Rodinný dom pre tri generácie si nechali postaviť na okraji lesa

24.09.2013  |     

Na dohľad krkonošských svahov, na okraji „Zlatej stezky“ stojí chalúpka... Vlastne poriadny dom, ktorý – aj keď nový – vyzerá, ako keby skrotil čas: moderný a napriek tomu prirodzený, trocha kamenný, trocha drevený a v ňom miesto pre tri generácie.

Priznám sa, domy dvojice architektov Stempel – Tesař máme v redakcii veľmi radi. Takmer vždy si výborne „sadnú“ s okolím, nevytŕčajú z krajiny ani ju nijako nedeformujú, nedominujú jej. Naopak – vždy rešpektujú miestne pomery a zvyklosti, hľadajú inšpiráciu v miestnych tradíciách a odpovedajú na ne svojím typickým moderným štýlom. 

Domy dvojice Stempel – Tesař väčšinou ladia s krajinou, a podobne sa dá nájsť vzácna harmónia aj vo vzťahu architekt – investor. „Najlepšie sú osobné referencie,“ vysvetľuje svoju cestu za splneným snom investorka, ktorá dostala tip na Jána od kamarátov. „Najprv som si však urobila výberové konanie a oslovila som osem ateliérov, aby mi poslali ponuku, s tým, že som im poslala svoje základné požiadavky vyplývajúce z pozemku, lokality a faktu, že od začiatku sme uvažovali o viacgeneračnom dome,“ doplnila. Budúci majitelia mali tiež jasnú predstavu o vizuálnej podobe domu.

„Na výzvu reagovalo päť ateliérov a po osobnom stretnutí sme vybrali dva. Víťazný architekt nás presvedčil nielen svojím portfóliom, ale aj ideou, ktorou nás nadchol. Navyše, návrh spĺňal aj finančné limity a časový harmonogram. A najmä s nami viedol dialóg.“ 

 

Dve rodiny pod jednou strechou

Dom dnes obývajú tri generácie. Starí rodičia sa v ňom usídlili natrvalo, „mladí“ i s dvoma dcérkami ho využívajú cez prázdniny a víkendy. „Rodičia prišli za nami, že by nám chceli pomôcť s výstavbou a prevádzkou domu,“ vysvetľuje pani domáca. „Otec hovoril, že sa nám aspoň budú o dom starať, keď tam nebudeme, a keď prídeme, užijú si vnúčatá. Takže otec cez rok kúri v kozube, chystá drevo, stará sa aj s mamou o záhradu a nám odpadli klasické starosti s údržbou vidieckeho domu.“

Viacgeneračnému spolužitiu zodpovedá aj dispozícia. Vstup a predsieň sú spoločné a prízemie je osovo rozdelené na dve rovnaké časti. Jedna patrí najstaršej generácii a tá druhá slúži mladým. V tejto časti je aj polozapustený technický a relax suterén, ktorý vznikol využitím terénneho zlomu. V podkroví sú spálne a kúpeľne pre strednú a najmladšiu generáciu, prípadne pre hostí. 

DOC. Ing. Arch. Ján Stempel
Inšpiráciou boli aj prejazdné stodoly, ktoré sa v návrhu podpísali pod veľké zasklené časti. Tieto priehľady vnášajú do interiéru južné svetlo, a pritom ponechávajú jedinečný severný výhľad na les a vrcholky Krkonôš.

Dobrý nápad umiestniť sem lavicu, ktorá pomáha pri prezúvaní, so šatníkovou skriňou.

Ako a z čoho?

Architekti vychádzali pri návrhu z miestnej ľudovej architektúry, kde polovica domu je kamenná a polovica drevená, čím sa dom jednoznačne delí na hospodársku a obytnú časť. Zvislé konštrukcie sú zo systému POROTHERM. 

Keďže plynová prípojka sa tu nenachádza a celoročné vykurovanie elektrinou by bolo neefektívne, zvolili tepelné čerpadlo a kozub ako doplnok. Celá tortúra okolo domu počnúc výberom pozemku a pôvodným projektom od iného architekta až po dokončenie výstavby trvala päť rokov. Napriek tomu sme odpoveď na záverečnú otázku tak trochu očakávali: „Samozrejme, išla by som do toho znova. Určite poučená, ale výsledok za to rozhodne stojí,“ uzatvára našu návštevu sympatická majiteľka.

Majiteľka domu
Zaujímavé je, že firma, ktorá dom nakoniec stavala, nás na začiatku z nedostatku času odmietla. Až neskôr, keď sme im poslali vizualizáciu, zmenili názor. Dom sa im páčil a chceli byť pri tom, keď sa bude stavať.

dobrá rada
Rozhodne nešetrite na stavebnom dozore. Je vhodné, ak má stavebná firma proti sebe fundovaného človeka, prípadne zvážte aj niekoho na „inžiniering“ (behanie po úradoch a papierovanie), čas je drahý.

 

Rodinný dom Český ráj 
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Tesař
Dodávateľ: Stavební firma Hájek s. r. o. 
Pozemok: 2 715 m2
Zastavaná plocha: 189 m2
Úžitková plocha: 198 m2


Text: Matej Šišolák
Foto: FOTES
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky