Dom s neobyčajným výhľadom na mesto a vzdialené Strážovské vrchy

06.12.2011  |     

Na prvý pohľad sa toho o stavbe na kopci veľa nedozviete. Okoloidúci si všimne fasádu bez okien, kombináciu tehlového obkladu a veľkoformátových antracitových dosiek a nájde tu len vchod do domu. Nemá ako tušiť, že vďaka vyše päťmetrovej stene zo skla domáci sledujú západ slnka priamo z kresla v obývačke a ich dom je zaliaty svetlom. Aj napriek okolitým stavbám majú jeho obyvatelia súkromie s neobyčajným výhľadom na mesto a vzdialené Strážovské vrchy.

Z pozemku vyťažili maximum

Krásny výhľad aj dostatok súkromia majiteľom umožnil na západnú stranu orientovaný, svahovitý pozemok na kopci za mestom, ktorého obmedzenia ako strmý terén, rozloha (560 m2), nepravidelný tvar, či blízka okolitá zástavba boli hlavným zdrojom inšpirácie architektov pri tvorbe projektu na mieru. Dostali za úlohu vytvoriť komfortné bývanie pre päťčlennú rodinu. Požiadavka majiteľov znela: dostatočne veľký dom a napriek malému pozemku vytvorenie záhrady. No a pán budúceho domu túžil po pracovni v úplnom súkromí, so samostatnou terasou. Ich predstavy sa do bodky splnili.

Najdominantnejším architektonickým prvkom stavby je stena zo skla na západnej strane s výškou necelých päť a pol metra, čím architekti využili nielen vhodnú orientáciu, ale najmä hlavné pozitívum parcely, teda zaujímavý výhľad na mesto a okolie. Vzhľadom na blízku zástavbu a vyššie situovanú ulicu je dom zo strany ulice a susedných bočných pozemkov silne introvertný. Obytné miestnosti sú orientované do záhrady, prevádzkové priestory ako garáž, šatníky, kúpeľňa s práčovňou, toalety či špajza sú sústredené v severnej časti. Dom je riešený viacúrovňovo práve pre reagovanie na terén a sklon prístupovej komunikácie. Napriek tomu všetkému však pôsobí kompaktným dojmom.


 

V interiéri je dominantným motívom priestor otvorený nielen horizontálne, ale aj vertikálne. Dispozícia je však striktne rozdelená na dennú a nočnú časť.


 

Za zádverím, presvetleným z interiéru sklobetónovou priečkou, sa na prízemí v pravej časti nachádza chodba, ktorou sa dostanete do hosťovskej izby. Tú zatiaľ využíva najmä domáca pani s najmladšou dcérou na prípravu domácich úloh, leňošenie, či pozeranie televízie. Aj vďaka francúzskym oknám poskytujúcim upokojujúci pohľad do slnkom zaliatej popoludňajšej záhrady je izba jej najobľúbenejším miestom v dome. „No a potom sa ešte motám v kuchyni,“ smeje sa sympatická tmavovláska, ktorej celodennou náplňou je starostlivosť o rodinu – manžela, dve skoro dospelé dcéry a najmladšiu – prváčku.Text: Mária Ďurčeková
Foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky