Využitie veľkoformátových posuvných dverí pri rekonštrukciách RD

02.05.2019  |     

Mať prístup z obývacej izby priamo na terasu domu širokými sklenými dverami býva snom nejedného majiteľa nehnuteľnosti. Dnes nie je problém si také želanie splniť u novostavby aj u rekonštrukcie. Veľkosť sklených plôch sa vývojom materiálov výrazne zväčšila, pri čom sa rozšírila aj ponuka konštrukcií a spôsob otvárania.

Kedysi používané balkónové dvere, ale aj novší variant takzvaných PSK dverí sú v súčasnej dobe častejšie nahradzované zdvižno-posuvnými dverami alebo HS portálom. Jeho relatívne subtílna a preto elegantná konštrukcia ponúka užívateľovi jednoduché otváranie, veľkorysý priechodný priestor, možnosť aretácie v akejkoľvek polohe odsunutého krídla, prípadne bezbariérový prístup alebo dokonca ovládanie pomocou elektrického pohonu. Všetko však má dve strany mince.

Ak máte jasno v tom, že posuvný systém - HS portál - naozaj chcete, a zamýšľate investovať do rekonštrukcie a výmeny existujúceho okenného systému, potom je potrebné sa zamyslieť nad ďalšími hľadiskami. V prvej rade premyslieť veľkosť a dizajn. Obidva faktory by mali prihliadať na charakter domu. Pravdou je, že veľkosť posuvných elementov môže byť v súčasnej dobe doslova extrémna. A nemusíte myslieť práve na hliník, ktorý je cenovo náročný. Rozumnou alternatívou je kompozitný materiál RAU-FIPRO X od firmy REHAU. Tento materiál je vyrábaný na báze PVC a sklených vlákien, ktoré mu prepožičiavajú tak potrebnú tvarovú stabilitu, tuhosť a pevnosť v ohybe. Tieto HS portály sú ponúkané vo veľkom množstve dizajnov od drevodekorov až po obľúbené antracitové a sivé farby. 

Hoci RAU-FIPRO X (už druhá generácia) vie v tomto ohľadu neuveriteľné rozmery (výška 2,7 m a šírka 10 m), je dobré zvážiť veľkosť elementov aj podľa váhy. Odsunutie krídla by malo byť ľahké, a preto je treba na základe hmotnosti posuvného elementu zvážiť, či bude ručné otváranie dostačujúce. Elektrický pohon je síce komfortný a zvládne hmotnosť v rádu stoviek kilogramov, ale pri otváraniu je samozrejme pomalší, čo môže byť niekomu na ťarchu. U REHAU systému budete spokojní takisto v otázke tepelnoizolačných vlastností (tie sú lepšie ako u hliníkových systémov) a hlukového útlmu, ak ho budete mať v hľadáčiku nevyhnutných požiadaviek. Dôležitou rolu by mala hrať bezpečnosť, pretože zlodeji v snahe preniknúť do interiéru zvyčajne nerozbíjajú sklo, ale vypáčia rám. Systém vyrobený z materiálu RAU-FIPRO X je v triede RC2, respektíve RC3 (záleží takisto na typu skla a kvalite kovania). Kto má v dome už nainštalovaný alarm, môže mať skromnejšie požiadavky, alebo naopak môže využiť doplnkové príslušenstvo REHAU v podobe alarmu zabudovaného v ráme okna. Výhodou kompozitného materiálu je, že vo väčšine prípadov nepotrebuje vnútri profilu oceľovú výstuhu, a tak sa dá jeho vnútrajšok účelne využiť, napríklad zmieneným alarmom, alebo častejšie vložením termomodulov, ktoré vylepšia parametre Uw. Ak je všetko vyše uvedené jasné, stačí si podľa veľkosti vybrať niektorý z možných variantov otvárania. Ďalšie informácie,  vrátane doporučených realizačných firiem, nájdete takisto na www.rehau.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti REHAU s.r.o.

Tagy:
posuvné dvere posuvný systém HS portály

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky