Víkendový dom s neobvyklou architektúrou postavený v nízkoenergetickom štandarde

17.04.2012  |     

Do malebného údolia medzi Strážovskými vrchmi a Javorníkmi sme sa vybrali pozrieť dom s neobvyklou architektúrou a, ako sme zistili neskôr, zaujímavým príbehom. Keby investorovi objektu s názvom „Víkendový dom“ ukázali jeho budúcu podobu vo chvíli, keď prvýkrát prekročil prah ateliéru Pokorny architekti, asi by sa z chuti zasmial a potom by rázne povedal nie. Dnes je napriek tomu jeho spokojným majiteľom.

Na záhradu, ale kam?

Pozemok v starých Nosiciach má tvar obdĺžnika, s prístupom zo severu, kde stojí rodičovský dom domáceho pána. Parcela sa ťahá smerom k juhu a nebyť železnice pokračovala by voľne až do neďalekého lesa. Priestoru je tu neúrekom a víkendový dom sa bez problémov usadil na mieste starej šopy. Vďaka zalomenému tvaru fasády bolo možné natočiť veľké zasklené steny sčasti na juh a sčasti na západ, a pritom sa vyhnúť priamemu pohľadu na železnicu, ktorá zatiaľ pretína južnú stranu pozemku. Po jej zrušení nadobudne dom ďalšiu dimenziu samostatne stojacej nehnuteľnosti s vlastným vstupom.

Boj s hmotou

Zmeniť sa z milovníka tradičnej slovenskej architektúry na osvieteného investora, ochotného podstúpiť riziko, a postaviť moderný povšimnutiahodný dom, si vyžaduje veľa síl, tak zo strany investora, ako aj architekta. Ak je však architektúra „dobrodružstvom z poznania“ (ako s obľubou hovorí autor stavby), potom spoločná, často úmorná cesta architekta a investora má zmysel. V tomto prípade vznikol netradičný tvar objektu a „drevenica“ sa postupne zmenila v nadčasový priestor, plniaci všetky túžby človeka, ktorý okúsil lákadlá modernej rekreácie a chce si len v pokoji vyložiť nohy na stôl tam, kde sa bude cítiť doma. Architektonický koncept spolu s konštrukciou drevostavby v celkovom pôsobení s dreveným interiérom presvedčili investora, že „drevenica“ môže mať mnohoraké (a aj súčasné) podoby. Konečný tvar domu je teda spoločným víťazstvom investora a architekta.


Text: Nora Škripcová
Foto: Dano Veselský, Pokorny Architekti
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky