Manželia sa rozhodli pre katalógový drevodom a neľutujú

03.09.2013  |     

Základná predstava o novom rodinnom dome tu bola podmienená vylúčením mokrých procesov výstavby a dôležitým aspektom tiež bolo vytvoriť zdravé prostredie na bývanie s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Už dávnejšie boli rozhodnutí, že sa pustia do výstavby rodinného domu, vedeli, že byt nespĺňa ich predstavy o ideálnom bývaní. „Manžel vyrastal v rodinnom dome a bývanie v byte bolo pre neho stiesňujúce, neustále potreboval byť niekde vonku na čerstvom vzduchu,“ rozrozpráva sa majiteľka. „Chceli sme moderný dom v duchu najnovších trendov, čo sa technológií týka, ale bez zbytočného predražovania vstupných investícií. Takže jednoznačne sme sa chceli dopracovať k nízkoenergetickému štandardu, a samozrejme, všetky materiály mali byť prírodné,“ dodáva sympatická hostiteľka.

Po skúsenostiach v rodine so stavaním z dreva boli jednoznačne rozhodnutí, že ich domovom bude práve moderná drevená stavba 

„Oknami vetráme veľmi málo, pretože výmenu vzduchu nám zabezpečuje systém vetrania s rekuperáciou a kúrením, čo nám maximálne vyhovuje. Vysoká vlhkosť teda nie je problém, keďže vzduch sa odsáva práve z miest, kde sa jej najviac produkuje.“ 

Trocha nostalgie a šikovnosti domácej panej sa premenilo na pekný kúsok nábytku. Sama ho upravila a dodala vrchnej doske zaujímavý povrch z keramických črepín. 

Rozhodli sa ísť jedoduchou cestou, sadli si k internetu a hľadali čo najvyhovujúcejší katalógový rodinný dom, ktorého projekt už je premyslený a  netreba ho veľmi korigovať vzhľadom na pozemok a osobné požiadavky. Z množstva projektov a vizualizácii si nakoniec vybrali pôdorysne jednoduchý rodinný dom Harmónia, ktorý ponúkala architektonická kancelária ARD Projekt. „Tento rodinný dom sa nám páčil, pretože mal pre nás jasnú a logickú dispozíciu aj rozmery izieb a ich počet nám vyhovoval. Najviac sa nám však páčili veľké okná a veľa denného svetla v každej miestnosti. Počas rozhovoru s architektmi sa dozvedeli, že tento typ domu majú architekti postavený, síce ako murovaný, no dôležité bolo, že si ho mohli pozrieť. Po návšteve bolo rozhodnuté. Potrebovali iba maličkú korekciu s presunutím garáže do vonkajšieho samostatne stojaceho objektu a na jej mieste mohla vzniknúť pracovňa a priestranná práčovňa. Pre miestne snehové podmienky o čosi zdvihli aj sklon stanovej strechy, priestor pod ňou využili na veľkú hosťovskú izbu aj so sprchou a vytvorili tu deťom priestor na hranie.

Chceli stavbu bez zbytočných komplikácií

Projekt tohto rodinného domu im vyhovoval aj z hľadiska variability použitia stavebného systému, pretože o inom ako o drevostavbe ani nerozmýšľali. V rodine už jeden rodinný dom postavený z dreva majú a na základe pozitívnych skúseností a pocitov z atmosféry nebolo o čom premýšľať. Začali zháňať v okolí firmu, ktorá má dobré referencie, odporúčania a hlavne skúsenosti s realizáciou drevostavieb. Od známych dostali tip na firmu MPA-drevodom, ktorá ma dvadsaťročnú skúsenosť v tejto oblasti. „Hlavne sme sa chceli vyhnúť mokrým procesom na stavbe, preto sa nám spôsob výstavby, keď nám vopred pripravené obvodové konštrukcie priniesli ako hotové panely a iba to zložili, veľmi vyhovoval. Bolo to jednoduché a rýchle. S výstavbou sme začali v roku 2010 a v roku 2011 sme sa mohli nasťahovať. Vždy sme sa snažili vyberať mate­riály s prírodným charakterom, pretože sa nám nepáčia súčasné preplastované domy,“ dodáva majiteľka. „Okná sú tiež drevené s izolačným trojsklom, aby sa sme sa dostali k vypočítanému nízkoenergetickému štandardu, a vykurovanie máme vyriešené kombináciou elektrického kotla, rekuperácie a solárnych kolektorov, ktoré využívame hlavne v lete na ohrev teplej vody,“ spokojne vysvetľuje majiteľka.

„Iba v kúpeľni máme podlahové elektrické vykurovanie, ostatné priestory sú vykurované teplým vzduchom ohrievaným elektrickým kotlom a rekuperačnou jednotkou cez výduchy v podlahe.“

Konštrukčný princíp a spôsob výstavby

Hlavná nosná a obvodová konštrukcia sa skladá z panelov vyrobených z drevených rámov s hrúbkou 140 mm, ktoré sú opláštené z oboch strán doskami OSB s hrúbkou 12 mm. Rám je vyplnený tepelnou izoláciou z minerálnej vlny hrubou 140 mm. Z interiéru boli pridané paropriepustná fólia a sadrokartón s minimálnou hrúbkou 12,5 mm. Z exteriéru je pridaná minerálna tepelná izolácia s hrúbkou 80 mm, na ktorej je omietka. Toto zloženie obvodovej steny dosahuje tepelný odpor 5,78 m2 . K/W. 
Vnútorné nosné konštrukcie tvoria tiež panely z dreveného rámu s hrúbkou 140 mm vyplnené tepelnou izoláciou z minerálnej vlny. Táto konštrukcia je obalená do dosiek OSB s hrúbkou 12 mm, na ktorých je sadrokartón. V miestach so zvýšenou vlhkosťou, napríklad v kúpeľni, je medzi dosky OSB a sadrokartón vložená paropriepustná fólia.
Vnútorné priečky sú z drevených panelov s rámom hrubým 80 mm, vyplnené sú izoláciou z minerálnej vlny s hrúbkou 80 mm, ktorá plní aj funkciu akustickej izolácie, a opláštené sú sadrokartónom. 

Stropná konštrukcia

Na základe statického výpočtu je nosná konštrukcia stropu z drevených stropných trámov uložených na obvodových a stredných nosných stenách. Medzi nosné drevené trámy je uložená tepelná izolácia z minerálnej vlny s hrúbkou 100 mm, ktorá plní aj akustickú, aj tepelnoizolačnú funkciu. Stropná konštrukcia je z prízemia obalená paropriepustnou fóliou a sadrokartónom. Zo strany podkrovia sú na stropných trámoch uložené dosky OSB s minimálnou hrúbkou 25 mm, na ktorých je izolácia z polystyrénu proti krokovému hluku s hrúbkou 20 mm, a na tom je vrstva cementového poteru s hrúbkou 40 mm. Na poter sa položila drevená plávajúca podlaha. 

Strešná konštrukcia

Strecha bola navrhnutá ako ťažká konštrukcia, ktorá má statický význam pri ľahkej obvodovej konštrukcii. Jej zloženie dosahuje tepelný odpor minimálne 7,6 m2 . K/W. Nosnou konštrukciou strechy je drevený krov a strešný plášť obsahuje dve vrstvy tepelnej izolácie, jednu medzi krokvami a druhú pod krokvami s celkovou hrúbkou 300 mm. Nechýba, samozrejme, paropriepustná fólia zo strany interiéru a sadrokartón.

Okrem základovej dosky bola výstavba realizovaná viac-menej bez mokrých procesov. Majitelia chceli vylúčiť z realizácie stavby aj špinavé procesy.

Nízkoenergetický rodinný dom Harmónia 
Zastavaná plocha: 194,9 m2
Úžitková plocha: 214,1 m2
Projekt: ARD Projekt, Ing. Martin Michalík, Ing. Jozef Selep, PhD.  www.ardprojekt.sk 
Realizačná firma: MPA-drevodom s. r. o.,  Nová Dubnica-Kolačín, 
www.mpa-drevodomy.sk

 

Firma MPA-drevodom sa venuje výstavbe drevodomov od roku 1993, keď začali s ich stavbou v Nemecku. 
www.mpa-drevodomy.sk


Text: Kamila Ďuríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky