Vyberáme nové okná: Zvoľte si vhodný materiál!

15.06.2018  |     

Pri výbere nových okien berte do úvahy okrem financií aj tepelnoizolačné parametre, životnosť či spôsob údržby. Nezabúdajte, že materiál okenného rámu nie je dôležitý len pre rozdielne fyzikálne vlastnosti, ale aj pre svoj vzhľad: keďže okno je veľmi dôležitým prvkom stavby, môže jej celkový výraz nielen vylepšiť, ale aj úplne pokaziť.

Drevené okná 

Ide o prírodný a obnoviteľný materiál a z ekologického hľadiska sa teda jedná o jasnú voľbu. Má prirodzené tepelnoizolačné schopnosti, dobré mechanické vlastnosti a široké možnosti atypických riešení. Drevo má síce vyššie nároky na údržbu, no v praxi to znamená, že okná by ste mali ošetriť špeciálnym prípravkom maximálne dvakrát ročne. Z interiérovej strany pôsobí útulne a teplo a farbu rámu si môžete kedykoľvek zmeniť.

Medzi jeho nevýhodu patrí vyššia cena oproti plastovým oknám. Pri rekonštrukcii a prestavbe starších domov by malo dostať drevené okno vždy prednosť pred ostatnými materiálmi, a ak pôvodné okná nie sú v dezolátnom stave, ich oprava by mala mať prednosť pred výmenou za nové, najmä ak ide o historické či architektonicky cenné objekty. 

 

Dôležité nie je len zasklenie a rám, ale aj parapety, osadenie, tienenie či vetranie. 

Riešte ich preto včas, aby ste predišli možným problémom.

Plastové okná 

Plastové okná sú zasa jasnou voľbou, keď berieme do úvahy pomer kvality a ceny. Majú nízke nároky na údržbu, keďže ich stačí umývať bežným saponátom. Majú i výborné tepelnoizolačné schopnosti a relatívne nízku cenu. Ich povrch môže mať rôzne úpravy. Rámy sú hrubšie, majú väčšiu tepelnú rozťažnosť a mechanické vlastnosti sú v porovnaní s inými materiálmi trochu slabšie. Ich životnosť je overená na 50 rokov.

Na výber dodávateľa plastových okien by ste mali dať pozor hlavne v prípade, že potrebujete okná a dvere väčších rozmerov alebo atypických tvarov. Aj keď je možné vyrobiť prakticky čokoľvek, je veľmi dôležité, aby výrobca garantoval, že prvky budú spoľahlivo fungovať.

V prípade moderných stavieb sa preferujú kovové okná z hliníka alebo ocele. 

Veľmi priaznivé vlastnosti dosahujú aj okná z kombinácie materiálov.

Hliníkové okná 

Tento prírodný materiál s mimoriadne elegantným vzhľadom sa využíva najmä pri moderných stavbách s veľkými zasklenými plochami. Samozrejme, tomu zodpovedá i jeho cena. Povrch sa dá rôzne upravovať, výhodou je nízka hmotnosť spojená s vysokou pevnosťou, odolnosť a dlhá životnosť, nízke nároky na údržbu a aj fakt, že ide o neobmedzene recyklovateľný materiál.

Hliníkové okná majú o niečo horší index prestupu tepla cez rám okna, čo súvisí s ich tepelnou vodivosťou. Správnym zvolením skla, vhodných dištančných rámikov a technológiou prerušených tepelných mostov je možné dosiahnuť aj v prípade hliníka vynikajúce hodnoty tepelnej izolácie. Životnosť sa garantuje na 50 až 100 rokov.

Kombinácia materiálov

K aktuálnym trendom patria drevo-hliníkové okná, ktoré majú moderný vzhľad a výborné parametre. Drevené rámy poskytujú vynikajúce tepelné technické vlastnosti a príjemnú estetickú podobu zo strany interiéru a hliníkové profily na vonkajšej strane zasa zaručujú dlhú životnosť a odolnosť proti poveternostným podmienkam. Pri ich výbere si všimnite, či je drevený rám oddelený od hliníkového profilu, mal by byť odvetraný. Aj plastové okná sa môžu kombinovať s inými materiálmi, napríklad s hliníkom. Plastovo-hliníkové okná sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych domov. Ponúkajú vyššiu úsporu energie, bezpečnosť a výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu. Vonkajšie strany okien sú k dispozícii vo viacerých farebných vyhotoveniach.

 

Pred výberom nového okna zvážte, čo od neho očakávate. 

Okrem vkusu a financií berte do úvahy aj technické parametre.

Strešné okno

Z pohľadu materiálového riešenia strešných okien rozlišujeme celodrevený a bezúdržbový variant. Tepelne upravené drevené jadro bezúdržbového strešného okna je pokryté polyuretánovým náterom, ktorý je zárukou výbornej izolácie a jeho trvanlivosti. Hlavné výhody strešného okna sú prepojenie interiéru s exteriérom a väčšie množstvo denného svetla v miestnosti, keďže strešné okná privádzajú do interiérov až dvakrát viac denného svetla ako fasádne okná pri rovnakých rozmeroch.

Strešné okná vám dávajú i možnosť efektívneho vetrania prostredníctvom tzv. komínového efektu. Nezanedbateľná nie je ani estetická hodnota strešného okna s minimalistickým vzhľadom, ktoré sa hodí do akéhokoľvek interiéru. Nuž a v neposlednom rade je strešné okno pri rekonštrukcii menším zásahom do strechy ako vytvorenie vikiera.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, isifa/shutterstock
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
strešné okná plastové okná drevené okná hliníkové okná

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Ako kupovať nové okná Ako kupovať nové okná x

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky