vliesovými tapetami, keďže lepidlo sa nanáša iba na stenu. Strhávajú sa za sucha a vďaka vysokej pevnosti aj bezo zvyšku.

Papierové tapety môžu byť jednovrstvové alebo kvalitnejšie dvojvrstvové. Ich najväčšou prednosťou je nižšia cena. Nie sú však umývateľné a zo všetkých tapiet sú najmenej odolné proti oderu. Lepidlo sa musí nanášať priamo na tapetu.

Vinylové tapety sú obľúbené vďaka veľmi vysokej odolnosti a ľahkej údržbe, no ich lepenie je náročnejšie, pretože ich spodná vrstva je z papiera. Výhodou je, že ich možno aplikovať na rôzne podklady, pričom dobre kryjú rôzne nerovnosti.

Tapeta môže interiér vizuálne rôzne modulovať.

Zvislé vzory miestnosť opticky skracujú, vodorovné znižujú, drobné svetlé vzory zasa zväčšujú a naopak.

Tabuľové steny

Špeciálnou a veľmi modernou úpravou sú popisovateľné steny. Jednou z možností, ako ich zhotoviť, je aplikácia farby na písanie – nanáša sa na napenetrovaný sadrokartón alebo na hladkú vystierkovanú stenu. Klasická omietka má totiž zrniečka, ktoré prekážajú pri umývaní kriedy. Stenu možno natrieť buď celú, alebo sa na nej dajú pomocou papierovej pásky vyfarbiť rôzne geometrické tvary.

Náter sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách a nechá sa zaschnúť ako pri bežnom maľovaní. Druhou možnosťou sú popisovateľné samolepiace fólie, ktoré sa vyrábajú v rôznych formátoch, najčastejšie v bielej alebo čiernej farbe. Niektoré sú dokonca magnetické a odolné proti poškriabaniu. Ľahko sa aplikujú, ale oproti farbe sú cenovo náročnejšie.

Čas vyzretia farby, po ktorom možno na stenu písať, je cca 5 až 7 dní.

Takmer všetky popisovateľné farby sú zdraviu neškodné a ekologické. Neobsahujú takmer žiadne prchavé zlúčeniny VOC.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2019

Tagy:
tapety tabule maľovanie stien

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky