Manželia sa rozhodli pre typový rodinný dom a prekvapila ich jeho variabilita

19.11.2013  |     

Majestátnemu domu skutočne svedčí pomerne veľká rohová parcela. Svojou pokojnou silou otvára vstup do ulice a akoby si chránil svoje miesto medzi novovznikajúcimi domami naokolo.

Keď sa manželia rozhodli postaviť pre rodinu dom, skúsili si jeho podobu najprv (ako inak v dnešnej dobe) „vygooglovat“. „Architekta sme vôbec nepoznali,“ spomína sympatický pán domáci, „našla ho manželka na internete. Vlastne našla dom, ktorý sa nám páčil, a následne jeho autora.“ Tým domom bol moderný variabilný rodinný dom, svojimi autormi označovaný ako dom strednej triedy bez nejakého poetického názvu – len číslo 024. Jeho architektom bol pán Ľubomír Korčák z ateliéru Projekty domů. 

Aj keď ide o typový projekt, umožňuje pomerne veľkú variabilnosť. „Navrhujeme aj individuálne projekty, toto však bolo také individuálne prispôsobenie,“ s úsmevom spomína na začiatok spolupráce s investormi architekt Korčák. „Musím povedať, že hlavné slovo mala manželka,“ pripomína investor. „Nielenže s pánom architektom dotvorila výslednú podobu stavby, napríklad aj formáty a charakter okien, ale navrhla a zariadila aj celý interiér,“ dopĺňa majiteľ. Pán domáci potom dával pozor najmä na samotnú realizáciu stavby. 

„Netreba sa báť, že murované stavby sú zastaralé, práve naopak, v posledných rokoch prešli výrazným vývojom a ponúkajú veľmi komfortné riešenie realizácie stavby,“ radí architekt.

Logická orientácia

Dom je vymyslený tak, že umožňuje de facto akékoľvek situovanie na pozemku, ideálna je však logická orientácia podľa zasklenia fasád vzhľadom na svetové strany.

Dispozícia domu je 6 + 1 – na prízemí priestranná obývacia izba s kuchyňou, WC s kúpeľňou, izba pre hostí, zázemie a technická miestnosť. Do garáže je pohodlný vstup „suchou nohou“. Na poschodí sú detské izby, spálne a druhá kúpeľňa s vaňou. Konštrukcia stavby je z pórobetónu Ytong, a aj keď architekti majú v ponuke aj variant drevostavby, investor bol pevne rozhodnutý ostať verný murovaným stenám z Ytongu. Ako potvrdzuje architekt Korčák: „Ja všeobecne preferujem pórobetón Ytong, pretože umožňuje postaviť čo možno najtenšiu stenu s maximálnym tepelným odporom. Každý centimeter navyše sa predsa počíta.“

Pri pohľade zo záhrady dom pripomína loď.

Pôvodne sa uvažovalo o superizolačnej tvarovke Ytong Lambda+, nakoniec sa však rozhodli, že im budú postačovať aj tradičné pórobetónové tvárnice Ytong so zateplením polystyrénom. Aj s ohľadom na financie. Dom je založený na základových pásoch, na streche je použitá betónová krytina. „Vykurovanie máme podlahové, na celom prízemí aj v kúpeľni na poschodí,“ vysvetľuje domáca pani, „iba v izbách na poschodí sú radiátory.“ Vykuruje sa plynom. Voľba vykurovania je v tomto type domu úplne na rozhodnutí investora. Ale ako hovorí architekt: „Nakoniec je aj tak najdôležitejšie, ako sa správa užívateľ. Tepelnotechnické vlastnosti materiálov sú iba predpokladom, energetický výsledok najviac ovplyvňuje to, ako sa správajú jeho obyvatelia. Keby vykurovali na 25 °C, tak dom energeticky úsporný nikdy nebude.“ Našťastie, tu to investor pochopil a jeho príkladné správanie sa v súvislosti s energiou sa podpísalo aj na veľmi nízkych účtoch za vykurovanie už v prvej sezóne. 

Voľba stavebného materiálu
„Na našich stavbách preferujeme Ytong. Nielen pre jeho všeobecne známe vlastnosti, ale i preto, že výrobca má skvelo vymyslené detaily, napríklad rohy a preklady. “

 Ing. arch. Ľubomír Korčák

Pergola nad terasou slúži hlavne ako slnolam.

 

Projekty domů
Ing. arch. Ľubomír Korčák
projektydomu@ projektydomu.cz
www.projektydomu.cz

Architektonická a projekčná kancelária Projekty domů sa špecializuje na nízkoenergetické a pasívne domy z murovaných aj ľahkých materiálov. Je členom združenia Centrum pasivního domu v Čechách.


Text: RED
Foto: DANO VESELSKÝ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky