Výber podlahovej krytiny podľa miestostí v byte: Aký materiál sa hodí kam?

29.05.2018  |     

Pri výbere podlahovej krytiny treba brať do úvahy v prvom rade to, kam ju idete pokladať. Do kuchyne sa hodí iná ako do detskej izby, takže zabudnite na celoplošný laminát a skúste vybrať do každej miestnosti podlahu šitú na mieru. Neoľutujete ani časom.

1. Podlahová krytina dokáže udať tón celej miestnosti. Budete po nej chodiť možno po zvyšok života, preto jej výberu venujte pozornosť. 

2. Aj podlahové kúrenie ovplyvňuje výber krytiny. Najvhodnejšie na jeho pokrytie sú dlažba, vinyl, korok, ale aj laminát a drevo.

3. Základom kvalitnej podlahy je podklad. Bez kvalitného, rovného, suchého a pevného podkladu nepoložíte žiadnu krytinu.

 

Chodba a vstupné priestory

Chodba by mala byť na jednej strane pomerne reprezentatívna, na druhej strane však nenáročná na údržbu. Dôležitá je hneď pri vstupe rohož, ktorá zachytí všetky hrubšie nečistoty. Podlaha v chodbe by mala byť odolná voči mechanickému poškodeniu aj voči pôsobeniu vody. Mala by byť i bezproblémovo udržateľná a nemala by sa šmýkať. Rovnako dôležitý je aj správny výber odtieňa, na ktorom nebude vidno nečistotu a šmuhy. V prípade dlažby si určite zvoľte tmavé škáry.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, vinyl, ekologické elastické podlahy, kameň, liate podlahy

Nevhodné materiály: drevo, korok, laminát, koberec, PVC 

Kuchyňa

Podlaha v kuchyni by mala byť v prvom rade odolná voči nárazom padajúcich predmetov, horúcim tekutinám, vode a každodennému užívaniu. Mala by sa ľahko udržovať a nešmýkať. Ideálne je, aby sa dala aj pomerne ľahko opraviť či vymeniť v prípade poškodenia, a to bez toho, aby ste museli rozoberať komplet celú kuchynskú linku.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, vinyl, ekologické elastické podlahy, korok

Nevhodné materiály: laminát, koberec, krytiny s väčším množstvom špár, drevo 

Obývačka

V tejto miestnosti trávime najmä chvíle odpočinku i chvíle s rodinou, priateľmi a návštevami, takže výber vhodnej podlahy by mal byť tak trochu aj dizajnovou záležitosťou. Určite by podlaha v obývačke mala byť príjemná nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Rozhodne je fajn, keď je prirodzene hrejivá. Nie je nič horšie, ako keď je nám pri sledovaní televízie chladno „od podlahy“.

Vhodné materiály: drevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korok, vinyl, laminát, koberec, liata podlaha v kombinácii s podlahovým kúrením

Nevhodné materiály: všetky prirodzene studené materiály ako dlažba, liate podlahy, kameň

Detská izba

Do detskej izby voľte v prvom rade materiál príjemný na dotyk, keďže deti sa rady hrajú na zemi, sedia na nej a nezriedka ležiac počúvajú i rozprávky. Podlaha by mala byť hrejivá, dobre udržiavateľná, nealergénna a zároveň odolná, keďže hrozí väčšie riziko ušpinenia farbičkami či rozliatymi nápojmi. Ideálne je, ak sa dá v prípade poškodenia jej časť jednoducho vymeniť.

Vhodné materiály: koberec, ekologické elastické podlahy, linoleum, korok, vinyl, laminát, drevo 

Nevhodné materiály: dlažba, liate podlahy, kameň, PVC

Spálňa

Keďže ide o miestnosť, kde relaxujeme, spíme a odpočívame, podlaha si tu nevyžaduje až také nároky na odolnosť či údržbu. Mala by byť najmä útulná, teplá, príjemná na dotyk bosých nôh spustených ráno z postele, hrejivá a zdravá z hľadiska zloženia a zadržovania prachu. V spálni sa často kombinujú dva druhy podlahy, z čoho jeden býva koberec položený pod posteľou.

Vhodné materiály: koberec, ekologické elastické podlahy, linoleum, korok, vinyl, laminát, drevo

Nevhodné materiály: dlažba, liate podlahy, kameň, PVC

 

Kúpeľňa

Tu si treba dať v prvom rade pozor na vodu a celkovú vlhkosť, ktorej musí podlaha v kúpeľni odolávať. Zároveň by mala byť nešmykľavá, ideálne jednoliata s minimom prerušení či spojov a dobre udržiavateľná. Nezabudnite ani na kvalitnú pokládku, najlepšie celoplošným lepením, a tiež na starostlivo zakončené miesta pri stenách, aby sa pod krytinu nedostával vzduch a vodná para, V opačnom prípade budete mať problémy s plesňami. Do kúpeľne je priam ideálne podlahové vykurovanie.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, ekologické elastické a liate podlahy, niektoré druhy linolea a korku

Nevhodné materiály: drevo, laminát, koberec

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
podlahová krytina koberce laminátové podlahy výber podlahovej krytiny korkové podlahy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky