Akú podlahovú krytinu si vybrať a kam sa hodí?

02.11.2017  |     

Budete po nej chodiť možno po zvyšok života, preto jej výberu venujte pozornosť. Mala by byť funkčná, príjemná na dotyk a, samozrejme, by sa vám mala aj páčiť. Podlahová krytina dokáže udať tón celej miestnosti. Aký materiál si vybrať a kam sa najlepšie hodí?

1. DREVO 

Drevo má výborné tepelné a izolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je vhodné pre alergikov. Drevená podlaha (palubovka) je obľúbená a vyhľadávaná pre svoj prírodný vzhľad a kvalitu. Vyrába sa z masívneho dreva a je pocitovo teplá, mäkká a príjemná na dotyk. Jednou z predností prírodného dreva je možnosť ho opraviť pri vzniknutom poškodení. Tesne pred samotným frézovaním sa ešte dosušuje v sušičke na 10 až 12 % vlhkosť. Treba však počítať s tým, že „čerstvé" drevo ešte môže trochu pracovať a časom sa mierne rozostúpiť.

Pred položením je preto dobré, keď sa deň-dva aklimatizuje v priestore, v ktorom sa bude ukladať. Po dokončení ukladania sa podlaha prebrúsi a natrie niektorým z povrchových náterov na drevo. Má široké využitie v interiéri a exteriéri, v poslednej dobe sa používa aj v kúpeľniach, tam však pozor na dobré odvetranie.

 

2. KOBEREC 

Koberce dokážu zútulniť, oživiť či prehriať priestor tak, ako žiadna iná podlahovina. Nie sú prekážkou ani v domácnostiach s alergikmi. Výskumy dokazujú, že v miestnostiach s kobercami je o polovicu nižšia koncentrácia jemných prachových častíc ako v tých bez kobercov. Pri výbere je najdôležitejšie to, do akej miestnosti ho plánujete položiť, a teda ako často si bude vyžadovať údržbu. Koberce najvyššej kvality sú vyrobené z vlny.

Vďaka prírodnému lanolínu majú vlákna väčšiu pružnosť a tvarovú pamäť. Dobre tlmia hluk a udržiavajú prirodzenú vlhkosť prostredia. Znesú podstatne vyššiu záťaž ako umelé koberce. Správne zvolený koberec dokáže zmeniť dojem z priestoru. Stačí ho len vhodne umiestniť podľa toho, či chcete zväčšiť, zmenšiť alebo predĺžiť danú miestnosť.

3. PVC/VINYL

Oba druhy podláh sú zložené z polyvinylchloridu, teda umelého PVC materiálu. PVC podlahu nájdete stočenú v kotúčoch v rôznych šírkach a vinylovú zasa v lamelách alebo dielcoch. Ak po nich prejdete naboso, zistíte, že PVC je mäkšie a vinyl tvrdší. Obe podlahy sú pružné, ľahko sa pokladajú a udržujú. Sú odolné voči oderu a vode a menej náročné na údržbu. Hodia sa prakticky do každej miestnosti. Sú rozmerovo stále a v porovnaní s krytinami z masívneho dreva nezosychajú.

Zároveň majú antistatické, elektrostatické a protišmykové úpravy povrchu a sú odolné aj proti pôsobeniu slnečného žiarenia, takže sa nemusíte báť, že vám časom vyblednú. Majú vysokú tepelnú vodivosť a zotrvačnosť, teda sa hodia aj tam, kde sa nachádza podlahové kúrenie. 

4. KOROK

Korkové podlahy sú ekologické, teplé a mäkké, príjemné na dotyk, majú výborné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Okrem toho sú ľahké, pružné, nenasiakavé a odolné proti plesniam a chemikáliám. Z hľadiska tepelnej pohody a pohodlnej chôdze patria medzi tie najkomfortnejšie podlahy.

Korok totiž reaguje na našu telesnú teplotu, čím vytvára príjemný hrejivý pocit. Výborne pohlcuje zvuk a vibrácie, šetrí tým kĺby a chrbticu. Nepriťahuje prach a nečistoty, čo ocenia najmä domácnosti s alergikmi. Korková podlaha je ideálna takmer do všetkých miestností, dokonca aj do kúpeľne. Chráni ju vrchný náter laku. Ľahko sa udržiava a možno ju klásť aj na podlahové kúrenie. Je dostupná v mnohých dekoroch a farbách.

5. LAMINÁT

Laminátové podlahy sa hodia do každého interiéru, vďaka zacvakávaciemu systému sa veľmi ľahko a rýchlo montujú, patria teda medzi najpoužívanejšie podlahové krytiny. Dajú sa kombinovať s podlahovým kúrením, treba však vybrať správnu podložku pri montáži. Vrchná vrstva máva ochrannú vrstvu proti škrabancom. Vysokokvalitné jadrá drevotrieskových dosiek poskytujú zasa dobrú ochranu proti padajúcim predmetom a vodotesná základová doska chráni proti navlhnutiu povrchu.

Kvalitné laminátové podlahy neblednú a sú ošetrené antistatickou vrstvou, ktorá eliminuje elektrostatické výboje a odpudzuje prach. Laminátová podlaha je vhodná naozaj do každej miestnosti od kúpeľne až po detskú izbu a je veľmi nenáročná na údržbu.

6. DLAŽBA

Keramická dlažba je tou najvhodnejšou krytinou na podlahové kúrenie, pretože má najvyššiu tepelnú vodivosť. Je mimoriadne praktická. Rýchlo sa zahreje a je raz-dva príjemná na dotyk. Jej nevýhodou je, že v období, keď sa nekúri, je podstatne chladnejšia ako iné typy podláh.

Používa sa najmä do predsiení, kuchýň, kúpeľní, ale aj obývacích izieb, keďže dnešný výber dlažieb je naozaj pestrý a ponúka pestré dekory imitujúce drevo, textílie, kameň, betón, koberce či tapety. Keramická dlažba navyše nie je taká náročná na prípravu podkladu, ako napríklad vinylová podlaha, ktorá sa lepí. 

Kvalita každej podlahy sa skrýva najmä vnútri.

Povrchová úprava zasa dokáže zmeniť atmosféru celej miestnosti.

Aj podlahové kúrenie ovplyvňuje výber krytiny.

Najvhodnejšie sú naň dlažba, vinyl, korok, ale aj laminát a drevo.

Pri ukladaní používajte kvalitné lepidlá a podložky.

Dôležité je, aby bol pred položením povrch maximálne vyrovnaný.

 

ODPORÚČAME K PODLAHÁM

Lepidlo na obklady a dlažby

Investíciu do kvalitnej dlažby či obkladu by mal sprevádzať správny výber lepiacej malty, ktorá by mala garantovať pevnosť, flexibilitu a priľnavosť. Čím vyššia kvalita lepidla, tým vyššia bezpečnosť systému. Baumit ponúka široký sortiment vysokozušľachtených lepidiel triedy C2 na všetky účely. Flexibilné lepidlo Baumacol FlexTop triedy C2TE S1 podľa normy STN EN 12004 na lepenie obkladov a dlažby je určené na vnútorné aj vonkajšie použitie. www.baumit.sk

Cement na betonáž

Pri betonáži väčších spevnených plôch predstavuje ideálnu voľbu nový cement CLASSICCEM 42,5 N od spoločnosti CEMMAC. Vďaka svojej pevnosti a stabilnej kvalite je vhodný aj na výrobu vysokozaťažovaného a namáhaného betónu. Vyznačuje sa výbornou spracovateľnosťou, možnosťou dlhšej manipulácie pri ukladaní betónu, mimoriadnou plasticitou a tiež vysokou koncovou pevnosťou betónu. www.cemmac.sk

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ

FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
koberce podlahové krytiny drevené podlahy vinylové podlahy PVC podlahy laminátové podlahy palubovky keramické dlažby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky