Víkendový dom s neobvyklou architektúrou postavený v nízkoenergetickom štandarde

17.04.2012  |     

Do malebného údolia medzi Strážovskými vrchmi a Javorníkmi sme sa vybrali pozrieť dom s neobvyklou architektúrou a, ako sme zistili neskôr, zaujímavým príbehom. Keby investorovi objektu s názvom „Víkendový dom“ ukázali jeho budúcu podobu vo chvíli, keď prvýkrát prekročil prah ateliéru Pokorny architekti, asi by sa z chuti zasmial a potom by rázne povedal nie. Dnes je napriek tomu jeho spokojným majiteľom.

Kde sa vzal nápad

Príbeh sa začal takmer pred štyrmi rokmi, keď sa plán investora postaviť chalupu niekde v horách, začal uskutočňovať tým, že oslovil architekta. Predstava investora bola jednoduchá. Zrubový dom (drevenica) v peknom prostredí, kde by mohol tráviť chvíle oddychu so svojou rozvetvenou rodinou, prípadne s priateľmi. Zo začiatku to vyzeralo ako dobrý nápad, keď však architekt postupne spoznával investorove zázemie, začala mu v hlave vŕtať iná myšlienka. Investor sa cez týždeň pracovne zdržuje v Bratislave, na víkend sa však vracia do Nosíc – dedinky v malebnej lokalite pri vodnej nádrži Nosice, ktorá sa dnes mení na zatiaľ málo známe, ale o to krajšie rekreačné stredisko. Kraj okolo Nosíc je vhodný snáď na všetky rekreačné športy okrem vysokohorskej turistiky a potápania na koralových útesoch. Prídu si tu na svoje turisti, hubári, cyklisti aj milovníci vodných a zimných športov. Jediným dôvodom, prečo by sa mal človek rekreovať niekde inde, je železnica. Tá si to štrikuje popri priehrade a na svojej ceste pretína aj rozľahlý pozemok, na ktorom stojí investorov rodičovský dom.


Okolnosti aj v tomto prípade hrali rodiacej sa architektovej myšlienke do karát. Už v roku 2013 dôjde k úplnému odkloneniu dosluhujúcej železničnej trate a s ňou budú výrazne zredukované aj súvisiace zariadenia (vzdušné elektrické vedenia a stožiare). Tým padol aj posledný dôvod, prečo by sa mal človek z Nosíc, rekreovať niekde inde než doma. Prečo by mal v piatok, po ceste z Bratislavy, zbaliť seba aj rodinu a presunúť sa na stredné Slovensko, prečo by nemal tráviť voľný čas aj s rodičmi, ktorí sú už na cestovanie pristarí, prečo by si nemal užívať spoločnosť susedov, s ktorými v Nosiciach vyrastal a tvoria fungujúcu komunitu, prečo by mal vyhadzovať peniaze na ďalší pozemok, keď doma má takmer dvadsať árov, o ktoré sa treba starať. Kocky boli hodené, víkendový dom bude na záhrade. Zádrapčivý čitateľ by mohol namietnuť: Prečo stavať dom za domom? Aj na to existuje jednoduchá odpoveď. Rodičovský dom patrí v prvom rade rodičom, navyše svojím dispozičným členením nijako nenabáda k rekreácii a spoločným stretnutiam. Ako to už v rodinných domoch z päťdesiatych rokov býva, sú rozdelené na niekoľko poschodí a množstvo malých priestorov. Na prepojenie s exteriérom sa vtedy akosi nekládol dôraz a tak, napriek rekonštrukcii, nespĺňa súčasné nároky na bývanie v rodinnom dome a už vôbec nie je miestom na víkendový oddych.  


Text: Nora Škripcová
Foto: Dano Veselský, Pokorny Architekti
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky