Aký kozub vybrať do zatepleného domu?

20.11.2016  |     

Túžba po kozube aj dnes často súvisí najmä s romantickou predstavou pohľadu do plameňov, s trochou tej „techniky“ by ste sa však mali určite oboznámiť. Do dnešných dobre zateplených domov sa totiž nehodí hocijaký kozub.

Samozrejme, popri atmosfére je veľkou prednosťou kozubov a kozubových kachlí aj cenovo dostupné vykurovanie ekologickým obnoviteľným zdrojom energie. Tepelná účinnosť moderných zariadení sa zvyšuje, čo znamená, že dokážu vyťažiť z paliva viac energie. Ich prevádzka je teda čoraz efektívnejšia, ekologickejšia a úspornejšia. Zdalo by sa, že všetko ladí s dnešným trendom úsporných stavieb šetrných k životnému prostrediu.

Donedávna tu však boli dva háčiky, pre ktoré mohli majitelia nízkoenergetických a pasívnych domov o kozube len snívať. Problémom bola tesnosť (či skôr netesnosť) a privysoký výkon.

Utesnenie

Pri nízkoenergetických a pasívnych domoch je mimoriadne dôležitá tesnosť stavby, ktorá je podmienkou správneho fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou. Bez neho sa totiž nedajú dosiahnuť požadované parametre potreby tepla na vykurovanie. Ibaže kozub spolu s komínom sú vo svojej podstate cestou na prúdenie vzduchu a spolu s ním aj na únik tepla z interiéru. Aby sa mohli kozuby používať v moderných domoch, bolo teda potrebné rovnaké utesnenie, aké sa vyžaduje pri stavbe, zvládnuť aj pri kozubových vložkách, kozubových kachliach a komínoch.

Dnes už sú v ponuke dokonale tesné a uzavreté vykurovacie zariadenia, ktorých prevádzka nie je závislá od vzduchu v miestnosti, čím sa zamedzí prúdenie vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Samozrejme, aj konštrukcia komína musí byť rovnako tesná vo vzťahu k interiéru, jeho súčasťou by mal byť taktiež samostatný prieduch na prívod vzduchu na horenie.

odborník radí

Martin Pachta, Romotop

Údržba skla na kozubových dvierkach                      

Ako sa dá predísť ušpineniu skla na kozube?
Najdôležitejšie je minimalizovať usádzanie sadzí na skle pri kúrení. To zaistíme správnou spaľovacou teplotou, suchým drevom, dostatočným prívodom vzduchu a vhodnou veľkosťou polien. Polená by mali byť malé, s priemerom asi 8 – 10 cm. Častou chybou je takzvané dusenie ohňa, aby sa predĺžil čas horenia a nemuselo sa často prikladať. To však vedie k usádzaniu sadzí nielen na skle, ale aj v kachliach či kozube, v dymovodoch a v komíne.

Ako sklo šetrne očistiť, ak už k zašpineniu došlo?
V prvom kroku nachytajte na navlhčené noviny jemný popol a tým utrite sadze zo skla. Čistenie potom dokončite suchou papierovou utierkou.

Akumulácia

Ďalším problémom bol príliš vysoký výkon a možnosti jeho regulácie. Bežné teplovzdušné kozuby a kozubové kachle totiž dodávajú krátko po zakúrení do interiéru vysoký tepelný výkon, čo v kvalitne zateplenom dome spôsobí nepríjemné prekúrenie, po dohorení zas teplota rýchlo klesá. Až vývoj, ktorý priniesol efektívne spaľovanie s nízkou spodnou hranicou regulovateľného výkonu (len okolo 2 až 4 kW), teda umožnil bezproblémové využívanie týchto zdrojov tepla aj v pasívnych domoch.

Vhodným riešením sa stali akumulačné, respektíve sálavé zariadenia (rôznym typom kozubov a kozubových kachlí sme sa podrobne venovali minulý mesiac). Ich podstatou sú materiály, ktoré počas kúrenia teplo akumulujú a neskôr ho vyžarujú do miestnosti, takže dokážu tepelný výkon rovnomerne rozložiť na 8 až 12 hodín. Priestor sa teda neprehrieva, netreba často prikladať a navyše je sálavé teplo veľmi príjemné.

Automatika

Všeobecne možno povedať, že pri kozuboch a kozubových kachliach sa technológie menia smerom k vyššej účinnosti, jednoduchšej obsluhe a lepším možnostiam regulácie, ktorá je pre nízkoenergetické a pasívne domy podstatná. V tomto smere majú určite čo ponúknuť aj kozubové kachle na spaľovanie drevených peliet. Dokážu totiž automaticky regulovať svoj výkon podľa nastavenej teploty v pomerne širokom rozsahu.

Ich súčasťou je zásobník na pelety (stačí ho naplniť raz za deň), ktoré sa potom podľa aktuálnej potreby vykurovania automaticky prikladajú do ohniska. Vďaka konštrukcii horáka pritom plameň imituje horenie drevených polienok a v ponuke sú aj sálavé verzie.

Dôležité je správne stanovenie výkonu

Príliš vysoký výkon – zariadenie je predimenzované. Ak ho poriadne rozkúrite, nedá sa v dome vydržať, preto je neustále „priškrtené“. Dôsledkom obmedzeného prívodu vzduchu je, že kozuby alebo kachle dymia a dechtujú a znečisťuje sa sklo.

Príliš nízky výkon – zariadenie je poddimenzované. Teplo získané z kozuba či kachlí nestačí na vykúrenie priestoru, zariadenie sa neustále prekuruje, čo vedie k jeho poškodeniu – popraskaniu a skrúteniu dielov, na ktoré sa nevzťahuje reklamácia.

odborník radí

Ing. Peter Ličko, Thorma výroba

Ako vybrať kozub do nízkoenergetického domu                           

Pri výbere kozuba by ste sa mali oboznámiť s jeho vlastnosťami a parametrami. Správne rozhodnutie pritom závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od toho, či je dom starý alebo nový, či je zateplený a utesnený. Pri moderných, dobre utesnených domoch je najdôležitejšou podmienkou externý prívod vzduchu, t. j. prísun vzduchu z vonkajšieho prostredia, ako aj ochrana vnútorného prostredia pred uvoľňovaním škodlivých látok, ktoré sú výsledkom spaľovania. Vzduch z externého prostredia sa v kozube najprv predhreje, aby nedochádzalo k ochladzovaniu spaľovacej komory, a následne sa privádza ako primárny alebo sekundárny vzduch do ohniska.
 

Okrem voľby vhodného typu kozuba je dôležité stanoviť primeraný výkon zariadenia na základe tepelných strát a podlahovej plochy, respektíve objemu vykurovaného interiéru. Potrebné je pritom sledovať nielen nominálny výkon, ale aj regulačné rozpätie. Kvalitný kozub by mal fungovať správne aj pri nízkom výkone, keď sa do spaľovacej komory privádza málo vzduchu. V susednom Rakúsku napríklad merajú spaliny aj pri polovičnom výkone, čím sa garantuje výsledok v celom regulačnom rozpätí. Preto sú kozuby certifikované podľa normy 15a B-VG obzvlášť vhodné do nízkoenergetických domov.
 

Keďže ide o zložitú problematiku, určite je vhodné poradiť sa pri výbere kozuba s odborníkom – predídete tak nepríjemnostiam či škodám, ktoré môžu byť dôsledkom nesprávneho rozhodnutia. Iba tak si budete môcť užívať príjemné teplo aj pohľad na horiace polená.

text: Erika Kuhnová
foto: archív firiem
zdroj: časopis Môj dom 10/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/08 v predaji


Inšpirácie do izieb pre bábätká, škôlkarov, školákov aj tínedžerov.
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky