Na čo nezabudnúť pri výbere úsporných okien

18.06.2016  |     

Jedným z najprefíkanejších strašiakov pri stavbe úsporného domu sú okná. Viaže sa na ne kopa detailov, slúžia viac ako jednému účelu, ponuka na trhu je až nebezpečne široká. Čo teda určite zvážiť pri ich výbere?

Komplexné súvislosti 

Na to, aby okná spĺňali všetky podmienky štandardu pasívneho domu, nestačí len vybrať si v tabuľke správne parametre. Ich funkciu ovplyvňuje koncept stavby a jej orientácia, nároky na odhlučnenie, plocha, ktorú zaberajú, a množstvo iných faktorov. Už pri projektovaní správneho osadenia okna v úrovni tepelnej izolácie predurčíte jeho funkčnosť elimináciou tepelných mostov. V princípe je dôležité hľadať v tom všetkom prienik. Pri výbere okien do nízkoenergetického domu treba okrem U-hodnoty celého okna ešte zohľadniť aj svetelnú priepustnosť zasklenia a celkovú priepustnosť slnečnej energie.

Z tohto hľadiska je dôležité brať do úvahy aj celkovú energetickú bilanciu medzi ziskami a stratami tepla cez okná. Presklená plocha je nielen miestom úniku tepla, ale aj jeho zdrojom. V zimnom období treba v nízkoenergetických domoch maximalizovať solárne zisky a minimalizovať tepelné straty. V lete však predstavujú okná priame ohrozenie príjemnej mikroklímy interiéru. Kľúčové je preto dômyselné tienenie, ktoré chráni vnútorné prostredie pred prehrievaním v lete a zbytočnými stratami v zimnom období.

Odborník radí 

Peter Škvaril
vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International 

Aké aspekty treba zvážiť pri výbere dvoj- alebo trojskla?
1. aspekt: Správny pomer hodnoty súčiniteľa prechodu tepla U pre izolačné sklo Ug s hodnotou celkového prestupu slnečnej energie g. 
Tepelnoizolačné dvojsklo
• súčiniteľ prechodu tepla zasklením: Ug = 1,1 W/(m2 . K) (podľa EN 673), stupeň emisivity low-E vrstvy = 0,03 
• celkový prestup slnečnej energie g = 63 %
Tepelnoizolačné trojsklo
• súčiniteľ prechodu tepla zasklením: Ug = 0,6 W/(m2 . K) (podľa EN 673), stupeň emisivity low-E vrstvy = 0,03 
• celkový prestup energie slnečnej g = 50 %
Štandardné dvojsklo plnené plynom argón má súčiniteľ prechodu tepla zasklením  Ug 1,1. Štandardné trojsklo vyplnené argónom má súčiniteľ prechodu tepla zasklením Ug 0,5 až 0,7 podľa zloženia trojskla.
2. aspekt: Hmotnosť okien, trojsklo je konštrukčne ťažšie ako dvojsklo.
3. aspekt: Parameter prestupu svetla – Združenie SLOVENERGOokno uvádza, že napríklad dvojsklá prepúšťajú približne o 11 % viac svetla a takmer o 26 % viac tepelnej energie zo slnečného žiarenia oproti trojsklám. Izolačné trojsklá zasa majú o 45 % menšie tepelné straty oproti dvojsklám. 
4. aspekt: Parameter prestupu hluku, tzv. index vzduchovej nepriezvučnosti (Rw). Hodnoty Rw by mal určovať projekt. Orientačne sa hodnota Rw pri trojsklách pohybuje medzi 33 až 34 dB, pri dvojsklách 31 až 32 dB.
5. aspekt: Estetika. Malá pohľadová šírka a široké možnosti výberu zasklievacích líšt.

Otváranie okien síce nie je v priestoroch so systémom núteného vetrania potrebné, no z hľadiska psychologického alebo na zjednodušenie umývania či prísunu čerstvého vzduchu pri výpadku prúdu je zachovanie tejto funkcie praktické. Najmä ak ide o veľké plochy okien alebo zasklených stien.

Odborník radí 

Petr Sýs
technický manažér Inoutic

Ako spolu súvisí výber skla a rámu?
V prípade nízkoenergetických domov je dôležité, aby súčinitele prestupu tepla rámom a sklenej výplne boli v maximálnej možnej rovnováhe, t. j. aby rozdiel medzi súčiniteľom prestupu tepla rámovou konštrukciou a súčiniteľom prestupu tepla sklom bol minimálny. Ak si zadovážite trojsklo, nemali by ste šetriť na kvalitnom profile a naopak. Je zbytočné dávať obyčajné dvojsklo do špičkových profilov s extrémne nízkou hodnotou Uf.

Podľa čoho voliť materiál rámu? 
V tomto prípade, ale aj v prípade bežných stavieb je dôležitý rozmer stavebných otvorov. V prípade veľkých plôch, napríklad presklené fasády presahujúce i niekoľkonásobne výšku poschodia, je vhodnejšie vyberať hliníkový rám, ktorý však neponúka až také dobré tepelnoizolačné vlastnosti ako rámy vyrobené z PVC. Problém môže byť aj vyššia cena hliníkového rámu. Plastové okná ponúkajú najpriaznivejší  pomer ceny a výkonu a veľká výhoda je, že sa veľmi jednoducho udržiavajú.

Bezbariérová rolovacia dverová sieť NobaRoll od K-System v sebe spája ľahký chod dverovej siete vďaka osvedčenému posuvnému mechanizmu plisovaných sietí Nobarrier®. Konštrukcia siete pozostáva z obvodového profilu a posuvných segmentov s integrovanou navíjacou sieťovinou. Vyrába sa v maximálnej šírke 1 800 mm z jedného segmentu, v dvoch segmentoch až do šírky 3 600 mm.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časosopis Môj dom špeciál 2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky