Dom dokonale skrytý pred zrakom cudzích

10.01.2012  |     

Dom dokonale skrytý pred zrakom cudzích si predstavujeme na odľahlých miestach, v horách, v lesoch, na ostrovoch. Určite nie v hustej zástavbe vilovej štvrte veľkomesta. A predsa, stačilo postaviť ho zhruba dvadsaťpäť metrov od uličnej čiary, zacloniť ho dvoma prístreškami na autá... a vďaka zrázu vykúka z domu cez bránu iba polovica komína.

Kapitoly článku

  1. Pozícia domu
  2. Miznúca červená
  3. Murovaná kompozícia
  4. Kráľovstvo priestoru

Kráľovstvo priestoru

Pre Brennerove obytné plastiky je očividne prvoradý vnem priestrannosti. Zariadenie sa obmedzilo na potrebné minimum a to, čo v miestnostiach bežne prekáža a na čo sa práši, je skryté v skrinkách pripomínajúcich opäť objekt v štýle geometrickej abstrakcie. Ukladajú sa do nich, prirodzene, odevy, obuv, domáce drobnosti a skrývajú aj poistky, vypínače a alarm, v kuchyni nielen spotrebiče či kôš na odpadky, ale aj drez.

 

Vo vile B-Wald pracuje vykurovací systém s tepelným čerpadlom, pre ktoré zrealizovali štyri stometrové vrty. Z 275 štvorcových metrov nebol problém vykrojiť štyri spálne, dve kúpeľne a saunu. Jadrom domu je viac ako jedenásť metrov dlhý obývací priestor, z ktorého celkom logicky zaberá väčšinu kuchynská časť. Táto zóna je predĺžená v prednej časti terasou s bujným rozmarínom, do záhrady za domom balkónom a cez vstupnú halu a schodište naň nadväzuje spodná obývačka. Tú zalieva svetlo nielen zo sklenej steny ústiacej na terasu, ale aj zo schodišťa. Istý čas poslúži ako herňa – vchádza sa do nej z detských izieb. Keď deti vyrastú, dispozíciu dolného poschodia nebude problém pozmeniť.


Text: Karol Klanic
Foto: Zooey Braun, Al Broc Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky