Garsónka v pánskom štýle

27.12.2011  |     

Dá sa vôbec hovoriť o niečom takom, ako je typicky mužský či naopak bytostne ženský interiér? Pri pánskom bývaní väčšinou predpokladáme prevahu jednoduchosti, funkčnosti a praktickosti nad priehrštím doplnkov a farieb. Dámske budoáre naopak často radíme do kategórie drobného chaosu, kde sa zariaďovalo skôr s citom, než s rozumom. My sme sa ale tentokrát pozreli na zúbok maličkému bytu, ktorý, hoci ho obýva mladá žena, charakterizuje premyslená striedmosť pánskeho štýlu. A ako pani domáca garsónku vyberala? No predsa srdcom!

Ťahali za jeden povraz

Aj napriek tomu, že naša dnešná hostiteľka býva v zelenej garsoniére už štyri roky, jej oficiálnou majiteľkou sa stane až za niekoľko dní. Byt v novostavbe si totiž pôvodne zaobstaral jej bývalý priateľ a zároveň developer daného projektu, pretože mal občas pracovné povinnosti aj v hlavnom meste. Okrem neveľkej rozlohy o tom svedčí utilitárne vybavenie v jednoduchom a praktickom štýle. O tom, ako sa mladá dáma zabývala v pôvodne chlapčenskom interiéri, sme sa porozprávali na terase, ktorá vedie do záhrady. Vyhnal nás tam fotograf – v neveľkom priestore by sme mu vraj prekážali v zábere…

Nebýva zvykom, že by developer, architekt a investor chceli presne to isté. Niektorí stavitelia dokonca zo spolupráce s architektom, ktorého si ich klient na ceste k vysnenému bývaniu prizve, nie sú práve dvakrát nadšení. Ešte nedávno takisto nebývalo celkom zvykom, aby sa byty v nových projektoch navrhovali pre koncového zákazníka a na mieru. Dnes je realita našťastie iná, napriek tomu sme však príliš často počuli dodávateľov stavby lamentovať, čo že si to vraj architekt vymyslel, a od klienta, naopak, zase to, že im developer nechcel v nejakej drobnosti vyjsť v ústrety. V prípade novostavby na pražskej Vinoři situáciu zjednodušovalo to, že pôvodný vlastník bytu bol súčasne aj developerom, a že sa na samotnom projekte bytového domu podieľalo architektonické štúdio Dimenze 11 na čele s architektom Břetislavom Lukešom, ktoré sa nakoniec podpísalo i pod návrh interiéru garsónky, ktorú sme navštívili. Všetci hlavní aktéri sú navyše dobrí kamaráti, a tak sa spolupráca niesla v priateľskom duchu.



Text: Zuzana Hošková
Foto: Dano Veselský Zodpovedná redaktorka: Jana Veselská
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi




kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky