Výsledkom odvážnej prestavby je rodinný dom zo skla a ocele

15.10.2013  |     

Manželský pár žijúci vo Francúzsku sa pustil do odvážnej prestavby, ktorou dokázali, že kombinácia skla, ocele a ďalších kovov nemusí vždy pôsobiť chladne a neprívetivo.

Dvojica architektov pôvodom z Brazílie, Vania Nalin a Marcio Uehara, má bohaté skúsenosti s renováciou domov, verejných budov, administratívnych aj obchodných priestorov vo Francúzsku a iných krajinách, táto rekonštrukcia však bola úplne iná. Nešlo totiž o zákazku pre klienta, ale ich vlastný domov. 

Cesta k vlastnému bývaniu vonkoncom nebola jednoduchá, po dlhom hľadaní však tento manželský pár nakoniec predsa len našiel to, čo hľadal. Rozhodli sa pre dvojpodlažný dom so záhradou vo francúzskom Montreuil neďaleko Paríža v komplexe, ktorý kedysi slúžil ako sklad. Dom v blízkosti ich pôvodného bydliska mal nespornú výhodu. Celý priebeh prestavby aj zariaďovanie interiéru mohli bez problémov sledovať.

Pred zvedavými pohľadmi susedov sú okná chránené ochrannou sieťou, ktorá dom kryje zvonku. Umožňuje pritom nerušený pohľad do záhrady a prístup svetla.

VANIA A MARCIO: 
Máme radi záplavu svetla a priemyselné materiály. Tieto prvky preto nemohli v našom domove chýbať.

Stojan na noty dostal v tejto domácnosti novú úlohu. Slúži ako držiak na kuchárske knihy.

Viacúrovňový priestor

Architekti sa na pôdoryse s rozlohou 50 m2 rozhodli vytvoriť viacúrovňový priestor, čím obytnú plochu domu šikovne rozšírili. Základný modul 25 m2 rozčlenili na tri úrovne – kuchyňu umiestnili na najnižšiu úroveň, kúpeľňu na strednú a spálňu na najvyššiu. Na úrovni spálne sa nachádza aj pracovňa umiestnená na oceľových nosníkoch. Tie sú spojené so zábradlím schodiska, takže vzniká dojem, akoby bola táto miestnosť zavesená nad obývacím priestorom.

Vďaka vysokému stropu a interiéru bez vizuálnych prekážok sa architektom podarilo vniesť do obývacieho priestoru úžasný rozmer.

Toaleta je od zvyšku kúpeľne oddelená priečkou. Za ňu majitelia umiestnili aj práčovňu. 

Ak majitelia predsa len potrebujú trochu súkromia, stačí zatiahnuť záves.

Zbohom priečkam

V dome sa rozhodli zbúrať väčšinu priečok, majiteľka však navrhla, aby polovicu z každej úrovne tvorila farebná zastavaná časť, vďaka čomu priestor získal dynamiku. V týchto častiach majitelia zároveň šikovne skryli pred návštevníkmi domu niektoré prevádzkové a súkromné priestory ako komoru, toaletu, práčovňu či šatník. Zbúrané priečky následne nahradili sklom a závesmi, pričom zo sklenených platní vytvorili aj podlahu. Vznikla tak absolútne otvorená koncepcia bývania, kde v prípade potreby môžu majitelia docieliť pocit súkromia a intimity zatiahnutím závesov. Jadro konštrukcie domu tvorí členité kovové schodisko umiestnené pod obrovským strešným oknom, ktoré rozdeľuje celý dom na dve časti. Architekti ho využili aj ako východisko na vymedzenie prístupových plôch na jednotlivé úrovne.

Spálňa sa podobne ako kúpeľňa zatvára zasklenými posuvnými dverami. 

Zjednotenie materiálmi i svetlom

Na zjednotenie priestoru majitelia využili priemyselné materiály v rozličných odtieňoch sivej, ktoré sú im blízke. V celom interiéri sa tak prelína oceľ, antikoro, hliník a cement. Dobrým príkladom je leštená podlaha z povrchovo upraveného cementu v obývacej izbe, ktorá harmonizuje s masívnou stenou s otvorenými policami a úložným priestorom, čiastočne natretou kovovo striebornou farbou.

Skutočný zjednocujúci prvok v architektúre tohto domu však predstavuje prúdenie svetla a vzduchu v ňom. Hojnosť svetla prenikajúceho cez sklenenú fasádu, sklenené podlahy a mnohé bočné okná zjemňuje robustnú oceľovú konštrukciu a mení ju na obdivuhodný dizajnový prvok viditeľný z každého uhla tohto jedinečného priestoru.

Vedľa piecky na drevo škandinávskeho typu majitelia umiestnili veľmi nízke police z ohýbanej ocele.

Sivý prvok nechýba ani v pracovni. Kovové skrinky na nožičkách s drevom krásne harmonizujú a priestor zároveň odľahčujú. 


Text: EVA MARTINS, NATÁLIA ŽÁKOVÁ
Foto: JULIEN CLAPOT, PHOTOFORPRESS

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky