Chcete mať dom s oknami, aké sa len tak nevidia? Možnosti sú naozaj zaujímavé

14.08.2014  |     

Aby ste však bezpečne preplávali všetkými úskaliami atypických riešení, mali by ste pamätať na ich špecifiká.

Možnosti tienenia

Okno bez tienenia, najmä veľké a obrátené na juh, by bolo po značnú časť roka skôr nadrozmerným trápením než extra bonusom. „Pri atypických oknách je však potrebné rátať s neštandardným, a teda aj finančne náročnejším tienením, a tiež s určitými obmedzeniami pri manipulácii,“ upozorňuje Andrea Kúdelová zo spoločnosti K-system. Na zatienenie nadrozmerných okien pritom odporúča najmä žalúzie – buď exteriérové, alebo zo strany interiéru vertikálne látkové. Na vonkajšie zatienenie atypicky tvarovaných okien s menšími rozmermi sú vhodné okrem žalúzií aj slnolamy, ktorých výhodou je, že sa dajú podľa potreby spájať do väčších celkov. „Sú to v podstate statické vonkajšie žalúzie, ktoré majú už z výroby nastavený uhol sklonu lamiel,“ vysvetľuje Kúdelová. „Ich veľkou prednosťou je cenová dostupnosť a to, že trvale a spoľahlivo chránia okná pred poškodením vplyvom poveternostných podmienok, napríklad pri krupobití.“

Na zatienenie atypicky tvarovaných okien zo strany interiéru sú taktiež vhodné žalúzie. „Spoločnosť K-system vyrába a dodáva šikmé aj oblúkové, vertikálne aj horizontálne interiérové žalúzie pod označením K-design,“ pripomína Andrea Kúdelová. „Pokiaľ ide o látkové rolety, pri oknách s atypickým tvarom sú jedinou možnosťou plisované,“ pokračuje. „Pri štandardných roletách sa totiž látka navíja na hriadeľ a nerovnomerné navíjanie ju znehodnocuje a spôsobuje poruchovosť. Plisované rolety sa ukladajú ako harmonika, preto takýto problém nehrozí,“ vysvetľuje. 

Kým štandardné žalúzie sa vyrábajú automaticky, atypické si vyžadujú špecifickú prípravu aj výrobu: „Vysoký podiel ručnej práce je už v štádiu rozkreslenia, pokračuje ručným odsekávaním lamiel na požadované dĺžky a ich ručným skladaním. Výroba atypickej horizontálnej žalúzie trvá až 20-krát dlhšie než výroba štandardnej,“ hovorí Andrea Kúdelová.

Dobrá rada na záver

Ak chcete dom s atypickými oknami, je dobré konzultovať všetko už vo fáze projektu s dodávateľom okenných výplní a doladiť s ním všetky detaily. V tejto fáze je potrebné navrhnúť aj detaily exteriérového tienenia. Dodatočné riešenie problémov až pri stavbe domu totiž môže byť komplikované a zbytočne nákladné.


Text: Erika Kuhnová Odborná spolupráca Andrea Kúdelová, K-System, a Dušan Majer, Makrowin
Foto: archív firiem a thinkstock
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky