Kozubové vychytávky, o ktorých ste možno nevedeli

13.10.2018  |     

Chceli by ste mať v dome kozub alebo kozubové kachle? Súčasťou moderných výrobkov bývajú aj rôzne „vychytávky“, ktoré by sa vám mohli hodiť.

Priestorové súvislosti

O kozube by ste mali premýšľať už pri projektovaní domu – je totiž dôležité nájsť mu vhodné miesto a zosúladiť s ním parametre komína i únosnosť podlahy. Ak bojujete o každý centimeter podlahovej plochy, vhodným riešením môže byť produkt firmy Schiedel, ktorá je renomovaným výrobcom komínov. V jej ponuke nájdete kozub umiestnený priamo pod komínom. Keďže kozubová vložka je súčasťou komínového telesa, nestojí pred komínom a nezaberá v obytnom priestore žiadne miesto navyše. Celý systém – komín + kozubová vložka, sa pomocou žeriavu naraz zabuduje do hrubej stavby a je v podstate okamžite schopný prevádzky.

Parametre komína – výška a prierez prieduchu, musia byť vhodné pre konkrétny spotrebič.

Potrebný priemer a ťah komína zistíte z technického listu kozuba alebo kachlí.

Rozdelenie privádzaného vzduchu. Primárny vzduch vstupuje do kozuba cez spodný rošt, sekundárny sa vedie poza vložku, kde sa od zadnej steny predhreje. Do spaľovacej komory sa dostáva v priestore nad dvierkami, vďaka čomu zároveň „oplachuje“ sklo a bráni jeho znečisteniu.

 

V ponuke firmy nájdete niekoľko typov kozubov, ktorých obloženie sa dá individuálne prispôsobiť konkrétnemu interiéru. Zaujímavé priestorové riešenia umožňuje napríklad kozub so zasklením, ktoré poskytuje pohľad na oheň z troch strán. Takýto kozub je ideálny na členenie otvoreného priestoru, napríklad na optické oddelenie kuchyne od jedálne a obývačky.

Čarovanie so vzduchom

S princípmi energeticky úsporného stavania úzko súvisí i celková tesnosť stavieb, ktorej sa musia prispôsobiť aj kozuby či kozubové kachle. Moderné zariadenia preto neodoberajú kyslík na horenie z interiéru, ale majú tzv. centrálny prívod vzduchu – do spaľovacej komory sa privádza z exteriéru, napríklad samostatným prieduchom v komíne. Zariadenie teda funguje nezávisle od vnútorného vzduchu, takže neznižuje tesnosť stavby a neovplyvňuje ani prevádzku vetracieho systému s rekuperáciou. Keďže spotreba vzduchu na horenie je pomerne vysoká, ďalšou výhodou kozubov a kachlí, ktoré ho neodoberajú z miestnosti, je, že neznižujú vlhkosť či obsah kyslíka v interiéri.

Na spálenie 1 kg dreva s vlhkosťou 20 % je potrebných asi 8 m3 vzduchu.

Pri hodinovej dávke paliva 2,5 kg je to až 20 m3.

Privádzaný vzduch sa v moderných kozuboch a kachliach delí na primárny, ktorý vstupuje do ohniska zospodu cez rošt, a sekundárny, ktorý vstupuje do ohniska zhora. Primárny vzduch sa používa pri zakurovaní alebo na rozhorenie ohňa po priložení. Potom treba jeho prívod obmedziť či zastaviť, inak by horelo príliš intenzívne. Keďže sekundárny vzduch má podstatne vyššiu teplotu (cestou do ohniska sa ohreje od jeho stien), neochladzuje kúrenisko, čo je dôležité pre vyššiu teplotu horenia. Tá totiž zabezpečí vyššiu účinnosť spaľovania, a teda lepšie využitie paliva, dlhšie horenie a menej vyprodukovaných splodín. Ďalšou úlohou sekundárneho vzduchu môže byť udržiavanie čistého skla – keď je jeho prívod smerovaný na dvierka, jeho prúdenie smerom nadol „oplachuje“ sklo od popola.

Zapojenie kozuba do vykurovacieho systému je technicky komplikovanejším riešením, jeho výhodou je však komfort vysokej akumulačnej schopnosti vody v zásobníku a dobrej regulácie vykurovania.

Dôležitá akumulácia

Keďže dnešné novostavby majú nízke tepelné straty, treba do nich dodávať len málo tepla. Tepelný výkon kozuba či kachlí by teda mal byť primerane nízky. Tento problém elegantne rieši akumulácia – keď kozub alebo kozubové kachle obsahujú akumulačnú hmotu, tá počas horenia teplo akumuluje a potom ho postupne sála do miestnosti. Tým sa tepelný výkon rozloží na dlhší čas, a teda zníži na vhodnú hodnotu. Navyše, stačí priložiť len raz za 6 až 12 hodín. Pri kozubových kachliach obvykle tvorí akumulačnú hmotu vhodný obklad a akumulačné prstence, akumulačný (prípadne hybridný) kozub však musí mať akumulačnú obstavbu a kozubovú vložku s vhodnou konštrukciou.

Akumulačné prvky kozubov alebo kozubových kachlí uvoľňujú teplo vzniknuté pri horení postupne. Tepelný výkon sa tak zníži jeho rozložením na dlhší čas a miestnosť sa nebude prehrievať.

 

Súčasť vykurovacieho systému 

Kozub nemusí byť len samostatným vykurovacím telesom. Ak jeho vložka obsahuje teplovodný výmenník, môže byť aj súčasťou vykurovacieho systému. (Samozrejme, potrebné sú aj ďalšie súčasti, napríklad expanzná či akumulačná nádoba atď.) Kozub alebo kozubové kachle v takom prípade nevykurujú len miestnosť, v ktorej stoja, ale časť tepla odovzdávajú cez teplovodný výmenník do okruhu centrálneho vykurovania – vode môžu odovzdávať 30 až 70 % tepelného výkonu ohniska. Ak vám pravidelné prikladanie nerobí problém, môže byť teplovodná kozubová vložka alebo teplovodné kozubové kachle pre vás tým pravým riešením, v ktorom sa spája príjemný pohľad na oheň a ekologický spôsob vykurovania či ohrevu vody.

Veľkosť, resp. výkon kozuba či kachlí by mali byť zladené s veľkosťou priestoru. 

Približne môžete počítať s tým, že 1 kW výkonu stačí na vykúrenie asi 20 m3 priestoru.

​​

TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM 
ZDROJ časopis Môj dom 9/2018

Tagy:
vykurovanie kachle kozubová vložka lexikón staviteľa

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky