Okenný rám - výber materiálu a starostlivosť oň

10.07.2019  |     

Plánujete osadiť nové okná a rozhodujete sa, aký materiál rámu zvoliť? Prečítajte si, aké sú trendy a na čo si dať pri výbere pozor. Okrem svojho vkusu a financií berte do úvahy viaceré kritériá, ako sú tepelnoizolačné parametre, životnosť či spôsob údržby.

Pri výbere okien hrajú častokrát hlavnú úlohu financie, a preto sú plastové okná tie najpoužívanejšie. Z estetického hľadiska sa však dreveným oknám nikdy nevyrovnajú. V prípade moderných stavieb sa preferujú kovové okná z hliníka alebo ocele, ale veľmi priaznivé vlastnosti dosahujú aj okná z kombinovaných materiálov, napríklad drevené, ktoré sú chránené z vonkajšej strany hliníkom.

Pri rekonštrukcii a prestavbe starších domov by malo dostať drevené okno vždy prednosť pred ostatnými materiálmi, a ak pôvodné okná nie sú v dezolátnom stave, ich oprava by mala mať prednosť pred výmenou za nové. Najmä ak ide o historické či architektonicky cenné objekty.

 

Drevené okná

Ide o prírodný a obnoviteľný materiál, teda je to jasná voľba aj z ekologického hľadiska. Má prirodzené tepelnoizolačné schopnosti, dobré mechanické vlastnosti a široké možnosti atypických riešení. Drevo má, samozrejme, vyššie nároky na údržbu a malo by sa natierať aspoň každých päť rokov, čistiť aj voskovať aspoň raz ročne. Z interiérovej strany pôsobí útulne a teplo a farbu rámu si môžete kedykoľvek zmeniť. Medzi jeho nevýhodu patrí vyššia cena oproti plastovým oknám.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Plastové okná

Plastové okná sú zasa jasnou voľbou, keď berieme do úvahy pomer kvality a ceny. Majú nízke nároky na údržbu, keďže ich stačí umývať bežným saponátom. Majú výborné tepelnoizolačné schopnosti a relatívne nízku cenu. Ich povrch môže mať rôzne úpravy. Rámy sú hrubšie, majú väčšiu tepelnú rozťažnosť a mechanické vlastnosti v porovnaní s inými materiálmi sú trochu slabšie. Ich životnosť je overená na 50 rokov.

Hliníkové okná

Ide o materiál mimoriadne moderného elegantného vzhľadu, ktorý sa využíva najmä pri moderných stavbách s veľkými zasklenými plochami. Samozrejme, tomu zodpovedá i jeho cena. Povrch sa dá rôzne upravovať, výhodou je nízka hmotnosť spojená s vysokou pevnosťou, odolnosť a dlhá životnosť, nízke nároky na údržbu aj fakt, že ide o recyklovateľný materiál.

 

Kombinácia

K aktuálnym trendom patria drevo-hliníkové okná, ktoré majú moderný vzhľad a výborné parametre. Drevené rámy poskytujú vynikajúce tepelné technické vlastnosti a príjemnú estetickú podobu zo strany interiéru, hliníkové profily na vonkajšej strane zasa zaručujú dlhú životnosť a odolnosť proti poveternostným podmienkam.

Pri ich výbere je dôležité skontrolovať medzeru medzi dreveným rámom a hliníkovým profilom, keďže drevo potrebuje dýchať. Aj plastové okná sa môžu kombinovať s inými materiálmi, napríklad s hliníkom. Plastovo-hliníkové okná sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych domov. Ponúkajú vyššiu úsporu energie, bezpečnosť a výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu. Môžete si vybrať z rôznych farebných vyhotovení z vonkajšej strany.

Ako na údržbu okien

Plastové rámy

Po vyčistení rámu a skiel s utierkou z mikrovlákna skontrolujte priechodnosť otvorov pre odvod vody v profiloch rámov. Odstráňte nahromadené nečistoty, pretože len čisté odvodňovacie kanáliky sú zárukou bezproblémového odtekania vody. Počas každoročnej údržby okien dotiahnite aj uvoľnené kľučky a úchyty. Nezabudnite ani na kovanie, ktoré raz ročne premastite olejom, aby nestuhlo.

„Každý polrok doprajte výživnú kúru aj tesneniu v ráme, napríklad takým silikónovým olejom. Spomalíte tak proces prirodzeného starnutia. Tesnenie zostane dlhšie pružné a bude dobre plniť svoju funkciu,“ radí Petr Sýs, technický a produktový manažér Inoutic/Deceuninck. V prípade, že je tesnenie už poškodené, vymeňte ho čo najskôr. Na servis si zaobstarajte odborníkov, pretože neodborné zásahy môžu zapríčiniť, že do okna začne zatekať.

Neprehliadnite:

Trápia vás zarosené okná? Koho je to vina?

Drevené rámy

Ideálne je robiť dreveným rámom údržbu na jar a na jeseň. Poskytnete im tak ochranu pred rozdielnymi poveternostnými podmienkami.

Zákazníci by mali dodržiavať pravidlá údržby drevených okien, o ktorých ich informuje výrobca. Stáva sa totiž, že majiteľ počas rokov vôbec nepoužíva ošetrovaciu sadu. Drevené profily sú potom krehkejšie a povrchová úprava neplní stopercentne svoju funkciu,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.

Keď zákazník nepoužíva ošetrovaciu sadu, profily sa ničia až do takej miery, že je potrebné použiť obnovovací náter. Ten je v porovnaní so zakúpením ošetrovacej sady niekoľkonásobne finančne nákladnejší,“ dopĺňa Ľubomír Svetlík.

NAŠE TIPY

Text: Katarína Barošová

Foto: Archív firiem

Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Tagy:
plastové okná drevené okná hliníkové okná okenné rámy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky