Rodinný dom v pasívnom štandarde, ktorý zapôsobí originálnou strechou

26.03.2016  |     

Túžbu po individualite je možné vyjadriť mnohými spôsobmi. Bývanie je jedným z nich. Štvorčlennej rodine z Dubnice Nad Váhom sa tento sen splnil. S návrhom architektonického ateliéru VAN JARINA získali originálne bývanie s čistým technickým prevedením.

Stavba pasívneho rodinného domu je situovaná v rozvojovej lokalite, v blízkosti kontrastnej sídliskovej výstavby. Práve toto umiestnenie bolo výzvou pre architektov k vytvoreniu návrhu rodinného domu, ktorý by vyhovel požiadavkám umiestnenia a napriek tomu vynikol svojim prevedením. Projekt bol vytvorený v aktívnej spolupráci s majiteľom, ktorý dbal o výber optimálnych technológií a technických detailov. 

„Dom svojím tvarom strechy nespĺňal regulatív územného plánu, ale vďaka jeho kráse sa podarilo schváliť zmenu a presadiť výstavbu“

Hlavnou ideou stavby sa stala spomínaná strecha založená na prírodnom motíve v kontraste s technickými povrchovými materiálmi. Základom konštrukcie zaujímavého tvaru je sedlový krov, ktorý je osadený uhlopriečne na pôdorys stavby. Materiálovým prevedením strešnej konštrukcie je rheizink (zvetralý titanzinok).

Prírodne a úsporne

Rodinný dom spĺňa požiadavky pasívneho štandardu. Strešná konštrukcia chráni stavbu pred prehrievaním i ochladzovaním vďaka vhodnej orientácií k svetovým stranám. Obvodové múry sú navrhované s vysokou akumulačnou schopnosťou . V materiálovom prevedení fasády prevláda drevená rámová konštrukcia v kombinácií s murovanými stenami. Estetickú hodnotu dodáva bezúdržbové, kanadské cédrové drevo v kombinácií s tehlovým obkladom. 

Pasívne parametre domu boli stabilizované vďaka kvalitnej izolácií, vbudovaniu trojskiel (atypových -rohových, technicky vyvinutých špeciálne pre túto stavbu) a rekuperáciou teplovzdušného vykurovania. 

TEXT: Paulína Oravcová

FOTO: Soňa Sadloňová

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/06 v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky