Bratislavský byt v dome z 19. storočia zrekonštruovali na nepoznanie

22.10.2013  |     

Jedálenský stôl Big table od Bonalda bol prvým elementom návrhu interiéru a zároveň inšpiroval farebnú paletu celého bytu. No radšej poďme od začiatku.

Mladí manželia chceli niečo iné, niečo s dušou a charakterom. Nevzdávali sa a hľadali skoro rok, až kým nenatrafili na krásny byt v dome z 19. storočia. Bol dlhodobo neobývaný a v katastrofálnom stave, ale mal obrovský potenciál. Dom, v ktorom sa byt nachádza, je národnou kultúrnou pamiatkou. Už aj to bol signál, že byty v ňom majú o čom rozprávať, sú plné príbehov a histórie. Hlavným zámerom návrhu bolo nechať vyniknúť eleganciu pôvodných prvkov v kontraste s modernými nadčasovými časťami a zariadením, ale tak, aby boli zároveň vo vzájomnom súlade.

Posteľ v spálni je opretá o šatníkové skrine postavené voľne v priestore. Zo zadnej strany dostali fialový šat korešpondujúci so základnou farebnou ideou bytu.

Čo sa dalo zachovať, prešlo iba renováciou. Dubové parkety ostali tiež pôvodné, aby dodali priestoru život.

Zmenila sa celá dispozícia bytu, pretože ju bolo treba prispôsobiť modernej rozrastajúcej sa rodine. Z pôvodne trojizbového bytu sa stal štvorizbový, novú pozíciu dostala kuchyňa a kúpeľňa. Keďže ide o pamiatkovo chránený objekt, výmena okien za nové nepripadala do úvahy, krásne vysoké pôvodné sa mohli iba zrekonštruovať. Je dobré, že aspoň niekde „nemajú prístup plastové okná“. Uvedomelí majitelia pochopili, že aj niektoré ďalšie prvky v byte majú napriek veku a opotrebovanosti svoju estetickú hodnotu. A tak aj interiérové dvere a podlaha ostali pôvodné, prešli iba rekonštrukciou. O prvú časť rekonštrukcie a architektonický návrh nového usporiadania bytu sa postaral brat majiteľky, ktorá pochádza zo susedného Rakúska. Hlavnou ideou architekta Ing. Wolfganga Novaka bolo vytvoriť dve línie bytu. Jedna má pôvodnú štruktúru a ostali v nej tri priechodné miestnosti – obývačka, jedáleň a spálňa, z ktorých dýcha 110-ročná história. V druhej – novej – línii sa nachádza kuchyňa, kúpeľňa, vstupná časť bytu a nová detská izba.

Môže za to jedálenský stôl!

Keď majitelia oslovili interiérovú dizajnérku Janu Cymorkovú, bol byt v štádiu búracích a stavebných prác, napriek tomu z neho dýchala jeho jedinečná atmosféra. Dizajnérka vedela, že pôvodné prvky je nutné zachovať a nájsť spôsob moderného zariadenia, ktoré podporí historickú dušu miesta. Zvolila cestu konfrontácie starého s novým. Požiadavkou majiteľov boli iba pohodlná a veľká sedačka, na ktorej môžu relaxovať, veľký jedálenský stôl a dostatok úložného priestoru na knihy.


Príbeh nového interiéru sa začal písať stolom. „Keď som prišla s návrhom, v ktorom bol dominantou celého bytu kvalitný dizajnový stôl, ktorý, samozrejme, niečo stojí, musela som majiteľov dlhšie presviedčať, že dobrý dizajn nie je lacný. Páčil sa im, no chvíľu im trvalo, kým strávili jeho cenu,“ spomína návrhárka. Bola presvedčená, že stôl Big table od Bonalda tu musí byť. Všetky odtiene v byte sa odvíjajú od farebnosti tohto stola a postupne sa objavujú na rôznych miestach. V obývačke je základnou farbou červená v kombinácii s oranžovou, fialová je základom spálne a zelená sa objavuje v kuchyni. Všetok ostatný nábytok bol navrhnutý a vyrobený na mieru v jednoduchom, ale originálnom dizajne, ktorý vytvára kontrast s priestorom, no zároveň ho necháva vyniknúť.

Výber zariadenia bytu mal citlivo kontrastovať s historickým duchom miesta. 

Mgr. art Jana Cymorková
v roku 2010 rovnými nohami a na vlastnú päsť skočila do mora nekonečných možností tvorby interiérov. Neoddeliteľnou súčasťou jej tvorby je hra s farbami, svetlom a materiálmi, ktoré nespočetnými možnosťami ovplyvňujú konečný výraz, dojem a atmosféru interiéru.


Text: KAMILA ĎURÍKOVÁ
Foto: JANA CYMORKOVÁ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky