Betónový dom neďaleko Tel Avivu žiari stredomorskou bielobou

27.03.2012  |     

Silná tradícia stavieb z pohľadového betónu v Izraeli ožíva v posledných rokoch aj v segmente luxusných rezidencií. Betónový dom v meste Ramat Hašaron neďaleko Tel Avivu nie je fádny, sivý. Naopak, priam žiari stredomorskou bielobou, s ktorou sa už na priečelí mieša atraktívny, sýty tón tíkového dreva.

Viac ako pohodlné obydlie pre dve osoby na ploche okolo 450 štvorcových metrov je ako stvorené na stretávanie rozvetvenej rodiny v tienistých zákutiach záhrady, na rozľahlých terasách či vo vzdušnom obývacom priestore.

Takmer ideálne pravouhlá parcela, len s miernou odchýlkou pri uličnej čiare, akoby predurčila tvar domu, ktorý rytmom dvoch zalomených jednoliatych plôch pôsobí ako tvrdza – mohutne a neprístupne. Priečelie mnohé naznačuje, mnohé skrýva. Zvonku i vnútri sa variuje v podstate rovnaký motív konfrontácie svietivej a tlmenej plochy.

Na jednej strane betón s charakteristickou patinou, rastrom otvorov po debnení v modernistickom štýle a s pravidelným vodorovným, akoby stavebnicovým členením, na druhej strane dokonale hladká omietnutá plocha, taká, aká sa na priečelí vyníma na vystupujúcom juhovýchodnom bloku. Nielen na fasáde, ale aj v dome ich kontrast tlmí obklad z úzkych dosák, pripomínajúci šrafovanie na papieri. V interiéri sa však viac ako vitálny tík uplatňuje elegantné, matné dubové drevo podláh, pri ktorom biele steny lepšie vyniknú.

Brána až po strechu

Pred vstupom do domu teda dostávame pravdivú informáciu o jeho štýle, avšak veľmi skreslenú o jeho dispozícii. Hornú časť spomínaného omietnutého bloku, ktorá už na prvý pohľad presahuje úroveň druhého podlažia, by sme napríklad mohli považovať za bariéru terasy. Lenže vstupy na terasu nenájdeme. Projektanti z telavivského ateliéru Pitsou Kedem Architect na želanie majiteľov mlčia o viacerých detailoch, konkrétne aj o tomto. Jedno je isté – proporcie bloku sú dané kompozíciou.

V kompozícii priečelia „spoluúčinkuje“ aj súčasť druhého, betónového zalomeného bloku – silno presahujúca strešná doska, ktorá by prípadnú terasu dokonale clonila. Navyše, spoluvytvára pôsobivú bránu do domu, ktorého dvere na latkovej ploche architekti zamaskovali a z diaľky ich vôbec nevidno. Na záhradnej fasáde je prvok brány ešte mohutnejší.

Samozrejme, vystupujúca strešná doska neslúži len ako kompozičná finesa. Zmierňuje prehrievanie priečelia v dopoludňajších hodinách. Veď dom stojí v oblasti, kde priemerná ročná teplota presahuje dvadsať stupňov.

Terasa do oblohy

Pri skúmaní kompozície priečelia azda najviac prekvapí, že interiér na druhom podlaží sa končí tam, kde vedie línia dreveného obkladu. Horná časť bloku pred parkovacou plochou totiž neohraničuje vnútorné priestory, ale nezvyčajnú, dokonale izolovanú terasu pozdĺž poschodia, z ktorej vidieť jedine oblaky, vejáre paliem a koruny stromov.

Toho, kto čaká, že potešenie z objavovania nečakaných vzťahov aj súvislostí tvarov a línií bude pokračovať aj za prahom, dom nesklame. Vynárajú sa na nečakaných a od seba vzdialených miestach: okrem iného sú to príklady uplatnenia štvorca, ktoré akoby nemali konca-kraja.

Z otvorenej predsiene sa vstupuje do obytného priestoru, ktorý je hoden majestátnej „brány“. Zaberá takmer celé podlažie a Pitsou Kedem Architect ho rozčlenili na dve časti. Užšia, vnútorná časť, ktorá vyúsťuje na schodište, evokuje loď v svätyni – už aj preto, lebo ju ohraničujú rytmické prvky, tvorené štyrmi úsekmi múrov.

Orientálne signály

V členitom obytnom priestore na prízemí je, podobne ako vo dvoch spálňach na poschodí, jednotná podlaha, na ktorej sa vynímajú sporadické, zväčša orientálne koberce, čo je jediný, i keď, samozrejme, nie jednoznačný náznak, že ide o interiér z Blízkeho východu – zariadenie je totiž zväčša od známych talianskych firiem. Iba znalec spozná, že výtvarné diela na stenách sú od izraelských výtvarníkov.

Z rozľahlého obytného priestoru sú vyčlenené miestnosti v južnom nároží, ktoré spolu so schodišťom tvoria gro spomínaného záhadného omietnutého bloku s nádychom trinástej komnaty. Pre úplnosť treba uviesť, že na protiľahlej, severnej strane domu je vedľa kuchyne oddelená úzka práčovňa, ktorá je prístupná zvonka.

Spolužitie pendantov

Obytný priestor s obývačkou, jedálňou a kuchyňou rozdeľujú nosné prvky na tretiny. Je priľahlý k záhrade a dokonale osvetlený cez sklenú zasúvaciu stenu s rámami natretými podobne ako ostatné kovové časti v dome – načierno. V celej svojej šírke sa otvára na terasu, kde sa skvie leštená betónová podlaha.


Do terasy kolmo zasahuje bazén, ktorého bledomodrá mozaika je ojedinelým, no výrazným a neprehliadnuteľným spestrením čierno-bielo-hnedej farebnej škály, inak narúšanej len obrazmi. V tomto dome akoby mal každý prvok aspoň jeden pendant – a aj bazén ho má. Zrkadlovým obrazom prieniku obdĺžnika modrej mozaiky s úzkym pásom lesklého betónu je o podlažie vyššie terasa nadväzujúca na pretiahnutý balkón.
Aj vďaka tejto terase, kam vedú takmer všetky okná na poschodí – z oboch kúpeľní pri spálňach, zo šatníka i z menšej spálne, sa k najbližším susedom neobracia ani jedno okno v dome. Kuchynské i nízke pásové v obývacej časti na prízemí sú totiž spoľahlivo mimo pohľadovej línie, ktorá vedie ponad múry oplotenia.

 


Text: Karol Klanic
Foto: Amit Geron Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky