Prvý nulový dom na Slovensku

16.04.2013  |     

I keď to pôvodne mladí manželia nemali v pláne, nakoniec sa stali majiteľmi prvého nulového domu u nás. Asi pred rokom a pol začali uvažovať o stavbe rodinného domu – podmienkou pritom boli čo najnižšie náklady na prevádzku. A tak sa postupne prepracovali od nízkoenergetického až k bývaniu s nulovou spotrebou energie. I keď tá nula je, samozrejme, len matematická.

Prvoradá bola spotreba

Ďalšou jasnou voľbou bol spočiatku nízkoenergetický dom. „Takáto stavba je síce o niečo drahšia než štandardná, ale ktovie, ako sa budú vyvíjať ceny energie?“ zdôvodňuje mladý muž. „Preto sme chceli dom, ktorého prevádzka bude stáť čo najmenej. Jednoducho postavíte a už sa nemusíte trápiť nad stúpajúcimi výdavkami na kúrenie a energiu. Aj preto sme už od začiatku uvažovali aj o rekuperácii a tepelnom čerpadle, ktoré prinášajú naozaj podstatné úspory.“ Od pasívneho domu, pre ktorý sú tieto technológie typické, ich však odrádzala cena. Vybrali si teda nízkoenergetický, s pomerne konzervatívnym vzhľadom, od firmy z neďalekého Zvolena, o ktorej mali dobré referencie. Postupne ale začali uvažovať o väčšej hrúbke izolácie a pridaní niektorých technológií, aby sa ich budúce prevádzkové náklady čo najviac znížili. „Nakoniec sme sa dostali na vyššiu sumu, než aká bola pri typovom pasívnom dome od tej istej firmy,“ spomína majiteľ. Ten je totiž už navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky pasívneho štandardu (mal teda minimálne náklady na vykurovanie) vrátane všetkej techniky, ktorú chceli manželia vo svojom dome mať. 
„Páčilo sa nám aj jeho dispozičné riešenie, len na moderný tvar sme si museli chvíľu zvykať – je to taká jednoduchá kocka, my sme si pôvodne predstavovali skôr klasický dom,“ dopĺňa ho manželka. Spotreba energie však bola prvoradá, a tak bolo rozhodnuté – zvíťazil dom s najlepším pomerom ceny a prevádzkových nákladov. Za výhodný považovali aj typový projekt. Nielen pre nižšiu cenu, ale najmä pre to, že v ňom boli všetky detaily dôkladne premyslené a overené niekoľkými realizáciami. „Ušetrili sme si tak možné komplikácie pri stavbe či používaní domu,“ uzatvára on.


Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky