7 aktuálnych trendov v interiérovom tienení

03.08.2017  |     

Ak chcete ochrániť dom či byt pred slnkom a hľadáte cenovo dostupné riešenie, ktoré si nevyžaduje stavebnú prípravu, prípadne, ak chcete dosiahnuť súkromie či osviežiť interiér, riešením môže byť interiérové tienenie, ktoré dnes ponúka niekoľko možností vzhľadu i ovládania.

Žalúzie 

Sú najrozšírenejším spôsobom ochrany pred priamym slnečným žiarením. Vonkajšie sú efektívnejšie pri ochrane pred prehrievaním a vďaka svojej pevnej konštrukcii pri úplnom sklopení dokážu poskytnúť dostatočnú ochranu a miestnosť celkom zatemniť. Vnútorné žalúzie majú obvykle subtílnejšiu konštrukciu a používajú sa na reguláciu množstva svetla, resp. na stlmenie a rozptýlenie svetla pri zachovaní dostatočného jasu v miestnosti. Ak sú kontakty dosadania jednotlivých líšt dostatočne utesnené, poslúžia takéto žalúzie aj v zime – na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna. Vyrábajú sa z hliníka, PVC alebo z prírodných materiálov, ako je drevo či bambus.

Najpoužívanejšie sú hliníkové, ktoré sú vhodné do plastových okien, ich výhodou je tiež nízka cena a široká farebná škála. Horizontálne žalúzie využijete takmer pri všetkých typoch okien. Neprekáža im ani neštandardný tvar a jednoducho sa ovládajú. Pri regulácii svetla sú účinné aj vertikálne žalúzie, hoci v niekom môžu budiť dojem kancelárskej uniformity. V súčasnosti sú však k dispozícii aj rôznofarebné či vzorované vertikálne žalúzie, ktoré priestor nielen zatemnia, ale dokážu ho aj zútulniť. 

 

Podľa výsledkov istej štúdie začne klesať produktivita práce už pri teplote vyššej než 25 °C. 

Pri teplote nad 30 °C začne byť pokles veľmi prudký.

Rolety 

Vnútorné rolety sú jednoduchou a praktickou ochranou pred slnkom. Nezachytávajú toľko prachu ako žalúzie, preto sú vhodné do domácnosti s alergikom. Aj ich údržba je ľahšia. Decentne ladia s okolím a správny výber látky a dizajnu vytvorí príjemnú atmosféru v interiéri. Vybrať si môžete z obrovského množstva látok s výbornými fyzikálnymi vlastnosťami, ako sú odrazivosť, pohltivosť a prenos slnečnej energie.

Existujú i transparentné látky, ktoré umožňujú kontakt s vonkajším okolím a zároveň chránia pred slnečnými lúčmi a odleskami. Látky s menšou priepustnosťou svetla prinášajú zasa jemnú farebnú atmosféru a zároveň zabezpečujú dostatok súkromia. Stopercentné zatemňovacie látky neprepustia žiadne svetlo, sú vhodné do oddychových miestností.

Rovnako ako žalúzie, aj rolety sú manuálne ľahko ovládateľné popruhom alebo kľukou. K zvýšenému štandardu patrí vyťahovanie pomocou elektromotora, ktorý sa ovláda vypínačom, diaľkovým ovládačom alebo centrálne. Cena roliet sa odvíja od použitej látky. Pri jej výbere uprednostnite antistatický povrch, ktorý odpudzuje prach, menej sa špiní a dá sa umyť, povysávať či dokonca oprať.

Najčastejšie si volíme ako ochranu pred slnkom v interiéri žalúzie alebo rolety. 

Zmierňujú výkyvy svetelnej a tepelnej pohody počas dňa. 

Plisé 

Látkové dekoratívne tienenie s typickými skladmi je univerzálnou ochranou interiéru pred slnkom a nežiaducimi pohľadmi. Plisované rolety sú ako stvorené na tienenie okien oblúkových a šikmých tvarov. Navyše, ovládať ich je možné rôznym spôsobom – držadlom, profilom, šnúrou, retiazkou, kľukou alebo motoricky. Dajú sa vyťahovať aj odspodu smerom hore.

Vďaka svojej širokej variabilite tvarov, ovládaní a možností strešného vyhotovenia je tento typ tienenia vhodný na zatienenie zimných záhrad a svetlíkov. Plisované rolety taktiež ponúkajú možnosť mať dve rolety v jednom mechanizme, pričom jedna roleta slúži na zatienenie počas dňa a druhá slúži na dostatok súkromia počas spánku.

Roletožalúzie 

Roletožalúzie v sebe spájajú dizajn rolety a funkčnosť žalúzie. Sú ideálnym riešením optimálneho osvetlenia a regulácie teploty. Ide o roletu, ktorá pomocou zdvojenej látky a pruhu vtkaného medzi ňu spĺňa očakávania dekoratívneho zatienenia okien. Jediným ovládaním naklopíte pruhy látok, regulujete svetlo a rolujete do akejkoľvek polohy. To všetko bez toho, aby sa z interiéru vytrácal jas. V zatvorenom stave príjemne znižuje kontrast svetla, zatiaľ čo v otvorenej polohe ponúka výhľad. Roletožalúzie sa ovládajú manuálne, prípadne na diaľkovým ovládaním. Montujú sa buď nad okno, alebo na strop, takže dokážu efektívne prekryť celé okno.

 

Aj pri kvalitných okenných výplniach môžu tieniace prvky priniesť úsporu 20 až 25 %.

Je dobré, ak si premyslíte spôsob tienenia ešte pred stavbou.

Závesy 

Ak zvolíte tú správnu látku a vzor, závesy môžu byť skutočnou dominantou interiéru. Môžete nimi efektne a funkčne zatieniť aj veľké zasklené plochy, a pritom nenarušiť útulný ráz interiéru. Takéto interiérové veľkoplošné závesy zo špeciálnych látok s vysokou odrazivosťou tepla a slnečných lúčov majú tiež rôzne stupne zatemnenia či transparentnosti. Montujú sa na nehlučný nosný vodiaci systém, ovládajú sa buď manuálne, alebo diaľkovo.

Špeciálny systém umožňuje naskladať látku v rovnakom rádiuse, ktorý vytvára pravidelné rovnomerné „vlny“. Okrem závesov si môžete v rovnakej látke zaobstarať aj ostatné doplnky, ako sú napríklad vankúše, a interiér dokonale zladiť.

Bambusové žalúzie

Na oknách pôsobia elegantným a prirodzeným dojmom a prispievajú k pocitu útulnosti a príjemnej atmosfére. Keďže bambusové drevo je tvarovo stále a nemení svoje vlastnosti ani vplyvom pôsobenia slnka a tepla, takéto žalúzie patria medzi tieniace zariadenia, ktoré sa vám odvďačia dlhou životnosťou. Bambusové žalúzie sa dajú inštalovať aj na atypické okenné otvory. Ovládajú sa manuálne pomocou paličky či retiazky alebo motoricky. Ovládacie prvky sú umiestnené v hornej kovovej lište, ktorá je z estetického hľadiska prekrytá drevenou lištou, a z dôvodu vyššej hmotnosti bambusových lamiel v porovnaní s hliníkovými lamelami sú zosilnené. Bonusom je ich ekologický rozmer.

Hoci interiérové tienenie nepotrebuje stavebnú prípravu, jeho zameranie nechajte na odborníkov.

Skúsený technik vám poradí s výberom vhodného typu či spôsobu uchytenia.

Japonské steny 

Slúžia nielen ako tienenie či náhrada záclony, ale aj ako elegantná dekorácia. Používajú sa na zatienenie celej steny aj s okenným otvorom. Hodia sa do moderných minimalistických interiérov, na francúzske okná aj na predelenie veľkých vnútorných priestorov. Svojimi čistými líniami pôsobia veľmi jemne a úhľadne. Ich súčasťou je hliníková koľajnica, ktorá má jednu až šesť drážok, čo závisí od dĺžky priestoru, ktorý chcete textilnými stenami zakryť. Ovládajú sa manuálne alebo motoricky a vďaka veľkému výberu látok a dekorov s nimi vytvoríte originálny vzhľad a osobitý charakter každého interiéru.

TEXT. KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ. časopis Môj dom 7/2017

Tagy:
tienenie závesy rolety Velux žáluzie japonské steny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky