Dom s neobyčajným výhľadom na mesto a vzdialené Strážovské vrchy

06.12.2011  |     

Na prvý pohľad sa toho o stavbe na kopci veľa nedozviete. Okoloidúci si všimne fasádu bez okien, kombináciu tehlového obkladu a veľkoformátových antracitových dosiek a nájde tu len vchod do domu. Nemá ako tušiť, že vďaka vyše päťmetrovej stene zo skla domáci sledujú západ slnka priamo z kresla v obývačke a ich dom je zaliaty svetlom. Aj napriek okolitým stavbám majú jeho obyvatelia súkromie s neobyčajným výhľadom na mesto a vzdialené Strážovské vrchy.

Kapitoly článku

  1. Z pozemku vyťažili maximum
  2. Odišli z mesta
  3. Interiér zariadila domáca pani
  4. Dom, ktorý uľahčuje život

Interiér zariadila domáca pani

Vnútorné priestory majú logickú kompozíciu a členenie, jednotlivé stavebné časti interiéru sú farebne zladené a prepojené do harmonického celku. „Interiéry boli navrhnuté koncepčne pre celý dom vo forme farebných kresieb. Spoločne s majiteľkou sme vybrali obklady, dlažby, stanovili si farebnú koncepciu. Výber nábytku a celkové doladenie vrátane doplnkov je však už dielom samotných majiteľov,“ vysvetľuje architektka. Podlahy, dvere i schodisko sú vo vyhotovení tmavého wenge, rovnako aj knižnica a ostatný nábytok. Dopĺňa ho príjemná krémová farba a biele steny. Jednotné farebné vnímanie je narušené len v detských izbách, ktoré hýria pestrosťou a geometrickými tvarmi. „Podlaha je naozaj krásna a pôsobí luxusne, ale priznávam, že na údržbu je veľmi náročná. Vidno na nej každú smietku. Zo začiatku som všetky zbierala, ale pochopila som, že to nemá význam, prach je všade. Jednoducho s tým musíme žiť, je to otvorený priestor, a keď sa zapne podlahové vykurovanie, prach sa víri a sadá, kam mu len napadne,“ konštatuje majiteľka a vtipkuje, že tmavá podlaha si vôbec nerozumie s jej extrémne poriadkumilovnou povahou kozorožca, ktorý chce mať čisto a upratané stále. Dôkladnému upratovaniu sa venuje raz týždenne, ale podlaha vyžaduje každodenné vysávanie. „Keďže som s najmenšou dcérou stále doma, mám viac času, a tak to tu stále čistím a leštím. Potom sa po celom dni vráti rodina a dom je v rovnakom stave ako predtým. Uvidíme, ako to bude, keď nastúpim do práce,“ dodáva. V začiatkoch síce zvažovali položenie dlažby, no pre drevo sa rozhodli pre jeho útulne a teplo pôsobiaci povrch.


Inšpiráciou pri zariaďovaní boli majiteľke desiatky časopisov a internetových stránok o bývaní. Architekti navrhli základné rozmiestnenie nábytku, ktorý si domáci vyberali sami. „Nechceli sme priestor prepchať, chceli sme knižnicu, ku ktorej časom doplníme nejaký „ušiak“. Dom si postupne zútulňujem množstvom doplnkov, občas ich poprekladám z jedného miesta na druhé a zase je to tu trochu iné. Veľa z nich som našla na internete, mám pár obľúbených obchodov v našom meste a potom často chodím do Bratislavy.“Text: Mária Ďurčeková
Foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky