Američan si v priebehu 6 týždňov postavil nevšedný domček za 8 000 dolárov

30.10.2013  |     

Žiť v modernom civilizačnom zhone obklopení klasickou európskou či americkou zástavbou môže byť niekedy vyčerpávajúce. Práve vtedy by sme potrebovali rýchlo postaviť nejaké letné sídlo a užívať si dovolenku tisíce kilometrov ďaleko. Pekný sen. Ten, kto by sa rozhodol splniť si ho, by musel pravdepodobne prekonať predovšetkým dva základné problémy, ktoré sa od prvej chvíle javia ako priveľké sústo – miliónová investícia a čas, ktorý takýto projekt zaberie. Kým by sa stal realitou, aj ďalšie štyri dovolenky by sme potrebovali a väčšina by celú akciu zavrhla s prívlastkom nemožné.

Väčšina. Ale nie Steve Areen. Našiel spôsob, ako postaviť dovolenkový dom za šesť týždňov, namiesto miliónov investovať „iba 8 000 dolárov“ a ešte k tomu miestami myslieť aj na trvalo udržateľný rozvoj. Toto je výsledok. Kupolovitý terakotový objekt v severovýchodnom Thajsku.

Steve veru nie je typický staviteľ a pôvodne staviteľom ani nebol. Začínal ako steward na palube lietadla. Postupne sa vypracoval na cestovateľa z povolania, vyučoval angličtinu v rôznych kultúrach, spoznával miestne rodiny a nechával sa nimi inšpirovať. Pri návšteve Thajska mu známi vnukli myšlienku postaviť si tu kupolovitý dom a ponúkli mu pozemok na svojej biofarme na pestovanie manga. Oranžové sídlo začalo naberať reálne kontúry...

Steve sa evidentne rozhodol, že pri stavbe bude ťahať za jeden povraz so zásadami trvalo udržateľného rozvoja a dokáže, že dom sa dá postaviť aj inak, ako sme zvyknutí. Podriadil tomu aj výber stavebných materiálov.

Steve a brat jeho švagra mali pri stavbe ešte jedného pomocníka. Tvorili zohratý tím, ktorý sa rozhodol, že ostré hrany a trecie plochy eliminuje nielen pri vzájomnej spolupráci, ale aj na dome – koniec-koncov, mal byť kupolovitý...

Keď bol Stevov veľký oranžový „futuristický pomaranč“ (alebo ak chcete mango) pod strechou, mohlo sa ísť na interiér. Jeho vytváranie sa sprevádzala rovnaká filozofia ako hrubú stavbu. Takmer všetko vytvorili Steve s priateľmi svojpomocne.

Dom má prirodzené chladenie cez veľké okenné otvory. Tie sa dajú v prípade potreby zavrieť vyberateľnými kruhovými krytmi, lebo hoci táto thajská stavba sa tvári ideálne, počasie neoklame. Zelené extrémy však majiteľ nechal iným, takže elektrina aj ohrev vody pochádzajú z konvenčných zdrojov. 

Zostáva nám ešte pohľad do spálne. Základ postele si Steve doslova vybetónoval. Okolitému prostrediu určite dobre padlo, že sa do nej rozhodol ukryť stavebný odpad.

 

Skôr ako nás Steve odprevadí ku dverám, treba spomenúť, že čoskoro sa jeho kupolovitý stavebný pokus presunie aj do Oregonu. Majiteľ totiž pracuje na tom, aby mohol takéto domy stavať v USA. Ako základný stavebný materiál chce však používať hlinené tehly.

Zdroj: www.steveareen.com


Foto: Steve Areen

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky