7 tipov pre moderné okná

15.10.2016  |     

Viete, čo je nové v oblasti okien? Ak potrebujete viac svetla, môžete si zvoliť nie jedno okno, ale aj celú zostavu, pánty sa dajú skryť do rámu a prácne čistenie nahradiť šikovnou technikou.

„Podvedome preferujeme presvetlené interiéry, pretože denné svetlo má veľmi pozitívny účinok na ľudskú psychiku. Preto sú zostavy strešných okien také obľúbené. môžeme ich použiť ako hlavné zdroje denného svetla alebo na doplnkové osvetlenie časti miestnosti zhora.“ 

Ing. arch. Klára Bukolská architektka spoločnosti VELUX

 

2 v 1 je látková roleta RAFFINESSE spoločnosti K-system, ktorá slúži aj ako žalúzia. Umožňuje nastaviť množstvo a intenzitu prichádzajúceho svetla do miestnosti, čo pri klasických roletách nie je možné. Ovláda sa ručne alebo elektromotorom pomocou diaľkového ovládania. Roletu možno inštalovať na strop, na stenu alebo do výklenku. Látka je vyrobená z polyesteru a jej základom je zdvojená tkanina, v ponuke je vo viacerých farebných vyhotoveniach.

Bezúdržbové strešné okno GLU je novinkou od spoločnosti VELUX. Otvára sa pomocou spodnej kľučky, preto je vhodné do vyšších polôh. Jadro z tepelne upraveného dreva, ktoré má vynikajúce izolačné vlastnosti, kryje vodotesná polyuretánová vrstva s dlhou životnosťou. Okno má zabudovanú ventilačnú klapku, vďaka ktorej možno vetrať so zavretým oknom. Jeho špeciálnou funkciou je filtrácia vzduchu, kde zabudovaný filter zabraňuje prístupu prachu a hmyzu do priestoru.

Efektívne čistenie okien zabezpečí akumulátorový čistič okien WV 5 značky Kärcher, ktorý je oproti svojim predchodcom vybavený systémom výmeny batérií. Vďaka druhej batérii (nepatrí do štandardnej výbavy) umožňuje čistenie okien bez prerušovania v nekonečnej slučke. Je šikovnejší a ergonomickejší zásluhou protišmykového komponentu na rukoväti. Múdra kombinácia sprejovej fľaše a stierky zaručuje maximálne efektívne čistenie a žiarivo čisté okná. Na čistenie vysokých a veľkých okien je k dispozícii predlžovacia súprava s dvomi teleskopickými tyčami s vysunutím až na 2 m.

Drevo a hliník vytvárajú v drevohliníkových oknách značky Mirador dokonalú synergiu. Drevo je prírodný materiál charakteristický prirodzenou kresbou a dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Z vonkajšej strany je chránené hliníkovým profilom proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu, čo zaručuje minimálnu náročnosť na údržbu. Drevohliníkový profil má oproti klasickým oknám menší obvodový rám, čím vznikne väčšia zasklená plocha.

Vonkajšia markíza VELUX ponúka účinnú ochranu pred prehrievaním, keďže odráža slnečné lúče ešte pred dopadom na sklenenú tabuľu. Výhľad z okna sa nijako neobmedzí, pretože materiál markízy je priehľadný. Ovláda sa manuálne pomocou háčikov alebo elektrickým či solárnym pohonom. Roletu je možné namontovať aj zvnútra, čo umožní otvárať a zatvárať okno, aj keď je stiahnutá. Markízy znižujú vnútornú teplotu v miestnosti až o 6 °C.

Skryté pánty na okná nie sú laickej verejnosti príliš známe. Systém otváravo–sklopného kovania UNI-JET spoločnosti G-U je vhodný na okná zo všetkých bežných materiálov, ako sú plast, drevo a kov. Skryté pánty zjednodušujú údržbu a čistenie, pretože vytvárajú čisté a hladké plochy. Unesú záťaž až do 130 kg, a preto nie je potrebné robiť kompromisy v rozmeroch. Okno sa otvára až na uhol 100°. Okná nadobúdajú elegantný a čistý vzhľad tým, že sú pánty skryté a ich farba sa nemusí prispôsobovať okennému profilu.

PRIPRAVILA MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 9/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Aké rastliny vybrať k Aké rastliny vybrať k oknu? x

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky