Chcete mať dom s oknami, aké sa len tak nevidia? Možnosti sú naozaj zaujímavé

14.08.2014  |     

Aby ste však bezpečne preplávali všetkými úskaliami atypických riešení, mali by ste pamätať na ich špecifiká.

Z pohľadu pamiatkara

Okná, ktoré boli kedysi bežné, dnes už patria medzi atypické. Ako splniť pri výmene okien v historických domoch zdanlivo protichodné podmienky, dopriať si komfort, a pritom neublížiť architektúre z minulosti, sme sa opýtali Mgr. Petra Horanského z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

Historické okná sú významnou, ale zároveň vážne ohrozenou súčasťou architektonického dedičstva. S nástupom nových materiálov a technológií od 90. rokov 20. storočia totiž silnie tlak na ich výmenu. Historické okná však nie je možné posudzovať len z pohľadu technického stavu, funkčnosti alebo tepelnoizolačných vlastností. Je potrebné ich vnímať v širšom kultúrnom kontexte, ako doklady technickej úrovne a vyspelosti staviteľov, remeselníkov v danej dobe. Dôležité je aj to, že svojím členením, proporciami, profiláciou a osadením v okennom otvore sa významne podieľajú na autentickom výraze pamiatky. 

U nás sa stavebník alebo majiteľ pamiatky najčastejšie stretne s dvojitými špaletovými (kastlovými) oknami, ktoré sa začali používať od konca 19. storočia. Spravidla stojí pred zásadnou otázkou: opraviť alebo vymeniť za nové? Pritom výmena dvojitých drevených okien za jednoduché okná s dvojsklom nie je pre stavbu technickým prínosom. Aj pri historických oknách sú totiž okenné krídla spravidla dostatočne široké na to, aby uniesli izolačné dvojsklo, ktorého použitím možno dosiahnuť nízky súčiniteľ prechodu tepla oknom. Práve touto veličinou dodávatelia nových okien najčastejšie argumentujú za výmenu celých okien, pritom rovnaký výsledok sa dá dosiahnuť repasovaním pôvodného historického okna.
V prípadovej štúdii sa porovnali 4 varianty prístupu k oknám:
A/ oprava okna s ponechaním pôvodného zasklenia,
B/ výmena vonkajších krídiel za nové s dvojsklom,
C/ výmena vnútorných krídiel za nové s dvojsklom,
D/ výmena celého okna za jednoduché okno s dvojsklom.
Z pohľadu pamiatkara sú prípustné hlavne varianty A a B, pričom najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti vykazuje variant B. Výhodou zachovania pôvodných okenných rámov pritom je, že nevznikajú ďalšie náklady spojené s vybúraním starých a osadením nových okien.

Mgr. Peter Horanský
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky


Text: Erika Kuhnová Odborná spolupráca Andrea Kúdelová, K-System, a Dušan Majer, Makrowin
Foto: archív firiem a thinkstock
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky