Ako si vybrať bezpečnostné dvere

20.04.2018  |     

Je vaša domácnosť a majetok za vašimi dverami naozaj v bezpečí? Ak chcete mať istotu, mali by ste si vybrať bezpečnostné dvere. Spolu s odborníkom vám poradíme, čo si pri ich výbere všímať a aké parametre sledovať.

Rozhodujúca je bezpečnostná trieda

Pri výbere bezpečnostných dverí je podstatné všímať si bezpečnostnú triedu, ktorá vyjadruje ich odolnosť, respektíve čas, po ktorý dokážu odolávať pokusom o vlámanie rôznymi metódami a pomocou rozličných nástrojov. Dvere sa do príslušnej bezpečnostnej triedy zaradia na základe výsledkov testovania v štátnej skúšobni, kde získajú tiež certifikát Národného bezpečnostného úradu. Norma určuje pre každú bezpečnostnú triedu čas, po ktorý musia dvere odolávať pokusom o vlámanie, neurčuje však, akou konštrukciou to má výrobca zabezpečiť. Nie je teda podstatné, koľko majú dvere pasívnych alebo aktívnych istiacich bodov (čapov) a či sa zasúvajú do podlahy alebo do zárubne. Podstatná je bezpečnostná trieda, na ktorej overenie žiadajte slovenský certifikát.

 

Odborníci odporúčajú zabezpečenie chráneného priestoru zostavou bezpečnostných dverí v minimálne 3. bezpečnostnej triede. Dvere s bezpečnostnou triedou 4 poskytujú veľmi vysoké zabezpečenie, triedy 5 a 6 sa pri dverách do obytných priestorov bežne nevyužívajú, približujú sa skôr k trezorovým dverám.

Bezpečnostné dvere vyberajte podľa bezpečnostnej triedy.

Na zabezpečenie chráneného priestoru sa odporúča minimálne 3. bezpečnostná trieda.

Konštrukcia a bezpečnostné prvky 

Bezpečnostné dvere sa obvykle dodávajú v zostavách, v ktorých všetky komponenty spĺňajú rovnakú bezpečnostnú triedu (dvere ako celok sú totiž len také odolné, ako je ich najslabšia súčasť). Okrem konštrukcie dverného krídla je dôležité aj bezpečnostné kovanie (s ochranným štítom) a bezpečnostná vložka, rovnako tiež bezpečnostná zárubňa a prah. Tvoria totiž spolu s dverami jeden celok, v ktorom jeden prvok chráni druhý, preto je pri výmene dverí nutné vymeniť aj zárubňu a prah (ako z bezpečnostných, tak aj z funkčných dôvodov). Voliteľnými doplnkami sú napríklad elektronické priezorníky, elektronické zámky či iné technické novinky.

Ceny kvalitných bezpečnostných dverí začínajú približne od 900 €.

Konkrétna suma závisí najmä od bezpečnostnej triedy a voliteľných doplnkov.

Čo si ešte všímať 

Popri bezpečnostných požiadavkách, ktoré by mali byť pri výbere kvalitných vchodových dverí hlavným kritériom, si treba všímať aj ich úžitkové vlastnosti. Okrem ochrany pred vlámaním by mali zabezpečiť aj protipožiarnu ochranu, dôležitá je tiež zvuková a tepelná izolácia, ktoré prispievajú ku komfortu vnútorných priestorov. Pochopiteľne, pri rozhodovaní zaváži aj vzhľad. V ponuke sú rôzne farebné vyhotovenia či imitácie dreva, ktoré môžu byť na oboch stranách dverí rovnaké, ale aj rôzne – tak, aby ladili s interiérom aj exteriérom domu. Najmä pri exteriérových dverách, ktoré sú počas celého roka vystavené vplyvom počasia, je podstatná aj povrchová úprava a materiály, z ktorých sú vyrobené – mali by odolať výkyvom teplôt, vlhkosti či dažďu. 

Istiace body, tzv. čapy, zabezpečujú ochranu pred vypáčením bezpečnostných dverí. Odporúča sa zamykať ich na dva západy – v takom prípade sú aktívne istiace body maximálne vysunuté a poskytujú 100 % zabezpečenie. 

 

Dnes sú dostupné rôzne hi-tech bezpečnostné technológie, ako sú inteligentné zámky, elektronické priezorníky či elektronický vrátnik. Novinky nájdete aj v povrchových úpravách bezpečnostných dverí.

Zabuchli ste si dvere?

Dôležité sú taktiež služby – montáž, záruka a servis v prípade zabuchnutia dverí či straty kľúčov (najlepšie nepretržitý). Firmy, ktoré bezpečnostné dvere vyrábajú, obvykle poskytujú aj okamžitú pomoc pri zabuchnutí. Praktické je tiež vybaviť dvere tzv. priechodnou vložkou, ktorá umožňuje otvorenie aj vtedy, keď je z opačnej strany zasunutý kľúč.

Juraj Hroš,
bezpečnostný analytik spoločnosti SHERLOCK®, ASSA ABLOY

PRIPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ 
FOTO: SHERLOCK®, ASSA ABLOY A ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2018

Tagy:
dvere bezpečnostné dvere zabuchnuté dvere

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky