Za 2 týždne kompletne zrekonštruovali svoj malý byt v Ružinove

10.07.2013  |     

Len čo nám majiteľka s úsmevom na tvári otvorila dvere, dýchla na nás pozitívna energia a ľahkosť bytia. Všetky starosti sme nechali za dverami a dali sa strhnúť veselou náladou a mladistvým, sviežim duchom miesta.

„Celú rekonštrukciu vrátane stavebných prác a interiéru sme zvládli za dva týždne,“ pochvaľovala si mladá majiteľka. Nechceli sme veriť, pretože byt prešiel kompletnou renováciou a pozitívne skúsenosti či krátke termíny na Slovensku, to znie neuveriteľne, ba až utopicky. No možno svitá na lepšie časy a podobných ľudí, spokojných s prácou stavbárov, nadšených z návrhu architektov a bez sťažností či komplikácií, možno bude pribúdať. „Predsa len, s čím ste sa museli popasovať alebo čo bolo počas rekonštrukcie najväčším problémom?“ pýtali sme sa neveriacky znovu. „S ničím,“ s úsmevom potvrdzuje ešte raz majiteľka.

„Keďže som mala perfektne pripravené podklady a návrh, ktorý sa dal jednoducho zrealizovať, nevyskytol sa žiadny problém. Možno som troška zapochybovala o možnosti presunu kuchyne a s tým spojenom premiestnení odpadového potrubia, ale šikovní stavitelia v spolupráci s architektom veľmi rýchlo vymysleli riešenie,“ spomína majiteľka.

Obklad pripomínajúci neomietanú stenu je v tomto prípade veľmi adekvátny, pretože byt sa nachádza v tehlovom bytovom dome. Pôsobí tu veľmi prirodzene.

Laminátová podlahová krytina je na nerozoznanie od pravých drevených fošní. Zohnali ju v hobby markete za veľmi priaznivú cenu.

Ako sa to začalo

Keď mladá majiteľka kupovala byt v pôvodnom stave, predstavovala si, že vymaľuje, možno položí novú podlahu a obnoví kúpeľňu či kuchyňu. Neskôr si však povedala, že sa bude držať svojho presvedčenia, že odbornú prácu majú robiť odborníci, a začala sa obzerať po schopnom architektovi. Dobrá priateľka jej odporučila kamarátov – mladých architektov s dobrými nápadmi a nadhľadom. 

Ak v rozpočte na rekonštrukciu budete počítať aj s prácou architekta, zvládnete premenu svojho bytu aj za veľmi rozumné peniaze, z dostupných materiálov a s výsledkom hodným označenia kvalitný bytový interiér.

Po prvom stretnutí vedela, že majú podobné názory na bývanie a sú rovnako naladení. Návrh bytu bol pre ňu spočiatku dosť prekvapivý, ale keďže si od začiatku sadli, nechala ich robiť svoju prácu. A urobila dobre. 

Nový princíp bytu

Podľa návrhu odstránili v byte všetky priečky a dostali doň vzduch. Zámerom bolo vytvoriť takzvaný preplávajúci priestor s orientáciou na obidve strany, čiže aby v jednom veľkom otvorenom priestore bol prístup denného svetla z dvoch strán. Nový princíp usporiadania bytu predpokladal zväčšenie dennej časti a zmenšenie spálne a priestoru na hygienu na minimum. Priečky nahradil nábytok s množstvom úložných priestorov a majiteľka tak získala nielen väčšiu plochu na život, ale aj priestor bez zbytočných skríň a veľkého nábytku. 

Dôkladne pripravený projekt a vopred naplánované stavebné činnosti skrátili čas potrebný na realizáciu, ktorá kompletne aj so zariadením trvala iba dva týždne.

Kuchynská linka tvorí spolu so šatníkom a priestorom na práčku jeden samostatný nábytkový blok, ktorý oddeľuje dennú časť bytu od nočnej, ale nie celkom. Do spálne za ňou sa dostanete nielen zľava cez chodbu okolo kúpeľne, ale aj sprava okolo kuchynskej linky, kde vznikol priehľad a prepojenie priestorov, vďaka čomu byt získal ešte väčšiu vzdušnosť a ľahkosť.

Všetky materiály sú cenovo prijateľné, kupované v hobby marketoch a obchodoch s nábytkom bez objednávky alebo vyrábané na mieru.

Ateliér toito architekti

Ateliér toito architekti založili v roku 2010 Katarína Beladičová, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. Prvé skúsenosti získali na vlne stavebného boomu. V súčasnosti pracujú hlavne na malých projektoch, ktoré sú veľmi osobné. Vo svojich riešeniach prehodnocujú realitu bývania a pokúšajú sa vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny obyvateľov.
www.toito.eu


Text: Kamila Ďuríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky