Prvý nulový dom na Slovensku

16.04.2013  |     

I keď to pôvodne mladí manželia nemali v pláne, nakoniec sa stali majiteľmi prvého nulového domu u nás. Asi pred rokom a pol začali uvažovať o stavbe rodinného domu – podmienkou pritom boli čo najnižšie náklady na prevádzku. A tak sa postupne prepracovali od nízkoenergetického až k bývaniu s nulovou spotrebou energie. I keď tá nula je, samozrejme, len matematická.

Teoretická nula

Idea nulového domu prišla pri úvahách o stavbe s čo najnižšou spotrebou energie akosi prirodzene. „Zaujala ma myšlienka fotovoltickej elektrárne na streche – to, čo spotrebujeme, by sme tak dokázali aj vyrobiť a energiu by sme mohli mať v podstate zadarmo,“ zdôvodňuje mladý muž. Samozrejme, z produkcie malej fotovoltickej elektrárne (FVE), aká sa dá zrealizovať na dome, možno pokryť len veľmi nízku spotrebu energie, čomu nakoniec vybraný energeticky pasívny dom (EPD) vyhovoval. A teoreticky vypočítaná nulová bilancia sa zatiaľ potvrdila aj v praxi: „Zatiaľ sme spotrebovali približne štyri megawatty a vyrobili päť. Samozrejme, do tohto obdobia spadá aj istý čas výstavby, keď sa v dome používali zariadenia s veľkou spotrebou energie, a tiež zima, keď je spotreba elektriny podstatne vyššia než v lete, na čom sa podieľa najmä tepelné čerpadlo. Časom, keď sa bude dom naplno využívať, by energetická bilancia mala byť vyrovnaná – koľko elektrickej energie sa počas celého roka spotrebuje, toľko jej fotovoltické panely na streche za rok vyrobia.“ Pri dnešných cenách energie je síce návratnosť vyššej investície do technológií pasívneho domu podľa jeho majiteľa otázna, preňho však bola dôležitá najmä čo najlacnejšia prevádzka. „Takto sa nemusím zaoberať vývojom cien energie – aj vďaka nízkym nárokom na vykurovanie, aj vďaka fotovoltike. Tepla a svetla môžeme spotrebovať, koľko treba, a nič nás to nestojí. Počiatočná investícia bola síce vyššia, ale keď splatíme hypotéku, budeme bez starostí. Okrem toho sa ťažko vyčísľuje aj komfort bývania v EPD,“ dodáva.

EcoCube Max

Typový pasívny dom EcoCube Max je vyvinutý tak, aby bol cenovo prijateľný – vrátane všetkých špičkových technológií stojí len asi o 10 % viac než rovnako veľký nízkoenergetický. Koncept typového pasívneho domu EcoCube je spoločným dielom ateliéru Createrra, ktorý vedie architekt Björn Kierulf, a zvolenskej firmy ForDom: architekt Kierulf je otcom myšlienky, podielom ForDomu je odladenie a optimalizácia výroby panelov, ich typovosti a sériovosti. Keďže rozmery panelov vychádzajú z rozmerov vstupných surovín, odpad pri výrobe je minimálny, vďaka čomu sa dosiahla priaznivá cena hrubej stavby. 
Dom je montovaný zo sendvičových panelov na báze dreva: medzi drevovláknitou doskou na vonkajšej a doskou OSB na vnútornej strane je asi 36 cm tepelnej izolácie (minerálnej vlny), ďalšia vrstva tepelnej izolácie hrubá 6 cm sa pridáva na vnútornú stranu panelov v rámci takzvanej inštalačnej roviny. Nosnú a stužujúcu funkciu plnia boxové nosníky (takisto vyplnené minerálnou izoláciou). Panely sú priebežné, s výškou cez dve podlažia (strop sa robí dodatočne – až po zmontovaní obvodových stien). Je to praktické riešenie z hľadiska zabezpečenia vzduchotesnosti a eliminácie tepelných mostov, čo je pri pasívnych domoch mimoriadne dôležité.
 
Ďalšie zníženie prevádzkových nákladov dosiahli investori vďaka vlastnej studni – opäť v duchu hlavnej myšlienky bývať s maximálnym komfortom za minimálne náklady. „Ak chceme mať peknú záhradu, treba výdatne polievať. Voda zo studne to umožňuje bez toho, aby sme riešili, koľko kubíkov sa spotrebovalo,“ podotkne mladý muž. „Vodu zo studne používame nielen na polievanie záhrady, ale aj na splachovanie a pranie. Na pitie a umývanie je privedená voda z obecného vodovodu. Po úprave a odstránení železa by sa však voda zo studne mohla používať bez obmedzení.“


Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky