Aký povrch si vybrať na spevnenú plochu okolo bazéna?

22.05.2016  |     

Aby ste sa nestali otrokom čistenia vody a mohli si čas strávený pri bazéne maximálne vychutnať, mali by ste zároveň s výberom bazéna myslieť aj na spevnené plochy v jeho bezprostrednom okolí.

Väčšinu času v lete netrávime v bazéne, ale v jeho tesnej blízkosti, preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť aj spevneným plochám v jeho okolí. Mali by byť navrhnuté tak, aby sa dal celý bazén pohodlne obísť. Poloha pri stene alebo v rohu nie je ideálna. Z hľadiska údržby bazéna a jeho znečistenia tiež nie je praktické, keď je hneď za jeho okrajom trávnik. Odporúča sa, aby sa okolo bazéna vytvorila akási ochodza s minimálnou šírkou 50 cm, ideálne 1 m. Na jednej až dvoch stranách, na mieste, kde sa do bazéna vchádza, by mala mať šírku aspoň 2 m (ideálne 2,5 až 3 m), aby sa sem dali pohodlne umiestniť ležadlá či sedenie.

Podľa čoho vyberať?

Zvolený povrch by mal dlhodobo znášať zimné mrazy či letné horúčavy aj odolávať jarným a jesenným intenzívnym dažďom. Pri výbere by ste teda mali venovať pozornosť fyzikálnym vlastnostiam materiálu – mal by byť mrazuvzdorný, protišmykový a pri používaní záhradného nábytku odolný proti oderu. V súčasnosti je na výber z rozličných druhov materiálov, ktoré sa vyrábajú v najrôznejších tvaroch či farbách. Medzi tradičné patria betónová a kamenná dlažba alebo dosky z exotického dreva. V poslednom období si priaznivcov našli aj kompozitné materiály – kombinácia dreva a plastu – a najnovšie prišli výrobcovia s podlahovinou vhodnou do exteriéru vyrobenou dokonca z vinylu. 


Prečítajte si tiež:

5 dobrých rád pred kúpou bazéna


Čo ponúka betón?

Sortiment výrobcov betónovej dlažby je naozaj bohatý. V ponuke je maloformátová dlažba aj veľké platne, ako aj prvky na zabránenie výhľadu, lemovanie či vybudovanie schodíkov. Pokiaľ ide o tvar a štýl, vybrať si môžete klasiku aj originálne kúsky, moderný, ale aj južanský ráz alebo rustikálny vzhľad s tehlovým nádychom. Dlažba sa vyrába v teplých aj studenších odtieňoch, jednoliatych, melírovaných či granitových. Farby a formáty pritom môžete aj navzájom kombinovať. Betónová dlažba má vysokú odolnosť a oderuvzdornosť, odoláva UV žiareniu, soliam aj mrazu. Je k dispozícii aj s ochranou proti výkvetom a povrchovou úpravou proti sklzu. Dôležité je uvedomiť si tiež to, akým materiálom budete dlažbu v okolí bazéna škárovať. Na trhu sú rozličné škárovacie materiály, pri výbere by pritom malo byť podstatné, aby sa piesok nezanášal do bazéna a neznečisťoval ho.

Najviac úrazov nevznikne v bazéne, ale v jeho okolí, preto treba vybrať povrch, ktorý sa nešmýka. 

Uprednostňujete skôr drevo?

Ďalšou vhodnou alternatívou je exotické drevo. V porovnaní s drevinami rastúcimi v našich podmienkach je jeho výhodou vyššia hustota. Vďaka nej lepšie odoláva opotrebovaniu, UV žiareniu, nepriaznivým vplyvom počasia, hnilobe či plesni. Na miesta, kde hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia na mokrých plochách, ako je práve okolie bazénov či kúpacích jazierok, sú vhodné dosky s drážkovaným povrchom. Na zachovanie estetických aj funkčných vlastností však treba dreveným dielcom dopriať pravidelnú údržbu. V závislosti od typu prostredia a prevádzkového zaťaženia ich treba raz až dvakrát ročne ošetriť špeciálnym olejom, drevený povrch treba ošetriť aj bezprostredne po inštalácii. 

Nenáročné na údržbu

Ak nemáte dostatok času, aby ste drevu dopriali potrebnú starostlivosť, môžete si vybrať z terasových dielcov vyrobených z kompozitu alebo vinylu.

Kompozitné dosky vyrobené z kombinácie pilín z tvrdého dreva a PVC majú vysokú odolnosť a protišmykový povrch. Odolávajú účinkom chemicky upravovanej vody, náročnej prevádzkovej záťaži spôsobenej chôdzou, ako aj rastu plesní. Neprehrievajú sa a nehrozí ani zadretie triesky do bosého chodidla. Údržba je nenáročná – z času na čas stačí dosky prestriekať prúdom čistej vody z vysokotlakového čističa. 

Na údržbu sú nenáročné aj vinylové dielce. Sú odolné proti nepriazni počasia, tlaku, UV žiareniu, vode a hnilobe. Odolávajú teplotám –25 až + 70 °C. Zároveň je ich povrch príjemný pri dotyku bosých nôh, zachováva si farebnosť a neopotrebováva sa.

Pripravila Andrea Dingová v spolupráci s firmami Bazény Desjoyaux, City Stone Design, Inoutic, KPP, Premac, Semmelrock
FOTO archív výrobcov
ZDROJ časopis Môj dom 4/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky