Kam umiestniť krb v rodinnom dome?

20.11.2019  |     

Či už plánujete krb, alebo krbové kachle, ich umiestnenie ovplyvňuje viacero faktorov. Tým podstatným je komín – v staršom dome teda máte možnosti v podstate dané. Pri novostavbe by ste mali zohľadniť výhľad na oheň, dominantné postavenie ohniska v miestnosti a jeho harmonické začlenenie do interiéru, a tiež optimálne sálanie tepla do priestoru.

Krb pri obvodovej stene

Krby alebo kachle (krbové pece) sa najčastejšie umiestňujú k stene, a to z praktických dôvodov – je to najmä kvôli komínu, ktorý väčšinou stojí v blízkosti steny alebo je osadený na fasáde domu. Pri nových domoch s dobre zateplenými obvodovými konštrukciami je dokonca výhodnou voľbou umiestnenie pri obvodovej stene. Pri výbere miesta pre krb treba totiž pamätať aj na centrálny prívod vzduchu na horenie (CPV), ktorý by nemal byť príliš dlhý.

Umiestnenie krbu pri stene je priestorovo výhodným, a teda logickým riešením najmä v menších miestnostiach. No aj keď nie je ohnisko v strede miestnosti, malo by byť v centre pozornosti – malo by mať teda dominantné postavenie v rámci dispozície izby a rozmiestnenie nábytku by sa malo prispôsobiť práve tomuto ústrednému prvku. Optimálne je preto umiestniť krb alebo krbové kachle v obývačke, doprostred hlavnej steny, na ktorú bude orientované sedenie. Najťažším orieškom pritom býva vhodné zosúladenie polohy krbu a televízora, ktorý je obvykle ďalším ústredným bodom dispozície.

Pokiaľ hľadáte priestorovo úsporné riešenie, umiestnite kozub či kachle do rohu miestnosti tak, aby bolo ohnisko nasmerované do jej stredu. Takouto uhlopriečnou polohou sa splnia nároky dominantného postavenia ohniska a zároveň sa zaplní inak obvykle hluché miesto.

Tip: Všetok záhradný nábytok na jednom mieste

Krb v strede miestnosti

Najmä v starších domoch sa odporúča osadiť zdroj tepla čo najviac do stredu budovy, aby teplo zbytočne neunikalo cez obvodovú stenu. Z hľadiska tepelných strát je totiž stred domu na prízemí najlepšie miesto.

Hoci je krb pevne spojený s polohou komína, môže byť aj uprostred miestnosti (samozrejme, spolu s komínom). Takéto riešenie je ideálne v otvorenom priestore, kde možno krb využiť na jeho dispozičné členenie – môže napríklad oddeľovať kuchyňu či jedáleň od obývačkovej časti. V takom prípade sa pekne uplatní aj ohnisko s dvierkami z dvoch strán, prípadne s rohovým zasklením.

Pozícia v strede miestnosti má svoje čaro, potrebný je však aj dostatočne veľký priestor, navyše, inštalácia krbu alebo kachlí tu môže byť o niečo zložitejšia.

„Okrem komína je totiž pri nových spotrebičoch potrebný aj prísun vzduchu na horenie z exteriéru. Môže sa privádzať prostredníctvom komína alebo pod podlahou – potrubím, ktoré nasáva vzduch zvonka a privádza ho do ohniska,“ upozorňuje Ing. Peter Ličko zo spoločnosti Thorma.

Krb bez komína? 

Áno, aj to je možné, nie však keď ide o klasické krby a kachle na drevo. V krbe na lieh (resp. na biolieh) horí skutočný oheň a môže stáť naozaj kdekoľvek. Nepotrebuje totiž komín, takže takýto krb je vhodný aj do bytu.

Krb Schiedel Kingfire má priestorovo úsporné pôdorysné rozmery 55×55 cm. S výkonom maximálne 7 kW a dokonale utesnenou konštrukciou je vhodný aj do energeticky úsporných domov s riadeným vetraním a rekuperáciou. V ponuke sú štyri typy krbov Kingfire, ktorých vzhľad sa dá individuálne prispôsobiť.

Pri akomkoľvek spôsobe umiestnenia je dôležité aj zosúladenie krbového telesa s nábytkom – či už ide o štýl, doplnenie policami či miestom na uloženie dreva, alebo o umiestnenie sedačky, prípadne jedálenského stola.

Pred stenou alebo v stene?

Krbové kachle sa obvykle umiestňujú pred stenu (resp. pred komín alebo vedľa neho) – spojovacím článkom medzi kachľami a komínom je dymovod, ktorý sa dá pripojiť k hornej aj dolnej časti kachlí. Pri krbe máte viacero možností. Najjednoduchšie je vybudovať ho tesne pred stenou (teleso kozuba sa dotýka steny) – ide o tzv. predsadený krb, ktorý je optimálnym riešením pri rekonštrukcii alebo dodatočnej stavbe krbu.

Ak chcete ušetriť priestor, alebo vytvoriť jednoduchý moderný interiér, krb môže byť aj vstavaný v stene – ak stojí napr. vedľa komína a obstavba krbovej vložky pôsobí ako súčasť steny. Môže však stáť aj priamo pod komínom. Tieto možnosti máte, samozrejme,  pri novostavbách alebo rekonštrukciách veľkého rozsahu.

Z hľadiska úspory miesta je zaujímavý práve krb pod komínom, keď je krbová vložka súčasťou komínového telesa. Celý tento vykurovací systém (komín + krbová vložka) sa pritom zabuduje už vo fáze hrubej stavby.

Ak chcete mať oheň v interiéri, je, samozrejme, dôležitá bezpečnosť. Kachle by mali stáť aspoň 20 cm od steny, vzdialenosť od horľavých materiálov by mala byť viac než 80 cm. V okolí kozuba alebo kachlí by mala byť tiež nehorľavá podlaha – podložka z bezpečnostného skla alebo nehorľavá doska má siahať minimálne do vzdialenosti 50 cm pred ohniskom a 30 cm na bočnej strane.         

Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúrenia a kachieľ, Hornbach

Krby a krbové kachle sa väčšinou umiestňujú na prízemí. 

Tak, aby sa drevo a popol nemuseli nosiť cez celý dom.

Pri novostavbe treba umiestnenie krbu premyslieť už v štádiu projektu.

V hotovom dome sú možnosti pomerne obmedzené a dané polohou komína.

Podlaha okolo kozuba alebo kachlí by mala byť nehorľavá.

Pod krbovou obstavbou alebo kachľami nesmie byť nainštalované podlahové vykurovanie.

Text: Erika Kuhnová
Odborná spolupráca: Ing. Peter Ličko, Thorma 
Foto: Archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Tagy:
krby krbové kachle umiestnenie krbu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky